Jak motywować do wspólnej pracy w klasie? Dzieci reagują na emocje, które słyszą w naszych wypowiedziach. W przypadku nauczycieli i wychowawców ma to duży wpływ na efekty kształcenia.
read moreSamoregulacja nie jest trenowana w szkole. Wielka szkoda – martwią się autorzy pracy opublikowanej dwa dni temu w „Nature Human Behaviour”. Dzieci, które uczono technik samoregulacji, bardzo na tym zyskują.
read moreRodzice motywujący dzieci do nauki i wspierający je w przypadku porażek mogą zdziałać wiele dobrego. Niestety, mogą też skutecznie zniechęcić uczniów do wysiłku. Ważny jest język, jakiego używają.
read moreNierówności dochodowe w społeczeństwie mają negatywny wpływ na to, jak dzieci radzą sobie z nauką przedmiotów ścisłych – wynika z bardzo ciekawych badań amerykańskiego socjologa. Nauka czytania jest na to zjawisko trochę bardziej odporna.
read moreNowe, duże badania i podobne wnioski: maluchy przyklejone do ekranów mają mniejsze szanse na szczęśliwe dzieciństwo.
read moreArtykuł na łamach prestiżowego „JAMA Pediatrics” dowodzi, że dzieci odklejone od ekranów… zaczynają się więcej ruszać. Duński eksperyment warto powtórzyć na własną rękę! Eksperyment kliniczny z losowo dobraną grupą badanych osób obejmował 89 rodzin, wyłonionych za pomocą szeroko rozreklamowanej ankiety internetowej. Badania prowadzono w latach 2019-21.
read moreDzieci, które mają okazję bawić się z odrobiną ryzyka, gdy mogą choćby przez chwilę doświadczać niepewności i strachu, w czasie pierwszego lockdownu covidowego odnotowały mniej objawów depresji i stanów lękowych. Dowodzi tego praca naukowców z Wielkiej Brytanii, która ukazała się kilka dni temu na łamach „Child Psychiatry and Human Development”.
read moreNajnowsza publikacja na łamach „Nature Communications” pokazuje, że negatywny wpływ serwisów społecznościowych odczuwają nastolatki w określonym wieku. – Powiązanie social mediów z dobrostanem psychicznym jest oczywiście sprawą bardzo złożoną. Zmiany w naszych ciałach, takie jak rozwój mózgu i pokwitanie, a także różne problemy społeczne, powodują, że w określonych momentach naszego…
read moreMundurki w szkołach podstawowych nie wpływają w zasadzie na nic – wynika z najnowszych badań. Ich rosnąca popularność opiera się zatem na antynaukowych mitach lub myśleniu życzeniowym edukacyjnych decydentów.
read more