...
  • PL   EN

Powtarzanie materiału? Rób sobie sprawdziany

Powtarzanie materiału? Rób sobie sprawdziany 1920 1280 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Zadania i testy warto sobie robić. To lepsze dla zapamiętania i zrozumienia materiału, niż same powtórki.

Efektywna nauka? W najnowszej pracy opublikowanej na łamach „Memory & Cognition” w grudniu naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Campaign (USA) udowadniają, że taka strategia lepiej działa nie tylko na pamięć, ale też na sprawność w wyciąganiu wniosków.

Że testy, quizy i inne formy sprawdzania własnej wiedzy w trakcie nauki ułatwiają zapamiętywanie materiału, naukowcy wiedzieli już z wcześniejszych badań. Tym razem udało im się po raz pierwszy udowodnić, że umiejętność wyciągania wniosków także na tym zyskuje.

– Bardzo wiele nauki odbywa się poza klasą lekcyjną i zależy od decyzji uczniów na temat tego, w jakim tempie i w jaki sposób się uczyć. Musimy więc przyjrzeć się dokładnie, które strategie uczenia się są najskuteczniejsze – podkreśla Jessica Siler, badaczka z Uniwersytetu Illinois.

Eksperyment

Badania opisane w grudniowym artykule składały się z trzech faz. W pierwszej uczestnicy trenowali swoją pamięć, oglądając zestawy obrazków przedstawiających różne gatunki ptaków i dowiadywali się, do jakich rodzin ptasich należą.

W kolejnej fazie uczestnicy utrwalali materiał. Połowa ptasich rodzin była przedmiotem zwyczajnego powtarzania materiału. Przy wyświetlanych ilustracjach wyświetlała się nazwa rodziny, a uczestnik miał ją po prostu przepisać.

Druga połowa materiału trafiła do testów. W trakcie testów uczestnik musiał odgadywać, do jakiej rodziny należy zaprezentowany okaz. Następnie otrzymywał poprawną odpowiedź (i dowiadywał się, czy zgadł, czy nie).

Po fazie utrwalania materiału nadchodziła pora na sprawdzenie wiedzy. Uczestnicy ponownie widzieli zdjęcia ptaków, ale częściowo były to również zdjęcia, których wcześniej nie widzieli. Mieli przyporządkować oglądane zdjęcia do właściwych kategorii. Naukowcy chcieli w ten sposób sprawdzić dwie rzeczy: jak dobrze uczestnicy zapamiętali widziane zdjęcia, ale też – czy potrafią wywnioskować, z jakiej rodziny jest ptak, którego jeszcze nie oglądali.

Po 25 dniach od poprzednich faz uczestnicy ponownie sprawdzali swoją wiedzę.

– Zaprojektowanie tych eksperymentów wymaga wiele precyzji – podkreśla prof. Aaron Benjamin, psycholog kierujący Human Memory and Cognition Lab na Uniwersytecie Illinois. – Uczestnicy uczą się wielu różnych rodzin ptaków i należy dobrać przykłady bardzo ostrożnie, żeby nie zakłamać wyników badań.

Zadania robić warto

Zdaniem autorów artykułu, robienie zadań i sprawdzanie swojej wiedzy w trakcie nauki przed egzaminem nie redukuje niestety tempa zapominania materiału. Ale jest bardzo skutecznym sposobem na wzmocnienie umiejętności wnioskowania. Z zapamiętanego materiału łatwiej przechodzimy do obszarów, których bezpośrednio się nie uczyliśmy. Testowanie wiedzy o ptakach pozwalało uczestnikom sprawniej odgadywać, do których rodzin należą przypadki im wcześniej nieznane.

Przed maturą albo innymi ważnymi egzaminami warto więc robić sobie samemu sprawdziany, bo utrwala to wiedzę lepiej niż wkuwanie na okrągło. Wkuwanie bardziej nas ogranicza, a testy ułatwiają później radzenie sobie z nieznanymi wcześniej zadaniami.

Dowiedz się więcej z oryginalnej pracy:

http://dx.doi.org/10.3758/s13421-019-00997-3

Slide Pomagaj z nami! Przeczytaj więcej o nas!