Zajęcia
dla muzyków
O zajęciach
i materiały Uczestnicy mówią
O zajęciach
Oferta dla muzycznych stypendystów jest zróżnicowana. Główne projekty to cykl koncertowy Młodzi Wirtuozi, Kameralna Filharmonia Funduszu oraz Warsztaty Muzyki Kameralnej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Cykl koncertowy Młodzi Wirtuozi to około 24 koncertów w ciągu roku we wnętrzach Łazienek Królewskich i Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu Szustra będącego siedzibą Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Projekt Kameralna Filharmonia Funduszu cieszący się wśród naszych stypendystów dużym zainteresowaniem. Kameralistyka to dziedzina, która oparta jest na partnerstwie wykonawczym, daje młodym ludziom możliwość większego skupienia na poszukiwaniu istoty wspólnego muzykowania. Buduje miedzy młodymi ludźmi relacje oparte na współpracy, a nie na rywalizacji co w dzisiejszym świecie jest niezwykle cenną wartością, którą chcielibyśmy wspierać.
Stypendyści mogą też korzystać z dofinansowania udziału w kursach i konkursach mistrzowskich. Proponujemy również jednorazowe stypendium celowe umożliwiające pomoc przy współfinansowaniu niezbędnego dla instrumentalisty wyposażenia (instrument, struny, smyczki, stroiki, czy inne akcesoria).
Jednak najcenniejsze, co możemy im ofiarować, to nie wsparcie finansowe ani nawet rozwój umiejętności estradowych. Największe znaczenie dla rozwoju osobowości muzycznych, jak podkreślają absolwenci Programu, mają Warsztaty Muzyki Kameralnej, które od 2015 roku odbywają się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (wcześniej przez 18 lat w Zakopanem). Podczas dwutygodniowych warsztatów kładziemy szczególny nacisk na pracę w zespołach kameralnych pod okiem znakomitych pedagogów oraz młodych muzyków – naszych absolwentów. O niezwykłości warsztatów decyduje jednak przede wszystkim ich wielodyscyplinarna formuła. Oprócz muzyków biorą w nich udział także stypendyści zainteresowani humanistyką oraz plastycy. Uczestnicy mają do wyboru kilkanaście cykli zajęć – od wykładów i seminariów dotyczących teorii muzyki, historii, filozofii i teologii, przez warsztaty taneczne i teatralne, aż po obserwacje astronomiczne. Wszystko to tworzy niezwykłą atmosferę służącą poszerzaniu horyzontów, daleką od ducha rywalizacji i sprzyjającą nawiązywaniu przyjaźni.
Uczestnicy mówią
Dzięki możliwości uczestniczenia w lekcjach ze znakomitymi profesorami mogłam poszerzyć swoją wiedzę muzyczną zarówno w zakresie kameralistyki, jak i gry solo. Usłyszałam wiele cennych wskazówek, za których największą zaletę uważam to, że były różnorodne, każda uwydatniała inny aspekty dzieła muzycznego i muzyki w ogóle. Pozwoliło mi to spojrzeć na utwór pod różnymi kątami, z różnych punktów widzenia, co sprawiło, że ukazały się dla mnie nowe, niepoznane dotąd ścieżki prowadzące do ciekawej interpretacji.
Pierwszy raz miałam możliwość zagłębić się w inne dziedziny niż tylko muzykę. Codzienne wykłady nauczyły mnie bardzo dużo. Wybór zajęć był ogromny, przez co każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Najbardziej zainteresowały mnie warsztaty z kaligrafii oraz zajęcia z szycia zeszytów. Podczas warsztatów w Lusławicach przeczytałam jeden z tomów wierszy Czesława Miłosza. Odkryłam w sobie zarówno duszę humanistki, jak i pewien talent plastyczny.
Wspólnie wykonywaliśmy I część 4 Kwartetu smyczkowego Grażyny Bacewicz. Prowadzący warsztaty z kameralistyki nie tylko zaproponowali nam zupełnie inne pomysły na wykonanie danych fragmentów, ale dali nam też cenne uwagi, jak zespół powinien myśleć i funkcjonować.
Praca w kwartecie z tak wspaniałymi ludźmi i utalentowanymi muzykami była prawdziwą przyjemnością. Nieczęsto zdarza się, że z niecierpliwością wyczekuje się każdej próby czy lekcji – a to właśnie uczucie nieprzerwanie towarzyszyło mi podczas kursów. Magicznym doświadczeniem była również możliwość wspólnego występu we wspaniałej sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego; wspomnienia z tego dnia z pewnością pozostaną ze mną na długo.
Bardzo duże wrażenie sprawiło na mnie ogólne podejście organizatorów do uczestników warsztatów. Mówię tutaj o bardzo dużej swobodzie, jak i zaufaniu, jakim zostaliśmy obdarzeni już pierwszego dnia. To od nas zależało, ile będziemy ćwiczyć, czy chcemy razem pracować w zespole poza wspólnymi zajęciami i do jakiego profesora chcemy się zapisać na lekcje. Dało nam to możliwość otwartego myślenia o utworze i kształtowania pracy nad nim według naszych wspólnych decyzji – bez dominującej ingerencji nauczyciela. Pierwszy raz miałam okazję doświadczyć właśnie takiej pracy i początkowo nie sądziłam, że przyniesie ona tak dobre rezultaty.
Programy i materiały
2022
- Pobierz program XXVIII Warsztatów Muzyki Kameralnej w Lusławicach
- Pobierz program warsztatów „Muzycy bez instrumentów”, Warszawa, luty 2022
- Obejrzyj koncert Młodych Wirtuozów Funduszu w Zamku Królewskim, 12 czerwca 2022:
2020
- Pobierz program XXVI Warsztatów Muzyki Kameralnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
- Obejrzyj pocztówkę muzyczną z koncertu Młodych Wirtuozów Funduszu w Zamku Królewskim, listopad 2020:
2020
- Pobierz program XXVI Warsztatów Muzyki Kameralnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
- Obejrzyj pocztówkę muzyczną z koncertu Młodych Wirtuozów Funduszu w Zamku Królewskim, listopad 2020:
2019
2018