...
  • PL   EN

Zdjęcie ilustracyjne

Fundusz w sieci

Fundusz w sieci 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Obozu nie było. Ale grubo ponad setka naszych stypendystów bierze udział w zajęciach zdalnych.

Ponad 30 propozycji wspólnej pracy zdalnej – tyle udało się zorganizować do tej pory. A będą kolejne.

Zwykle w ciągu roku szkolnego nasze stowarzyszenie organizuje dla pięćsetki stypendystów kilkadziesiąt różnorodnych spotkań: obozy naukowe, specjalistyczne warsztaty w najlepszych polskich laboratoriach, koncerty i wystawy, wyjazdy zagraniczne. Ograniczenia związane z epidemią COVID-19 zastały nas w trakcie przygotowań do największego dorocznego wydarzenia – „dużego” wielodyscyplinarnego obozu naukowego KFnrD w Serocku, który był zaplanowany na przełom kwietnia i maja. Obóz oczywiście się nie odbył, odwołano też szereg innych warsztatów, koncertów i innych wydarzeń.

Współpraca internetowa to głównie tutoring poświęcony bardzo specjalistycznym tematom. W małych grupach, z ambitnymi zadaniami na najbliższe tygodnie.

Stypendyści uczą się między innymi psychologii poznawczej, projektowania samolotów, podstaw chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej. Programują aplikacje internetowe, poznają oprogramowanie naukowe, dzięki któremu można z domu prowadzić całkiem dorosłe badania. Czytają „Oresteję” Ajschylosa, „Koriolana” Szekspira, polskich filozofów, analizują filmy Polskiej Szkoły Filmowej i stojące w ich rodzinnej okolicy pomniki.

Uczniowie czytają też i omawiają teksty naukowe, a finałem niektórych tutoriali ma być napisanie własnej pracy badawczej.

Wiele zajęć już ruszyło, kolejne są właśnie uruchamiane. Stypendyści o uzdolnieniach plastycznych i muzycznych też znajdą w ofercie coś dla siebie. O wynikach wspólnej pracy opowiadają sobie na facebooku. Jak zwykle, chętnych było więcej niż miejsc.

Musimy podkreślić, że stypendyści to często wyjątkowo zapracowani młodzi ludzie – mają oczywiście zdalne lekcje, część z nich przygotowuje się do matury, ale prowadzą też własne badania lub projekty artystyczne, biorą udział w różnorodnych akcjach społecznych.

Miesiąc temu spora grupa stypendystów zainicjowała spontaniczną, oddolną akcję „Zdolni do pomocy”, w ramach której udzielają bezpłatnych zdalnych korepetycji kolegom z całej Polski.