...
  • PL   EN

Trwa finał EUCYS 2013

W dniach 20-24 września w Pradze odbywa się finał 25. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists). Polskę reprezentują trzy znakomite projekty: z biologii, fizyki i matematyki. Wyniki tego prestiżowego konkursu uczniowskich prac badawczych poznamy już we wtorek.

Konkurs od 25 lat organizuje Komisja Europejska. Wcześniej – od 1968 roku w Europie Zachodniej organizowała go firma Phillips. Jest to więc impreza z wieloletnimi tradycjami, a konkurencja jest bardzo silna, bo na finały przybywają najlepsi młodzi badacze z kilkudziesięciu krajów (nie tylko europejskich), którzy wygrali eliminacje ogólnokrajowe.

A nie chodzi o test wiedzy, czy błyskotliwą rozprawkę. W konkursie biorą udział całkowicie profesjonalne projekty badawcze, tyle tylko, że przeprowadzone przez uczniów, zanim jeszcze rozpoczęli studia na wyższej uczelni.

Ale czy dzieci w Polsce mogą uprawiać naukę na serio? Owszem. Polacy od 19 lat biorą udział w konkursie, zgłaszając każdej jesieni kilkadziesiąt poważnych projektów badawczych. A dotychczasowe wyniki naszej reprezentacji w finałach plasują nasz kraj w ścisłej czołówce!

Wiosną w warszawskim Centrum Nauki Kopernik zakończyły się Polskie Eliminacje, które wyłoniły naszą reprezentację. Trzy równorzędne I nagrody zdobyły prace:

 

  • Michał Gumiela (Andrychów) i Rafał Kozik (Bielsko-Biała), „Badanie możliwości zastosowania matryc CMOS oraz CCD w celu detekcji, dozymetrii oraz mapowania wiązki promieniowania alfa, beta, gamma, rentgenowskiego oraz protonów”

 

  • Aleksander Horawa (Warszawa) „Skończone przestrzenie metryczne” 

 

  • Arkadiusz Jankiewicz (Wałbrzych) „Zasięg lotu pszczoły miodnej (Apis mellifera L.) na podstawie analizy palinologicznej składu jej obnóży pyłkowych”

 

dowiedz się więcej o polskich projektach (wideo)

Łącznie w tegorocznym finale bierze udział 126 osób z 37 krajów. Prezentują jurorom 85 projektów, w tym 9 prac z biologii, 5 z chemii, 10 z informatyki, 21 z techniki, 8 poświęconych ochronie środowiska, 6 z matematyki, 9 z medycyny, 13 z fizyki i 4 z nauk społecznych. 

Finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE ma formę sesji plakatowej, podczas której uczniowie omawiają swój projekt z jurorami i publicznością. Udział w sesji plakatowej to dla każdego młodego naukowca szansa na rozmowę o swoich pasjach z rówieśnikami i – co najważniejsze – z jurorami, wybitnymi badaczami i popularyzatorami nauki. Na takich spotkaniach rodzą się pomysły na dalsze badania, przyjaźnie i wspólne projekty. 

No i są jeszcze nagrody pieniężne, wyróżnienia honorowe i liczne nagrody dodatkowe – w postaci staży w najlepszych europejskich ośrodkach badawczych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wtorek 24 września. Trzymamy kciuki!

…a tymczasem Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci już po raz 20. zachęca uczniów z całej Polski do prowadzenia badań i przesyłania swoich projektów. Oryginalne prace z różnych dziedzin (od nauk ścisłych, przez przyrodnicze – po społeczne i humanistyczne) należy przesłać na warszawski adres stowarzyszenia do końca października.

Praca musi powstać przed podjęciem studiów na wyższej uczelni. Autorów może być maksymalnie trójka. Praca musi zostać wyróżniona na centralnym etapie olimpiady przedmiotowej, albo uzyskać rekomendację eksperta – pracownika naukowego z doktoratem. Praca musi mieć charakter badawczy. 

Nadesłane artykuły są następnie oceniane przez ekspertów, recenzowane przez naukowców z poszczególnych dziedzin i drobiazgowo oceniane przez Jury. Na wiosnę przyszłego roku autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Warszawy. Sędziowie poproszą ich wówczas o przygotowanie specjalnych plakatów prezentujących wyniki badań.

{gallery}13-eucys-reprezentacja{/gallery} 

fot. EUCYS 2013 / EC

 

{gallery}13-eucys-praga{/gallery} 

fot. Magdalena Jezierska