...
  • PL   EN

Polacy wśród laureatów EUCYS 2022 w Lejdzie!

Polacy wśród laureatów EUCYS 2022 w Lejdzie! 1200 450 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Międzynarodowe finały European Union Contest for Young Scientists dobiegły końca. Oddychamy z ulgą i puszczamy zdrętwiałe kciuki. Reprezentanci Polski wracają z Lejdy w dwoma nagrodami. Matematyk Bartłomiej Bychawski zdobył jedną z trzecich nagród głównych, wartych po 3500 euro. Natomiast biolożka Gabriela Szczepanik otrzymała nagrodę specjalną w postaci udziału w International Swiss Talent Forum.

– Cieszymy się, że dwa z trzech Polskich projektów [prezentowanych w Lejdzie] zostały nagrodzone. To potwierdza talent i wiedzę naszych uczniów. Pokazuje także, że nasz konkurs krajowy jest dobrze organizowany, choć nieporównywalnie mniejszymi środkami niż w innych krajach – podkreślił prof. Jan Madey z Instytutu Informatyki UW, Narodowy Organizator EUCYS w Polsce i opiekun naszych reprezentacji od 25 lat.

Ach, te warkocze!

Trzecią nagrodę główną (jedną czterech z równorzędnych), o wartości 3.500 euro otrzymał Bartłomiej Bychawski, autor pracy „Szczególne podgrupy skończonego indeksu w grupie warkoczy B_3”.

Poza rozległą i imponującą wiedzą, Bartłomiej ma także duży talent wyjaśniania zawiłości swoich rozważań matematycznym laikom: „w pracy zajmuję się grupą rozmaitości trójwymiarowej, dokładniej grupą dopełnienia węzła trójlistnika. Rozmaitością nazwiemy na przykład kartkę papieru, może być wygięta, co więcej, może mieć sklejone końce. Studiowanie takich obiektów jest przydatne nawet w fizyce teoretycznej. Grupa rozmaitości pomaga w badaniu jej struktury”.

Bartłomiej Bychawski pochodzi z Mrozów, jest absolwentem Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej, od października rozpocznie studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rolnictwo wielkoobszarowe groźne dla zapylaczy

Nagrodę specjalną, którą jest udział w International Swiss Talent Forum 2023 otrzymała Gabriela Szczepanik, autorka pracy „Charakterystyka preferencji penetrowania pożytków przez zapylacze”.

Praca Gabrieli potwierdza ponadprzeciętną wiedzę, ale także jest świadectwem zaangażowania młodej naukowczyni na rzecz zrównoważonego rozwoju. W swojej pracy pisze m.in. : „w trakcie badań jednoznacznie stwierdzono, że pożytki monokulturowe nie zapewniają długoterminowej bazy żywieniowej, a także ich skład gatunkowy stanowi czynnik wykluczający obecność i możliwość zdobycia pożywienia przez niektóre owady z grupy obserwowanych zapylaczy”. Daje jednak nadzieję – Zarówno monokultury (pożytki jednogatunkowe), jak i zieleń miejska mogą – wbrew powszechnemu przekonaniu – zostać właściwie zaprojektowane, tym samym dając schronienie i pokarm owadom”. Kilku rolników, u których prowadziła badania udało jej się namówić na wprowadzenie korzystnych dla zapylaczy zmian.

Gabriela Szczepanik pochodzi z Elbląga, jest absolwentką XIV LO im. S. Staszica w Warszawie. Była stypendystką Programu ZDOLNI. Od października rozpoczyna równoległe studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim. Oraz na Uniwersytecie Warszawskim (na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych) na kierunku biotechnologia.

Więcej o pracach uczniów z Polski prezentowanych podczas konkursu EUCYS w Lejdzie

Statystyka EUCYS

W tym roku w EUCYS brało udział 86 projektów z 33 krajów, które są wynikiem badań indywidualnych lub prowadzonych w 2- lub 3-osobowych zespołach. Poza Polską nagrody główne trafiły do rąk uczniów z Irlandii, Austrii, Litwy, Danii, Czech, Bułgarii, Kanady, Słowacji, Grecji i Belgii. Pełna lista laureatów EUCYS 2022 Lejda.

Wyróżnienia są oczywiście cenne, jednak gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu oraz innym uczniom, którzy podejmują wysiłek pracy naukowej. Szukającym motywacji przekazujemy słowa przewodniczącej jury EUCYS dr Mariyi Lyubenovej z European Southern Observatory, która zachęcała, by odpowiadając sobie i innym na pytanie, gdzie widzimy swoją przyszłość, trzymać się marzeń i najśmielszej myśli, która przychodzi nam do głowy. Nawet, gdy wydaje się ona ponad nasze możliwości. Przyszłość pokazuje, że i te najbardziej nieosiągalne wizje mogą okazać się prawdziwe.

Co się liczy najbardziej?

EUCYS to konkurs, więc presja zdobywania nagród jest trudna do pominięcia. Młodzi naukowcy rywalizują ze sobą. Jednak każdego roku zarówno organizatorzy krajowych edycji, jaki i międzynarodowych finałów dokładają starań, aby nie nakręcać spirali współzawodnictwa. Przeciwnie, starają się stworzyć warunki do współdziałania. Zachęcają uczestników do poznawania swoich projektów, do wymiany doświadczeń, wspólnego poznawania świata i odkrywania możliwości nauki.

Największa uwaga skupia się na laureatach nagród głównych. Jednak nagrody specjalne tylko pozornie wydają się mniej prestiżowe i wartościowe. Dostęp do najlepszych laboratoriów w Europie, budowanie bazy kontaktów, wymiana doświadczeń i inspiracji to zasoby, które trudno zdobyć za pieniądze. Ich znaczenie często ukazuje się w pełni dopiero w momencie realizacji nagrody, czyli stażu naukowego lub wyjazdu studyjnego.

Więcej historii naukowców, dla których EUCYS był początkiem ścieżki kariery w zakładce Zaczynali od EUCYS.

Polska edycja EUCYS 2023 – Wymyśliłeś? Zbadałeś? Pokaż!

W przyszłym roku gospodarzem międzynarodowych finałów EUCYS będzie Bruksela. Kto marzy, aby zaprezentować swoje badania przed międzynarodową publicznością, ma czas na zgłoszenie do konkursu do 15 grudnia.

Patronat honorowy:

Organizację EUCYS w Polsce
wspiera:

HUAWEI wspiera Polską Edycję EUCYS

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.