...
  • PL   EN

Milicz 2015

VI Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne Rzeczpospolita mniej znana odbędą się w Miliczu w dniach 1-15 sierpnia. Udajemy się do miasta hrabiów Maltzanów, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, miasta o bogatej historii polsko-czesko-niemieckiej, z ruinami zamku książąt oleśnickich z XIV wieku, z zespołem pałacowym z II poł. XX wieku, z pierwszym na Śląsku parkiem w stylu angielskim. W okolicy znajduje się także jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce Dolina Baryczy, który również będziemy zwiedzać. Planujemy także tradycyjne wycieczki objazdowe, m. in. do Kalisza.

W ramach tego wakacyjnego cyklu odwiedzamy miejsca ciekawe i ważne dla zrozumienia naszej narodowej tożsamości, a trochę zapomniane. Byliśmy już w Opatowie (2010), Zwierzyńcu (2011), Kruszwicy (2012), Brodnicy (2013) oraz Złotym Potoku (2014).

W Spotkaniach uczestniczyć będą stypendyści o różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach: plastycy, muzycy, astronomowie, chemicy, humaniści, biolodzy, fizycy i matematycy. W programie dnia obok zajęć warsztatowych odbędą się także zajęcia rekreacyjne i ogólnorozwojowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty teatralne, obserwacje astronomiczne, wycieczki historyczne i przyrodnicze, a także odczyty prezentujące zainteresowania uczestników Spotkań. Planujemy też koncerty naszych podopiecznych w milickim kościele, a także wystawę prezentującą prace powstałe na plenerze (i drugą – w październiku – w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim).

Zobacz program Spotkań (pdf)

Dla naszych plastyków wyjazd to przede wszystkim dwutygodniowy plener. Tematem przewodnim będzie w tym roku LINIA.

– Linię chcę potraktować w inny sposób, niż to, co się potocznie myśli, czyli o kresce stosowanej w rysunku. Chciałbym prześledzić uzywanie linii w pracach plastycznych w sztuce współczesnej.Punktem wyjścia do podjętego problemu będą realizacje Edwarda Krasińskiego z jego niebieska linią, która stała się motywem przewodnim jego dojrzałej twórczości – mówi prof. Marian Stępak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kierownik artystyczny pleneru.

Zajęcia poprowadzą m. in. Maria Mach (warsztaty filozoficzne), dr Igor Kraszewski (zajęcia historyczne, wycieczka szlakiem pałaców i dworów), Marek Płuciniczak (zajęcia z historii sztuki, wycieczka szlakiem klasztorów i kościołów), ks. dr Stanisław Adamiak („Kościół i PRL na Ziemiach Odzyskanych: między symbiozą i konfliktem”), dr Michał Mizera (warsztaty teatralne nt. „Alicji w krainie Czarów”), Paulina Węgrzyn (zajęcia z mozaiki), Karolina Suchan-Okulska (zajęcia z akwareli), prof. Marian Stępak (zajęcia z performansu), dr Katarzyna Dymara i dr Jan Dymara („Trzeci problem Hilberta, czyli równoważność wielościanów przez podział”), dr Światosław Gal („Kwadratura kwadratu”), Jan Szejko („Lożban”), Katarzyna Szarla (warsztaty filmoznawcze), Edwin Sieredziński (warsztaty biologiczne), Grzegorz Barasiński (warsztaty kaligraficzne), Konrad Żygadło (warsztaty literaturoznawcze i teatralne) i inni.

Planujemy trzy wydarzenia otwarte dla publiczności – mieszkańców i gości Milicza:

  • 8 sierpnia, sobota, godz. 18.00, Sala Balowa Pałacu Maltzanów, koncert Muzyka dawnego Milicza
  • 9 sierpnia, niedziela, godz. 19.00, Kościół św. Andrzeja Boboli, koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczestników Spotkań
  • 12 sierpnia, środa, godz. 16.30, wernisaż wystawy poplenerowej z chwilą muzyki (wykonawcy: Marta Wryk, śpiewaczka Opery w Kolonii, mezzosoporan; Mateusz Obszański, gitara), Ośrodek Kultury w Miliczu.

Serdecznie zapraszamy na nasze koncerty i wystawę!

{gallery}/-2015/08-Milicz{/gallery}