28 kwietnia w Serocku niedaleko Warszawy rozpoczyna się doroczny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Spotkają się na nim najwybitniejsi naukowcy i ich młodsi koledzy ze szkół w całej Polsce.
Obóz potrwa do 8 maja. Do pobrania jest program obozu. 3 maja gramy koncert na obozie – zobacz transmisję na żywo!
Pod koniec kwietnia do Serocka n. Narwią przybywa (jak co roku) ponad 130 najzdolniejszych uczennic i uczniów z całej Polski. Do tego kilkadziesiąt osób kadry: najwybitniejsi naukowcy z całego kraju, świetni doktoranci i wyróżniający się studenci – w większości dawni i niezbyt dawni stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Doroczny wiosenny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci to de facto dwa odbywające się równocześnie i obok siebie obozy wielodyscyplinarne: naukowy i ogólnorozwojowy, z równoległymi programami wykładów, spotkań i warsztatów.
Program obozu naukowego (starsza grupa)
Program obozu ogólnorozwojowego (młodsza grupa)
UWAGA: zobacz transmisję na żywo:
Koncert muzyki klasycznej 3 maja, godzina 19:30
Celem obozu jest stworzenie wyjątkowych możliwości dla pogłębiania zainteresowań i zdobycia nowej wiedzy, ale przede wszystkim zainspirowanie uczestników do samodzielnej, wytrwałej pracy. Oczekujemy od nich aktywnego udziału we wszystkich zajęciach. W programie organizatorzy przewidują bardzo różne formy zajęć, wśród których można wybierać: warsztaty, seminaria, wykłady z różnych dziedzin i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Są też odczyty uczestników, koncert, wieczór poetycki i gazeta obozowa, a także codzienne zajęcia rekreacyjne (na boisku, na basenie i w siłowni).
Wśród bardzo wielu naukowców i twórców odwiedzających obóz w tym roku będą między innymi prof. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki UW, prof. Karol Modzelewski z Instytutu Historycznego UW, reżyser prof. Krzysztof Zanussi i dwaj z trzech ostatnich laureatów Nagród Fundacji Nauki Polskiej, czyli tzw. polskich nobli – prof. Stanisław Penczek z Centrum Biologii Molekularnej i Makromolekularnej w Łodzi i prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
O Chrzcie Polski opowie prof. Henryk Samsonowicz z Wydziału Artes Liberales UW, a o trójwymiarowym świecie białek – prof. Mariusz Jaskólski z Wydziału Chemii UAM.
– Obóz naukowy w Serocku jest ukoronowaniem całorocznej pracy Funduszu, gdy mogą się spotkać osoby o bardzo różnych zainteresowaniach, co wyróżnia obóz na tle wielu warsztatów specjalistycznych organizowanych przez Fundusz – mówi dr Michał Mizera z Uniwersytetu Warszawskiego, dawny stypendysta i wieloletni współpracownik stowarzyszenia. – Od 30 lat, od kiedy organizujemy te obozy, jedno się nie zmieniło: atmosfera. To coś, co zostaje potem na całe życie, co my wszyscy – zarówno byli uczestnicy programu, jak i obecni stypendyści, wspominamy potem bardzo długo. Ta atmosfera powoduje nie tylko nawiązywanie przyjaźni, ale przede wszystkim – buduje dobry klimat do pracy i poznawania świata.
Tu spędzimy cały obóz:
Tak wyglądały programy obozu:
- 2015 pełny program „dużego” obozu: oboz-naukowy-2015.pdf
- 2015 pełny program „małego” obozu: oboz-ogolnorozwojowy-2015.pdf
- 2014 pełny program „dużego” obozu: oboz-naukowy-2014.pdf
- 2014 pełny program „małego” obozu: oboz-ogolnorozwojowy-2014.pdf
- 2013 pełny program „dużego” obozu: oboz-naukowy-2013.pdf
- 2013 pełny program „małego” obozu: oboz-ogolnorozwojowy-2013.pdf
- 2012 pełny program „dużego” obozu: duzy_2012.pdf
- 2012 pełny program „małego” obozu: maly_2012.pdf
- 2011 pełny program „dużego” obozu: duzy_2011.pdf
- 2011 pełny program „małego” obozu: maly_2011.pdf
Jak co roku, uczestnicy będą mieli okazję wygłoszenia odczytu na wybrany temat. Jak się przygotować do odczytu?
Polecamy wspomnieniowy felieton naszego dawnego stypendysty Jacka Dehnela na temat wiosennych obozów.
Obozy w Serocku to część długiej tradycji wiosennych obozów naukowych. Przez całą poprzednią dekadę spotykaliśmy się w Świdrze k. Otwocka. A jeszcze wcześniej – w Jadwisinie k. Serocka! Ośrodek, w którym organizujemy zajęcia od kilku lat, niemal sąsiaduje z kultowym wśród Funduszowców Parkiem Jadwisińskim.
Jadwisin 1990 / fot. K. Kowalewski
Film nakręcony na obozie w Serocku w roku 2014