...
  • PL   EN

inauguracja

Program ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci startuje po raz trzydziesty ósmy!

Program ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci startuje po raz trzydziesty ósmy! 2560 1707 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Choć nasi podopieczni to utalentowani nastolatkowie, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci dobiega już czterdziestki – i jesteśmy z tego dumni. W najbliższą sobotę, 23 października, z radością zainaugurujemy w Zamku Królewskim w Warszawie trzydziesty ósmy rok Programu ZDOLNI. Powitamy uczniów zakwalifikowanych w tegorocznej rekrutacji do udziału w wyjątkowej intelektualnej i twórczej przygodzie. Naszym celem jest budzić ciekawość i zachęcać do podejmowania wspólnych inicjatyw.


Ale nie będzie to tylko rozdanie dyplomów. Posłuchamy o dokonaniach naszych wieloletnich stypendystów. Spróbujemy też dać nowym uczestnikom programu przedsmak tego, co ich czeka. W programie spotkania jest krótki koncert Młodych Wirtuozów Funduszu oraz prezentacje starszych stypendystów. A także wykłady prowadzonych przez dawnych uczestników programu, którzy teraz są naukowcami i artystami w wiodących ośrodkach na całym świecie. Będzie też czas, by spotkać współpracowników i przyjaciół Funduszu, absolwentów oraz inne osoby wspierające działania na rzecz młodych polskich talentów.
Bądźcie z nami w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego poprzez transmisję uroczystości na kanale YouTube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/mIKiSyG2BjQ
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1280408852379026

Pierwszy krok w nowy świat

Inauguracja kolejnego roku działania Programu ZDOLNI ma uroczysty charakter, ponieważ trochę przypomina uroczystość immatrykulacji. Przyjmujemy w ten sposób nowych stypendystów i stypendystki do bardzo szczególnej społeczności jaką jest Fundusz. Stwarza ona przestrzeń wspólnego uczenia się i odkrywania dla doświadczonych naukowców i artystów oraz młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w świat badań i pracy twórczej.

„23 października będziemy chcieli pokazać kolejnemu rocznikowi funduszowców jak niezwykłe jest środowisko, do którego trafili. Jak wielką daje im szansę bycie częścią tej wspólnoty. Szansę na rozwój pasji i talentu, ale przede wszystkim szansę na dzielenie się owocami tego talentu i wykorzystanie ich dla dobra innych. Myślę, że udział w Programie ZDOLNI w jakiś sposób kształtuje charakter i często zmienia nastawienie do życia i pracy. Właśnie dlatego dla znacznej części uczestników tego spotkania będzie to pierwszy krok w zupełnie nowy świat, w którym – mam nadzieję – będą chcieli pozostać na długo i do którego mogą wnieść też cząstkę siebie.” – mówi Maria Mach, Prezes Zarządu i Dyrektorka Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Fizyka ruchu owiec, edukacyjna rola wykonawcy i czytanie pod prąd, czyli zajęcia na start

By sprostać funduszowej misji, którą świetnie podsumowuje nasza sentencja przewodnia: „Budzimy ciekawość”, zaprezentujemy dokonania naukowe trójki stypendystów Programu ZDOLNI:
Piotra Maksymiuka ze Świdnika, uczenia Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Piotr jest w Programie ZDOLNI od 2018 roku. Podczas inauguracji opowie o swoich poszukiwaniach związanych z informatyką, aeronautyką, astronomią i fizyką.
Martyny Najmrockiej ze Słupska, uczennicy tamtejszego II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Podopieczna Funduszu od 2020 roku będzie mówić o tym, jak łączy filozofię z biologią.
Na koniec posłuchamy o korzyściach z uczestnictwa w zajęciach Funduszu od Katarzyny Kiebały z Krzywej, uczestniczki Programu ZDOLNI w latach 2019-2021. Katarzyna obecnie studiuje na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, która kontynuuje swoją przygodę odkrywania antyku.

Nie zabraknie również miejsca na krótki koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Młodych Wirtuozów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Po uroczystości w Zamku Królewskim nasi nowoprzyjęci stypendyści będą mogli uczestniczyć w jednym z czterech wykładów przygotowanych przez absolwentów programu:
Marta Wryk, mezzosopranistka związana z Oper Bielefeld prowadząca liczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych, opowie o edukacyjnej roli wykonawcy i niesłusznie zapomnianych kompozytorkach. Dr Karolina Krasuska z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego poprowadzi wykład pt. „Czytanie pod prąd: o kulturoznawczych podejściach do literaturoznawstwa”. Prof. Piotr Szymczak z Instytutu Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zaproponuje prezentację pt. „Układy złożone okiem fizyka: fizyka ruchu owiec, ludzi i samochodów”. Z kolei prof. Paweł Golik (Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW), który oprócz pracy ściśle badawczej współpracuje też z artystami tworzącymi na pograniczu nauki i sztuki, będzie mówił o jednym z aspektów swojej pracy.

Więcej o Programie ZDOLNI: https://fundusz.org/program-zdolni/
Więcej o wynikach tegorocznej rekrutacji: https://fundusz.org/aktualnosci/program-zdolni-w-roku-2021-22/

Spotkanie inaugurujące sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, Huawei oraz 1% podatku naszych darczyńców. Partnerem wydarzenia jest Zamek Królewski w Warszawie.

Zamek Królewski w Warszawie