...
  • PL   EN

czytanie jest niemęskie?

Czytanie jest niemęskie? Chłopcy padają ofiarami stereotypów płciowych

Czytanie jest niemęskie? Chłopcy padają ofiarami stereotypów płciowych 640 426 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Czytanie idzie dziewczętom łatwiej – wiemy to z wielu badań. Może to wynikać ze stereotypów, które chłopcom podcinają skrzydła – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Hamburskiego.

Opublikowane wczoraj na łamach „Child Development” wyniki ich badań pokazują, że wielu chłopców wierzy w stereotypy, jakoby czytanie było domeną kobiecą i chłopcy czytania uczą się wolniej.

Czytanie jest dla dziewczyn?

Opisywane badania przeprowadzono na grupie ponad 1500 niemieckich 10-latków (po połowie dziewcząt i chłopców) z 60 klas. Zebrano kwestionariusze, które miały ocenić żywione przez dzieci stereotypy i przekonania na temat własnych uzdolnień. Przeprowadzono także testy umiejętności czytania i zgromadzono dane na temat statusu socjoekonomicznego i pochodzenia uczniów. W kolejnym roku szkolnym powtórnie zebrano te informacje od uczniów.

Okazało się, że chłopcy wierzący w stereotypy na temat czytania byli mniej zmotywowani do lektury i gorzej też oceniali własne umiejętności i predyspozycje w tej dziedzinie. Czytanie jest przecież takie niemęskie! I faktycznie, sprawdziany z czytania poszły im gorzej.

Stereotypy kolegi działają na odległość!

Co więcej, efekt taki uzyskiwali również na swoich kolegach. W klasie, w której jakiś chłopiec miał takie przekonania, wyniki czytania wśród innych chłopców też były gorsze!

Te dla dziewcząt pozytywne – wydawałoby się – stereotypy nie miały jednak większego wpływu na wyniki czytania u dziewcząt, a już zupełnie nie zarejestrowano pozytywnego oddziaływania pomiędzy uczniami i uczennicami w klasie. Stereotypy mogą szkodzić, raczej nikomu nie pomagają.

Prowadząca badania dr Francesca Muntoni z Uniwersytetu Hamburskiego wyjaśnia, że opisywane zjawisko to błędne koło.

– Najpierw stereotypizujemy czytanie jako domenę kobiecą. Ten i inne stereotypy płciowe tworzą obraz dziewcząt jako bardziej kompetentnych od chłopców w czytaniu. To dotyka chłopców, którzy słabiej oceniają własne możliwości i równocześnie są mniej zmotywowani do czytania. A w efekcie – to rzeczywiście upośledza ich wyniki – tłumaczy uczona.

Zdaniem autorów, warto z uczniami rozmawiać o stereotypach i uświadamiać im zagrożenie, które stwarzają. Warto tak socjalizować dzieci obojga płci, żeby ograniczać zachowania związane ze stereotypizacją. Ale świadomość, że takie przekonania i szufladkowanie mogą źle wpływać na wyniki w nauce, powinna uodpornić uczniów i tworzyć zdrowsze środowisko do nauki.

Dowiedz się więcej z oryginalnej pracy:

http://dx.doi.org/10.1111/cdev.13359

Slide Pomagaj z nami! Przeczytaj więcej o nas!