...
  • PL   EN

pochwały pomagają, upomnienia raczej szkodzą

Pochwały. Niedoceniona superbroń nauczyciela

Pochwały. Niedoceniona superbroń nauczyciela 640 484 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Uczysz maluchy? Hojnie stosuj pochwały. Nie upominaj ich za każde najdrobniejsze przewinienie. Doceniaj za to każdy pozytywny drobiazg. Lekcje będą szły sprawniej – przekonują amerykańscy badacze.

Ponad 2500 uczniów w wieku 5-12 lat ze szkół w trzech amerykańskich stanach zostało przebadanych razem ze swoimi nauczycielami w trakcie zajęć szkolnych. Naukowcy przez trzy lata obserwowali, czy uczniowie są częściej chwaleni czy ganieni za swoje zachowanie. Badali też techniki prowadzenia zajęć. No i wreszcie – sprawdzali, jak uczniowie się zachowują na zajęciach.

Wyniki tych badań ukazały się przedwczoraj na łamach „Educational Psychology”.

Pochwały niedoceniane przez nauczycieli

Okazuje się, że napominanie niesfornych uczniów, którzy przeszkadzają w zajęciach, zupełnie się nie sprawdza. O wiele skuteczniejsze jest chwalenie uczniów, którzy zachowują się właściwie. W efekcie – jeśli pochwały przeważają nad naganami – uczniowie w klasie poprawiają swoje zachowanie i skupiają się na treści zajęć. Badacze wyliczyli, że można w ten sposób poprawić koncentrację klasy aż o 30%. Najlepiej, jeśli chwalenia jest znacząco (kilkukrotnie) więcej niż upominania.

– Pozytywna, liniowa zależność była ewidentna – podkreślają autorzy artykułu. – Pokazujemy, że im większa jest u nauczyciela przewaga chwalenia nad ganieniem, tym lepiej uczniowie skupiają się na zajęciach.

Z innym badań wiadomo, że pochwały są w szkołach mocno niedoceniane i niemal zanikają w starszych klasach. Tymczasem ganienie uczniów idzie w parze nie tylko z ich złym zachowaniem, ale jest też skorelowane z przemęczeniem nauczycieli. I trudno orzec, czy to źle zachowujący się uczniowie są ganieni, czy może nagany potęgują również ich złe zachowanie. Trudno też ustalić, czy ciągłe awantury w klasie wywołują przemęczenie, czy również przemęczeni nauczyciele są bardziej skłonni do napominania dzieci.

Pochwały motywują!

W badanych klasach, w których częstotliwość pochwał względem napomnień była największa uczniowie byli pilniejsi i lepiej koncentrowali się na pracy aż o 30% w porównaniu z klasami, w których dominowały same napomnienia.

– Pochwała jest formą informacji zwrotnej, której udziela nauczyciel, a uczniowie potrzebują takiej informacji, żeby wiedzieć, jakie zachowania są cenione przez tego nauczyciela – wyjaśnia dr Paul Caldarella z Brigham Young University u Provo w stanie Utah (USA), główny autor badań.

– Niestety, wcześniejsze badania pokazują, że nauczyciele często wolą napominać uczniów za sprawianie kłopotów. Robią to równie często, albo nawet częściej, niż chwalą za zachowania pożądane. A to ma zwykle negatywny wpływ na kolejne zachowania uczniów – mówi uczony.

Uzyskane przez Amerykanów wyniki badań pokazują, że pochwały są bardzo potężnym narzędziem w nauczycielskim arsenale, które świetnie mobilizuje dzieci do pracy. Działają szczególnie dobrze na te dzieci, które potencjalnie mogą sprawiać wiele kłopotu i wykazywać nadpobudliwość i problemy z koncentracją w trakcie zajęć.

To z kolei może oznaczać, że pochwały mają pośredni wpływ na wyniki nauczania.

Chwal dzieci, będą pilnie się uczyć!

Dowiedz się więcej z oryginalnego artykułu:

http://dx.doi.org/10.1080/01443410.2020.1711872

Slide Pomagaj z nami! Przeczytaj więcej o nas!