

Warsztaty badawcze
O zajęciach
i materiały Uczestnicy mówią

O zajęciach
Co różni naukę w szkole od prawdziwej nauki? Przede wszystkim brak zagadek. Podczas lekcji poznajemy odpowiedzi (często udzielone już bardzo dawno temu), ale prawie nie mamy kontaktu z pytaniami, a zwłaszcza z takimi, na które nikt jeszcze nie zna odpowiedzi. A to właśnie one są najciekawsze.
Warsztaty badawcze są dla naszych stypendystów szansą, by wejść w sam środek nauki, która właśnie się tworzy. Dzięki nim uczniowie mogą przez tydzień pracować w wybranym laboratorium badawczym jednej z najlepszych placówek naukowych w Polsce. Pracować, czyli nie tylko obsługiwać specjalistyczny sprzęt i wykonywać powierzone zadania, ale też na kilka dni stać się członkami zespołu badawczego i na miarę swoich możliwości wnieść wkład w działania grupy. Bywa, że rezultatem takiej współpracy jest staż, a nawet samodzielny projekt badawczy czy współautorstwo publikacji. Na pewno zaś stypendyści zyskują specjalistyczną wiedzę z zakresu najnowszych badań, dużo laboratoryjnej praktyki i wiele praktycznych informacji dotyczących warunków pracy naukowej w Polsce. Warsztaty to także okazja do spotkania innych pasjonatów nauki, wspólnych rozmów, zabawy i nawiązywania przyjaźni. Staramy się, by w programie zawsze znalazło się także wspólne wyjście do teatru lub filharmonii oraz dyskusja o obejrzanym spektaklu czy wysłuchanym koncercie. Dzięki temu uczestnicy warsztatów otwierają się na doświadczenia i dziedziny, które tylko pozornie są dalekie od ich zainteresowań.
W ciągu roku organizujemy około 20 warsztatów, m.in. w Instytucie Chemii Organicznej PAN, Instytucie Chemii Fizycznej PAN, Instytucie Fizyki PAN, Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN, Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz na różnych wydziałach Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.
Uczestnicy mówią

Warsztaty były dla mnie przeżyciem niezwykłym, które otworzyły mi oczy i uświadomiły, że mogę bez obaw robić to, co kocham i co chciałbym robić w przyszłości, czyli zajmować się nauką. Ponadto poznałem wiele wspaniałych osób, które dały mi siłę i motywację do dalszego samorozwoju.

Nie spodziewałam się, że zajęcia warsztatowe tak poszerzą moje horyzonty. Przez to, że dotyczyły dziedzin, w których nie czułam się wybitna, bardzo mnie rozwinęły. I jak zwykle to, co myślałam, że najmniej mi się spodoba, czyli programowanie, najbardziej przypadło mi do gustu.









Na zajęciach w Zakładzie Biologii Molekularnej UW bardzo ważną sprawą były dla mnie dyskusje z prowadzącymi. Dzielili się z nami swoją wiedzą i szczegółami własnych badań, ale także dawali przydatne wskazówki dotyczące planowania ścieżki kariery naukowej i służyli radą odnośnie do naszych projektów.Po dłuższym namyśle uważam, że to właśnie pomogło mi najbardziej.









Mała grupa i ciepła atmosfera są czynnikami, które zdecydowanie ułatwiają mi naukę. Doceniam to we wszystkich warsztatach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w których uczestniczyłem do tej pory. Możliwość otwartego zadawania pytań i kontakt z prowadzącym są doświadczeniami zdecydowanie odmiennymi od tego, z czym spotykam się w szkole.









Program zajęć i atrakcji podczas warsztatów przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nie każdy ma przecież na co dzień okazję wydostać się z escape roomu, w którym, aby złamać szyfr w kłódce, niezbędna jest wiedza o całkach i funkcjach trygonometrycznych!









Podczas warsztatów z fizyki doświadczalnej mieliśmy okazję popracować z bardzo wyrafinowanym sprzętem pomiarowym, w szczególności z aparatem do epitaksji i mikroskopem elektronowym. Możliwość wykonywania doświadczeń na takiej aparaturze była ogromnie emocjonująca.









Podczas warsztatów najbardziej podobała mi się perspektywa zespołów interdyscyplinarnych– osoby z różnych dziedzin mogły siebie wspierać oraz wyjaśniać mechanizmy, jakie stoją za otrzymanymi wynikami badań. Według mnie tak powinna wyglądać praca naukowa.









W programie warsztatów było wyjście na koncert. Nigdy przedtem nie byłam w filharmonii. Nie sądziłam, że tak bardzo mi się tam spodoba. Żałowałam, że występ skończył się tak szybko. Muzyka na żywo, zwłaszcza klasyczna, to jednak coś zupełnie innego niż puszczana w radiu lub przez Internet. Jestem pewna, że w przyszłości jeszcze nieraz pójdę na taki koncert.









Oprócz wykonywania doświadczeń i syntez w celach demonstracyjnych podczas warsztatów mieliśmy również aktywny wpływ na bieżącą pracę badawczą Wydziału Chemii UW. Jedna z prac naukowych przed publikacją wymagała dostarczenia recenzentowi większej ilości danych, w czym pomogliśmy. Pomiary elektrochemiczne, w których braliśmy udział, ustawiając sprzęt oraz preparując w odpowiedni sposób elektrody, były wykorzystywane właśnie w tym celu.
Programy i materiały
2020
2019
- Pobierz program warsztatów CeNT
- Pobierz program warsztatów matematycznych w Gdyni
- Pobierz program warsztatów informatycznych
- Pobierz program warsztatów biologicznych
- Pobierz program warsztatów astronomicznych
- Pobierz program warsztatów badawczych na Wydziale Fizyki UW
- Pobierz program warsztatów badawczych na Wydziale Chemii UW
- Pobierz program warsztatów badawczych w Instytucie Fizyki PAN
- Pobierz program warsztatów „Fizyka jądrowa i magnetyzm” w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN
2018
2015
- Obejrzyj film z warsztatów przyrodniczych w Miedzeszynie
2012
- Obejrzyj film z warsztatów w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW