...
  • PL   EN

młodzi wirtuozi dla wcześniaków

Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych w Łazienkach Królewskich

Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych w Łazienkach Królewskich 641 426 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela, 14 listopada 2021, godz. 12.00, Muzeum Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie

Dzięki współpracy Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Koalicja dla wcześniaka oraz Muzeum Łazienki Królewskie, uczestnicy Programu ZDOLNI zagrają tym razem koncert dedykowany dzieciom urodzonym przedwcześnie. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, który na całym świecie obchodzony jest 17 listopada, stypendyści Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci po raz kolejny wesprą swoim talentem rozwój najmniejszych i najmłodszych, okazując solidarność z dziećmi, które ze względu na przedwczesne urodzenie mierzą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną dwie piosenki specjalnie skomponowane na tę okazję – Powitanie Dnia i Kołysanka. Utwory dedykowane wcześniakom można też będzie znaleźć na kanale YT Fundacji Koalicja dla wcześniaka, ponieważ partnerom projektu zależy na tym, by muzyka ciągle towarzyszyła rodzinom wcześniaków i wspierała rozwój maluszków.

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Bilety na koncert można nabyć w kasie Łazienek Królewskich. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na profilu FB Fundacji Koalicja dla wcześniaka oraz na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/0G_3HH1_SMk

W programie:
Chopin, Kreisler, Lalo, Paderewski, Piazzolla, Sor, Wagner, Weiss
Piosenki dla wcześniaka: Mateusz Fandri

Wystąpią:
Tymoteusz Bączkowski– wiolonczela, Jolanta Adamska – fortepian; Julia Charmuszko – skrzypce, Antoni Lichomanow – fortepian; Mikołaj Skórka – gitara, Justyna Żołnacz – fortepian.
Gośćmi koncertu, którzy podkreślą jego niezwykłość, wykonując specjalnie przygotowane utwory na Światowy Dzień Wcześniaka, będą: Joanna Świrska – alt, Natalia Skonieczna – harfa, Wiktoria Osińska – wiolonczela, Justyna Żołnacz – fortepian, Robert Kwiędacz – gitara oraz kwartet wiolonczelowy w składzie Piotr Olesz Tymoteusz Bączkowski, Zuzanna Konstantynowicz, Hanna Michalska – stypendyści Funduszu, Agnieszka Góralska – lekarz neonatolog,, wiolonczelistka, która weźmie udział w wykonaniu zwiększonego kwartetu, podkreślając tym samym solidarność różnych środowisk z wcześniakami oraz ich rodzicami.

Tymoteusz Bączkowski – 16-letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie dr. Rafała Kwiatkowskiego. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat w POSM I st. im. Henryka Wieniawskiego pod kierunkiem Doroty Hajzer. Jest laureatem wielu konkursów m.in.: III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2021 r.), III nagrody w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy (2021), II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Cellolove w Krakowie (w duecie, 2021), III nagrody w Konkursie Młody Polski Wiolonczelista w Bochni (2019), I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Miniatura Wiolonczelowa” w Warszawie (2019,2018), I nagrody na Forum Młodych Wiolonczelistów w Gdańsku (2017). Swoje umiejętności doskonali, biorąc udział w kursach i warsztatach u wybitnych wiolonczelistów, m. in.: dr Katarzyny Polonek, prof. Andrzeja Bauera, prof. Kazimierza Michalika, prof. Tomasza Strahla, prof. Marcina Zdunika, Edwarda Kinga. Występował m.in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Zamku Górków w Szamotułach, Filharmonii Poznańskiej, Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Tymoteusz jest stypendystą I edycji Akademii Talentów; pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci pozostaje od 2018 r.

