Myślę, że spotkania nauczyły mnie przede wszystkim patrzeć tak, aby widzieć. Aby w murze klasztoru dojrzeć kawał historii i powód do zachwytu. Aby w biegającym po podłodze pająku dostrzec związek z Mikołajem Stawroginem. Aby zauważać podobieństwa np. pomiędzy gestami postaci na obrazach w Galerii sztuki dawnej Polski XII–XVIII w. i…
read moreGdy zgłaszałam się na warsztaty, jedną z moich motywacji było przeżyć coś odmiennego niż szara i często demotywująca mnie codzienność. Nie zawiodłam się. Dostałam to, czego całe życie mi brakowało: możliwość rozmowy i zaprzyjaźnienia się z osobami, z którymi mogę poruszać tematy niezbyt popularne, np. dotyczące literatury, historii, zagadnień filozoficznych,…
read moreOrganizowane przez Fundusz seminaria w sposób interdyscyplinarny podchodzą do istotnych zagadnień, pozwalając ich uczestnikom na opracowywanie własnych wniosków pod okiem doświadczonych mentorów. Od przedstawianych nam wykładowców, poprzez odwiedzane muzea i miejsca pamięci, na chwilach przeznaczonych na integrację z innymi stypendystami i ich opiekunami kończąc – z każdej z tych aktywności…
read moreNajwiększym i pozytywnym zaskoczeniem warsztatów były dla mnie filmy dokumentalne, które tego dnia obejrzeliśmy. Wcześniej praktycznie nie miałam styczności z tym gatunkiem filmowym, więc byłam nastawiona dość neutralnie, ale już w trakcie pierwszego seansu historia i typ narracji pochłonęły mnie całkowicie. Najbardziej podobało mi się „Pokolenie ’89”, z którego bohaterami…
read moreSeminarium filmowe u prof. Zanussiego to bez dwóch zdań najbardziej niepowtarzalne i wyjątkowe doświadczenie, jakie spotkało mnie w Funduszu. To, co wywarło na mnie największe wrażenie, to sposób, w jaki warsztaty były prowadzone. Pan Krzysztof Zanussi spędzał z nami cały czas – zwyczajnie siadał z nami przy stole i rozmawiał…
read more