Tylko do końca listopada czekamy na zgłoszenia uczniowskich projektów badawczych do Polskiej Edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS).
Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze nagrodzone w konkursie ogólnopolskim (np. na olimpiadzie), lub rekomendowane przez pracownika naukowego. Prace z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych, społecznych i humanistycznych mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Muszą powstać jeszcze przed podjęciem przez nich studiów na wyższej uczelni.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizatorem Polskiej Edycji EUCYS z ramienia Komisji Europejskiej. Prace zgłoszone tej jesieni będą zimą oceniane przez ekspertów i Jury decyduje, jaką grupę autorek i autorów zaprosić do dalszych rozmów.
W kwietniu 2017 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się Festiwal Młodych Badawczy Odkrycia, w którym wezmą udział autorzy wybranych projektów. Będzie to okazja do zaprezentowania wyników swoich badań w formie plakatu naukowego i – przede wszystkim – pogłębionych rozmów i dyskusji z jurorami. Będzie to również szansa na rozmowy z koleżankami i kolegami, a także z gośćmi CNK.
Najciekawsze projekty zostaną nagrodzone (wśród nagród przewidujemy nagrody rzeczowe, nagrody pieniężne, laureaci mają również wstęp na dowolny kierunek najlepszych uczelni w kraju), a trzy z nich uzyskają nominacje do reprezentowania Polski na finałach EUCYS w Tallinie (Estonia) we wrześniu 2017.
Polska od 22 lat bierze udział w tym prestiżowym konkursie – z imponującymi sukcesami. Z 45 krajów biorących udział w EUCYS pod względem liczby zdobytych dotąd nagród lepsi od nas są tylko Niemcy.