Julia Charmuszko – 17-letnia skrzypaczka, uczennica OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. dr hab. Andrzeja Gębskiego oraz Anny Betley-Gębskiej. Julia jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno kameralnych, jak i solowych, takich jak: XV Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (III miejsce), North International Music Competition – Sztokholm (III miejsce), Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (III miejsce), XVI Międzynarodowy Konkurs „Młody Paganini” w Legnicy (IV miejsce oraz nagroda specjalna), 21. Międzynarodowy Konkurs „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji (II miejsce), Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich w Łodzi (Grand Prix), Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych CEA w Toruniu (I miejsce), Konkurs rozgłośni radiowych Concertino Praga 2021 (wyróżnienie oraz nagroda specjalna). Występowała m. in. w Sali Balowej Zamku w Łańcucie, w Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Pałacu w Jabłonnej, w Kościele św. Andrzeja Boboli oraz w Dworku Sierakowskich w Sopocie oraz w Ratuszu Staromiejskim i Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku a także za granicą – w Niemczech (Goch, Hommersum) oraz w Czechach (Praga, Jindřichův Hradec, Česky Krumlov). Wielokrotnie brała udział w kursach i warsztatach muzycznych takich jak Zimowa Akademia Muzyki w Lusławicach, Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie, a także, dzięki stypendium Gocher Streicher Akademie w Niemczech, w Kursach Mistrzowskich Stringtime Niederrhein. W bieżącym roku otrzymała stypendium MKiDN za osiągnięcia artystyczne oraz stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2021/2022. Julia jest od 2016 r. pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Mikołaj Skórka – 14-letni gitarzysta, uczeń OSM II st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie, w klasie Łukasza Chmiela. Swoje umiejętności doskonali także na warsztatach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych mistrzów gitarowych m.in. z dr. hab. Waldemarem Gromolakiem. Jest laureatem licznych konkursów gitarowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do ostatnich osiągnieć Mikołaja należą: Grand Prix i 1. miejsce w XIV Mikołajkowym Konkursie Gitarowym dla Dzieci w Rybniku (2020), 1. miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitara Viva!” w Kielcach (2021), 1. nagroda w International Music Competition w Serbii (2020), 2. miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Katowicach (2021), 2. nagroda w Albania International Guitar Competition (2020), 1. miejsce w Ogólnopolskim Wiosennym Konkursie Gitarowym w Lublinie (2020), 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym o tytuł „Mistrza Sześciu Strun” (2020). Jest stypendystą: Prezydenta Miasta Tarnowa za wybitne osiągnięcia artystyczne, „Regionalnego Programu Stypendialnego” Województwa Małopolskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne. W Programie ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2019 r.

Justyna Żołnacz – 17-letnia pianistka, uczennica ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie Wilii Ochockiej-Janusz. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów u takich mistrzów jak: Wojciech Świtała, Elżbieta Tarnawska, Joanna Ławrynowicz-Just, Paweł Zawadzki, Konrad Skolarski, Olga Łazarska, Beata Bilińska, Katarzyna Drogosz, Andrzej Tatarski, Anna Jastrzębska–Quin, Barbara Halska, Karol Radziwonowicz, Irina Rumiancewa-Dąbrowski. Jest laureatką konkursów jako solistka i kameralistka. Do jej ostatnich osiągnieć należą: 2. miejsce w XIV Ogólnopolskim „Łowieckim” Konkursie Miniatur Fortepianowych (2021), Grand Prix w VIII Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów (2021), Grand Prix w IV Konkursie Pianistycznym ‘’Piano e Forte’’ (2021), 1.miejsce w XIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej (2021), I Prize and Special Prize for Outstanding Musicality w I International Online Instrumental Performance Competition (2021). Justyna koncertowała jako solistka i kameralistka. Występowała w Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, PAN Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, Pałacu w Wilanowie, Pałacu w Radziejowicach, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centralnej Bibliotece Rolniczej, Pałacu w Jabłonnie, Małej Galerii oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy Zdrój oraz w Wolfhalden w Szwajcarii. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska. Pod opieką Funduszu od 2018 r.

Pozostali uczestnicy koncertu: Joanna Świrska – 21-letnia absolwentka programu plastycznego Funduszu, szkoły muzycznej II stopnia na wydziale wokalistyki estradowej w Warszawie. Obecnie studentka I roku Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Ponadto: Natalia Skonieczna – harfa, Wiktoria Osińska – wiolonczela, Robert Kwiędacz – gitara, Piotr Olesz – wiolonczela, Zuzanna Konstantynowicz – wiolonczela, Hanna Michalska – wiolonczela, którzy są uczestnikami Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Większość z nich miała już przyjemność występować w gościnnych progach Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, niektórych będzie można posłuchać na kolejnych koncertach z naszego cyklu. Muzycy przygotowali na potrzeby projektu Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych specjalne utwory w składach kameralnych.

Koalicja dla wcześniaka działa od kilkunastu lat, niosąc pomoc wcześniakom, ich rodzinom i współpracując ze środowiskiem neonatologicznym. Dzięki zaangażowaniu Koalicji dla wcześniaka w dialog z decydentami rodzice wcześniaków mieli priorytetowy dostęp do szczepień przeciwko Covid-19, wspólne działania ze środowiskiem medycznym doprowadziły do rozszerzenia programu profilaktyki zakażeń RSV, niezwykle groźnych dla wcześniaków. Na stronie fundacji dostępne są materiały edukacyjne, które służą rodzicom wcześniaków i oswajają z trudną sytuacją, jaką jest poród przedwczesny. Więcej informacji na profilach FB, IG i Twitterze Koalicji dla wcześniaka.