...
  • PL   EN

koncert młodych wirtuozów dla wcześniaków

Młodzi Wirtuozi Funduszu grają dla najmłodszych: zapraszamy na koncert i konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2021

Młodzi Wirtuozi Funduszu grają dla najmłodszych: zapraszamy na koncert i konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2021 384 211 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Światowy Dzień Wcześniaka 2021 – Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka – to czas solidarności z dziećmi urodzonymi przedwcześnie, ich rodzicami, a także personelem medycznym, który codziennie walczy o życie najmniejszych dzieci. W tym roku po raz kolejny obchodzimy go w trudnym okresie pandemii. Oprócz koronawirusa zagrożeniem dla dzieci jest wirus grypy i śmiertelnie groźny, niezwykle zakaźny i aktywny jesienią oraz zimą wirus RS.Dlatego trzeba szczególnie dbać o odporność dzieci, pamiętać o szczepieniach i immunoprofilaktyce.
Dla wcześniaków bardzo ważna jest również stymulacja ich rozwoju. Dlatego Fundacja Koalicja dla wcześniaka, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci oraz Muzeum Łazienki Królewskie stworzyły wyjątkowy projekt pt. „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”, który będzie przez wiele lat służył wcześniakom i ich rodzinom. Serdecznie zapraszamy na koncert i konferencję prasową przygotowane z okazji Światowego Dnia Wcześniaka.

Piosenki skomponowane dla wcześniaków

W ramach projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych” podopieczni Funduszu, stypendyści Programu ZDOLNI nagrali utwory muzyki klasycznej, które mają służyć wcześniakom i ich rodzicom – uspokajać i relaksować lub aktywizować w ciągu dnia. Powstały również dwie specjalnie skomponowane piosenki dla wcześniaków – „Powitanie dnia” oraz „Kołysanka dla wcześniaka”. Piosenki napisał i skomponował Mateusz Fandri, aby rodzice wcześniaków mogli je śpiewać swoim dzieciom, bo w stymulacji słuchu głos rodzica ma największą moc.
Nic nie zastąpi głosu mamy i taty. Zachęcam rodziców wcześniaków do śpiewania podczas codziennych czynności, takich jak: karmienie, kangurowanie, przewijanie, kąpanie, usypianie. Kojący głos rodzica może zdziałać cuda. Bardzo bym chciała, by nasze dwie piosenki wpisały się na stałe w plan dnia rodzin wcześniaków. Dzieci uwielbiają rytuały, zachęcam, by przy nagranym akompaniamencie muzycznym rozpoczynać i kończyć dzień piosenkami, które są dedykowane wcześniakom – mówi Agata Fandri, muzykoterapeuta.

Utwory przygotowane w ramach projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych” można znaleźć na stronie Fundacji Koalicja dla wcześniaka, na kanale Fundacji na YouTubie oraz w aplikacji Spotify, jak też na profilach IG i FB Fundacji.

Talent jako dar dla innych

Projekt Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych powstał dzięki zaangażowaniu Zarządu i podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
To inicjatywie pani profesor Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej, znakomitej neonatolog i wieloletniej członkini Zarządu Funduszu, zawdzięczamy pomysł, aby ci, których muzyczny rozwój wspiera Fundusz sami wsparli swoim talentem życiowy rozwój najmniejszych i najmłodszych. Korzyści płynące dla wcześniaków i ich rodziców z obcowania z muzyką to tylko jedna z zalet tego projektu. Ogromne korzyści z udziału w nim czerpią także sami wykonawcy. Dla nich możliwość nagrania muzyki specjalnie po to, żeby pomagać komuś, kto sam jest bezbronny i bardzo potrzebuje pomocy, jest wielkim przeżyciem i darem serca. Już na samym początku kariery mają możliwość trafić ze swoją muzyką do wyjątkowych odbiorców. Mogą poczuć, że ich talent jest nie tylko źródłem radości i dumy dla nich samych i ich najbliższych, ale stanowi także cenny dar dla innych – podkreśla Maria Mach, prezes Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Koncert i konferencja prasowa

W ramach projektu w niedzielę, 14 listopada o godz. 12:00 odbędzie się także specjalny koncert w Łazienkach Królewskich dedykowany dzieciom urodzonym przedwcześnie. W geście solidarności z wcześniakami oraz ich rodzicami podopieczni Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci wykonają przygotowane specjalnie na potrzeby projektu Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych utwory w składach kameralnych.


Więcej informacji o koncercie: https://fundusz.org/aktualnosci/mlodzi-wirtuozi-najmniejszym-z-najmlodszych-w-lazienkach-krolewskich/
Więcej informacji o Programie ZDOLNI: https://fundusz.org/program-zdolni/


Wraz z Fundacją Koalicja dla wcześniaka serdecznie zapraszamy również na konferencję prasową, która odbędzie się 16 listopada o godz. 11:00 w Pałacu na Wyspie. Podczas wydarzenia będzie mowa o stymulacji rozwoju psychicznego wcześniaków m.in poprzez muzykę, znaczeniu takich projektów jak Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych oraz bieżącej sytuacji epidemiologiczne w kontekście neonatologii. Zapraszamy!

Zaproszenie na konferencję TU.