...
  • PL   EN

liczydło - liczyć

Kilkunastomiesięczne dzieci wiedzą, czym jest liczenie

Kilkunastomiesięczne dzieci wiedzą, czym jest liczenie 480 319 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Chociaż nie rozumieją jeszcze precyzyjnie znaczenia liczebników, malutkie dzieci rozpoznają już, że liczenie wiąże się z liczbą lub ilością. Badania na ten temat prowadziły dwie amerykańskie naukowczynie. Ich artykuł ukazał się na łamach „Developmental Science”.

– Badania takie jak nasze pokazują, że małe dzieci mają już dość złożone rozumienie świata – starają się już pojąć, co mówią dorośli wokół nich, a to obejmuje liczenie i liczby – ekscytuje się jedna z autorek pracy, dr Lisa Feigenson z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore (USA).

Chociaż maluchy w wieku poniemowlęcym nie potrafią jeszcze liczyć nawet do trzech, mają już pojęcie o tym, czemu liczenie służy – wynika z eksperymentów opisanych w artykule.

Faktyczne rozumienie liczb pojawia się u dzieci dość późno, około czwartych urodzin. Zdaniem dr Feigenson to dziwne, bo liczb i liczenia jest wokół dzieci dość sporo, kupujemy też dzieciom mnóstwo zabawek edukacyjnych związanych z liczeniem i liczbami. Czy to nie ma żadnego znaczenia? Czy matematyka powinna się pojawić w życiu dziecka później?

Wraz z doktorantką Jenny Wang (która jest obecnie wykładowczynią na równie prestiżowym Uniwersytecie Rutgersa) zaprojektowały i przeprowadziły doświadczenia z udziałem 14- i 18-miesięcznych dzieci.

Badanym maluchom w trakcie zabawy chowano do pudełka małe zabawki. Do pudełka nie można było zajrzeć, ale dorosły mógł do niego sięgnąć. W trakcie zabawy dorosły czasami głośno liczył chowane przedmioty, a czasami po prostu mówił „ten, ten i ten piesek”.

Po schowaniu np. czterech piesków, dorosły wydobywał spowrotem tylko jednego. Jeśli wcześniej nie policzył ich głośno, dzieci były na tyle zdezorientowane, że zadowalały się jedną zabawką i nie oczekiwały kolejnych.

Jeśli jednak zabawki zostały policzone przed schowaniem, wyjęcie tylko jednego przedmiotu wywoływało u badanych dzieci wyraźne zdziwienie. Ewidentnie oczekiwały, że zabawek będzie więcej.

Mierzono, jak skutecznie dzieci pamiętają liczbę schowanych zabawek i te, którym chowane zabawki przeliczono, były wyraźnie lepsze w odgadywaniu tej liczby.

Feidenson i Wang prowadzą kolejne badania, chcą między innymi ustalić, czy wczesne zabawy z liczeniem mają jakiś wpływ na późniejsze umiejętności matematyczne.

Czytaj więcej w oryginalnej pracy:

Infants recognize counting as numerically relevant, J Wang, L Feigenson, „Developmental Science”, e12805

Slide Pomagaj z nami! Przeczytaj więcej o nas!
liczenie - małe dzieci