Kilkunastomiesięczne dzieci wiedzą, czym jest liczenie

Kilkunastomiesięczne dzieci wiedzą, czym jest liczenie

Chociaż nie rozumieją jeszcze precyzyjnie znaczenia liczebników, malutkie dzieci rozpoznają już, że liczenie wiąże się z liczbą lub ilością. Badania na ten temat prowadziły dwie amerykańskie naukowczynie. Ich artykuł ukazał się na łamach “Developmental Science”.

– Badania takie jak nasze pokazują, że małe dzieci mają już dość złożone rozumienie świata – starają się już pojąć, co mówią dorośli wokół nich, a to obejmuje liczenie i liczby – ekscytuje się jedna z autorek pracy, dr Lisa Feigenson z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore (USA).

Chociaż maluchy w wieku poniemowlęcym nie potrafią jeszcze liczyć nawet do trzech, mają już pojęcie o tym, czemu liczenie służy – wynika z eksperymentów opisanych w artykule.

Faktyczne rozumienie liczb pojawia się u dzieci dość późno, około czwartych urodzin. Zdaniem dr Feigenson to dziwne, bo liczb i liczenia jest wokół dzieci dość sporo, kupujemy też dzieciom mnóstwo zabawek edukacyjnych związanych z liczeniem i liczbami. Czy to nie ma żadnego znaczenia? Czy matematyka powinna się pojawić w życiu dziecka później?

Wraz z doktorantką Jenny Wang (która jest obecnie wykładowczynią na równie prestiżowym Uniwersytecie Rutgersa) zaprojektowały i przeprowadziły doświadczenia z udziałem 14- i 18-miesięcznych dzieci.

Badanym maluchom w trakcie zabawy chowano do pudełka małe zabawki. Do pudełka nie można było zajrzeć, ale dorosły mógł do niego sięgnąć. W trakcie zabawy dorosły czasami głośno liczył chowane przedmioty, a czasami po prostu mówił “ten, ten i ten piesek”.

Po schowaniu np. czterech piesków, dorosły wydobywał spowrotem tylko jednego. Jeśli wcześniej nie policzył ich głośno, dzieci były na tyle zdezorientowane, że zadowalały się jedną zabawką i nie oczekiwały kolejnych.

Jeśli jednak zabawki zostały policzone przed schowaniem, wyjęcie tylko jednego przedmiotu wywoływało u badanych dzieci wyraźne zdziwienie. Ewidentnie oczekiwały, że zabawek będzie więcej.

Mierzono, jak skutecznie dzieci pamiętają liczbę schowanych zabawek i te, którym chowane zabawki przeliczono, były wyraźnie lepsze w odgadywaniu tej liczby.

Feidenson i Wang prowadzą kolejne badania, chcą między innymi ustalić, czy wczesne zabawy z liczeniem mają jakiś wpływ na późniejsze umiejętności matematyczne.

Czytaj więcej w oryginalnej pracy:

Infants recognize counting as numerically relevant, J Wang, L Feigenson, “Developmental Science”, e12805

liczenie - małe dzieci
Podziel się!


Konkurs dla uczniów-naukowcówProwadzisz badania przed maturą? Zgłoś swój projekt! Znasz młodych badaczy? Daj im znać o EUCYS!

EU Contest for Young Scientists  to prestiżowa międzynarodowa impreza z długą tradycją. Nasze stowarzyszenie organizuje co roku Polską Edycję EUCYS.

Na zgłoszenia uczniowskich projektów naukowych czekamy do 15 grudnia. Warto!