W niedzielę 18 marca poznamy zwycięzców krajowego finału Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. 20 finałowych projektów będzie można obejrzeć w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Finaliści konkursu są już na ostatnim etapie przygotowań do kulminacyjnego występu. Udoskonalają plakaty prezentujące ich osiągnięcia oraz przygotowują się do rozmów z jurorami – wybitnymi polskimi naukowcami. Ich zmagania obserwować będą laureaci minionych edycji – Justyna Słowiak oraz Aleksander Kubica.
Od 1995 r., kiedy to Polska po raz pierwszy wzięła udział w EU Contest for Young Scientists – EUCYS (organizowanym przez Komisję Europejską od 1989 r.). Polacy zdobyli aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i zdolni pracownicy naukowi.
– Młodzi naukowcy weszli do Unii Europejskiej o wiele wcześniej niż reszta naszego kraju. Na kolejne finały jadą bez kompleksów. – mówi prof. Jan Madey, Krajowy Organizator Konkursu. – Mimo, że bierzemy udział w konkursie dopiero osiemnasty raz, nasi reprezentanci szybko weszli do ścisłej czołówki i pod względem liczby zdobytych dotychczas nagród ustępują tylko Brytyjczykom i Niemcom.
W tegorocznej edycji, spośród zgłoszonych jesienią prac z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych, jury wybrało 20 najlepszych projektów, które zostaną zaprezentowane w Warszawie podczas otwartej sesji plakatowej w Centrum Nauki Kopernik. Wyniki pracy młodych badaczy zostaną przez nich przedstawione na specjalnie przygotowanych posterach naukowych. Pytania dotyczące metod badawczych i wyników zadawać będą członkowie jury oraz publiczność.
Gośćmy finału konkursu będą w tym roku: Justyna Słowiak oraz Aleksander Kubica – laureaci europejskich nagród w latach ubiegłych. Ich doświadczenia okażą się zapewne doskonałą inspiracją i wskazówką dla tegorocznych finalistów, tym bardziej, że zarówno Justyna, jak i Aleksander wiążą swoją przyszłość z dziedzinami, w których osiągnęli sukcesy w EUCYS.
Justyna Słowiak zdobyła jedną z drugich nagród podczas lizbońskiego międzynarodowego finału Konkursu Młodych Naukowców UE za pracę pt. Bioróżnorodność, paleoekologia i pozycja taksonomiczna kręgowców środkowotriasowego systemu morskiego Śląska. Autorka jest absolwentka I LO im. Mikołaja Kopernika w Opolu, obecnie studiuje w Kolegium MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim. O swojej pracy opowiada z ogromną pasją: – Opisałam sześć gatunków kręgowców, które żyły 240 milionów lat temu na terenie obecnych kamieniołomów w Żyglinie – mówi opolanka. – Były to głównie gady, dochodzące do 4 metrów.
W czasie finału konkursu w Lizbonie Justyna musiała nie tylko zaprezentować swoją pracę, ale również obronić jej tezy oraz wyjaśnić metody badawcze, i to w języku angielskim. – W dowolnym momencie podchodził jeden z członków jury i zadawał pytania – mówi dziewczyna. Musiałam na przykład opowiedzieć o ekosystemie, jaki na tym terenie był 240 milionów lat temu, lub w jaki sposób oznaczałam znalezione kości.
Zainteresowanie Justyny dinozaurami zrodziło się jeszcze w dzieciństwie. – Mam samych kuzynów, więc zamiast lalkami bawiliśmy się figurkami dinozaurów – mówi Justyna. – Im przeszło, a mnie zostało.
Będąc jeszcze w liceum wzięła udział w wykopaliskach. Pod Tarnowskim Górami znalazła dolną szczękę ichtiozaura.
Aleksandra Kubicę interesuje zupełnie inna dziedzina – optyka. Wspólnie z Wiktorem Pilewskim zdobył I nagrodę EUCYS w 2009 r. w Paryżu. Praca pt. Spiralne soczewki dyfrakcyjne dotyczyła pewnej szczególnej klasy soczewek, podobnych do tych, które możemy znaleźć w teleskopie, tyle że są w specjalny sposób przesłonięte. Wyglądają tak, jakby ktoś nakleił na nie czarną spiralę. Światło przechodzi przez nie nieco inaczej niż przez tradycyjne odpowiedniki. Młodzi naukowcy zbadali 9 soczewek tego typu. Najpierw skonstruowali maszynę złożoną m.in. z kamery i zestawu soczewek. A później przez ten zestaw przepuścili światło lasera. Analizą danych zajmowały się specjalne programy, które autorzy sami napisali.
Aleksander Kubica pochodzi ze Śląska. Wychował się w miejscowości Bystra. Maturę zdał w V LO w Bielsku-Białej. W Warszawie ukończył już dwa kierunki studiów na poziomie licencjackim, po czym w 2011 r. wyjechał do USA, gdzie przygotowuje doktorat z fizyki na jednej z najbardziej prestiżowych politechnik świata – California Institute of Technology.
Finał tegorocznego konkursu jest jednym z kluczowych elementów Festiwalu Młodych Naukowców, organizowanego w dniach 17-18 marca 2012 w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcy krajowego finału pojadą na finały europejskie w Bratysławie. Po raz pierwszy sędziowie wyłonią także reprezentację Polski na uczniowskie targi naukowe Intel ISEF w USA. Organizatorem polskich eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.
Publiczna prezentacja finałowych prac rozpocznie się w niedzielę 18 marca o godz. 10.00, a ogłoszenie wyników konkursu – o godz. 11.30 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zapraszamy!