• PL   EN

Wystawa poplenerowa

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zaprasza na wernisaż poplenerowej wystawy prac plastycznych uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w czwartek 3 października 2013 o godz. 12.00.

Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Kazimierzowskim na terenie Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) już od 17 września do 15 października w godz. 8:00 – 19:00 w dni powszednie oraz w godz. 8:00 – 14:00 w sobotę i niedzielę.

 

Obejrzeć będzie można prace 23 młodych plastyków w wieku od 7 do 18 lat. Brali oni udział w plenerze, który zorganizowaliśmy w sierpniu w Brodnicy w ramach IV Wielodyscyplinarnych Spotkań Wakacyjnych KFnrD „Rzeczpospolita mniej znana”.

Opiekę artystyczną nad plenerem sprawował prof. Marian Stępak z UMK w Toruniu. Z młodszymi kolegami pracowali także dawni stypendyści Funduszu, którzy przyjechali na obóz jako wolontariusze.

Pierwszą wersję naszej wystawy oglądali już mieszkańcy Brodnicy w Brodnickim Domu Kultury w dniach 14-16 sierpnia.

W poprzednich latach takie plenery i równoczesnie – wielodyscyplinarne zjazdy utalentowanej młodzieży odbyły się w Kruszwicy nad jeziorem Gopło, w Zwierzyńcu na Roztoczu i w Opatowie w woj. świętokrzyskim. Wcześniej przez 15 lat jeździliśmy „na Kresy”, czyli do różnych miejscowości wzdłuż polskich granic.

– Chcemy w tym cyklu odwiedzać miejsca ciekawe, a trochę zapomniane, takie, których historia ma wpływ na naszą tożsamość, ważne dla zrozumienia polskiej literatury i sztuki – miejsca, które pomogą nam poznać siebie – wyjaśnia Maria Mach, dyrektor biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 

{gallery}13-brodnica-prace{/gallery}

Równocześnie z plenerem zorganizowaliśmy zajęcia z różnych dziedzin. Były spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty filozoficzne, psychologiczne, historyczne, ekonomiczne, matematyczne, chemiczno-fotograficzne, biologiczne, teatralne i muzykologiczne. Były też obserwacje astronomiczne, wycieczki (historyczna i przyrodnicza), wieczory poetyckie, koncerty, odczyty prezentujące zainteresowania samych uczestników Spotkań.

Od wielu lat pokłosie wakacyjnych plenerów prezentujemy w gościnnej Galerii Uniwersytetu Warszawskiego. Pałac Kazimierzowski został wzniesiony w XVII w. jako letnia rezydencja króla Władysława IV, przebudowany dla króla Jana Kazimierza, a potem dla książąt Sułkowskich. W II połowie XVIII w. był siedzibą Szkoły Rycerskiej, w której uczył się m. in. Tadeusz Kościuszko, Jan Ursyn Niemcewicz. Dziś mieszczą się tu władze Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Więcej o sierpniowych IV Spotkaniach w Brodnicy

Back to top