...
  • PL   EN

Składy drużyn na EUCYS i Intel ISEF 2012

Etnograf z Wilamowic Tymek Król, badaczka pszczół z Mieczewa Ania Kuśnierczak i chemik z Łomży Kuba Nagrodzki zwyciężyli Polskie Eliminacje Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). Będą reprezentować nasz kraj na wrześniowych finałach europejskich najtrudniejszego na świecie konkursu badawczego dla uczniów, który w tym roku odbędzie się na Słowacji. Po raz pierwszy wyłoniono również reprezentację Polski na targi naukowych projektów uczniowskich Intel ISEF w Pittsburghu (USA).

18 marca 2012 w Centrum Nauki Kopernik ogłoszono wyniki krajowego finału Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Trzy równorzędne pierwsze nagrody w wysokości 6 tys. zł Jury Konkursu przyznało pracom:

 

 

Tymoteusz Król

Tymoteusz Król

 

 

  • Tymoteusza Króla (Wilamowice), ucznia IV LO w Bielsku-Białej, Ogólny opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych 
  • Anny Kuśnierczak (Mieczewo), uczennicy LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum
  • Jakuba Nagrodzkiego (Łomża), absolwenta Gimnazjum nr 6 w Łomży i ucznia XXXIII LO w Warszawie, Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej

 

 

 

Trójka młodych badaczy pojedzie we wrześniu na unijne finały EUCYS, które w tym roku odbędą się w słowackiej Bratysławie.

 

 

 

Sędziowie przyznali ponadto trzy równorzędne II nagrody w wysokości 4 tys. zł pracom:

 

 

Anna Kuśnierczak

Anna Kuśnierczak

 

 

  • Xaviera Dobrzańskiego (Wrocław), Występowanie detrytofagów z rzędu motyli (Lepidoptera) na terenie Wrocławia i w okolicach (2009)
  • Jakuba Iwanejki (Kędzierzyn-Koźle) i Dominiki Ochotnej (Biskupice Wlkp.), Aminokwasy jako skuteczne i ekologiczne katalizatory w reakcji aldolowej
  • Nicoli Leończyk (Słupsk), Wpływ hałasu turbin wiatrowych na organizmy żywe 

 

 

 

Trzy równorzędne III nagrody w wysokości 2 tys. zł pracom:

 

 

 

  • Patrycji Mołek (Nowy-Sącz), Obserwacja podziału pracy wśród mrówek (Myrmica) w różnych warunkach pogodowych 
  • Krzysztofa Piersiali (Strzałkowo), Badanie ekosystemu wydm śródlądowych we Wrąbczynku 
  • Przemysława Pękali (Wojnicz), Wpływ zagęszczenia muszki owocowej na skuteczność polowania modliszki gwinejskiej

 

 

 

Ponadto, nagrodę książkową za plakat otrzymał Paweł Prządka (Puławy), autor pracy pt. Kraina 1000 wąwozów lessowych „Geopark Parchatka”. Projekt trasy geoturystycznej

 

Nagrodę za ekspozycję otrzymał Tymoteusz Król (Wilamowice).

 

Jakub Nagrodzki

Jakub Nagrodzki

 

 

Po raz pierwszy młodzi naukowcy z Polski wzięli udział w największym na świecie konkursie prac badawczych organizowanym od wielu lat w USA. Targi uczniowskich projektów naukowych i inżynierskich Intel ISEF 2012 odbyły się w maju w Pittsburghu w Pennsylwanii.

 

 

 

Decyzją jurorów Nagrody Specjalne Intela – wyjazd na Intel International Science and Ingeneering Fair – uzyskali:

 

 

 

Jakub Nagrodzki (Łomża) ze swoim projektem chemicznym

 

Anna Kuśnierczak (Mieczewo) ze swoim projektem na temat pszczół 

 

Nicola Leończyk (Słupsk) ze swoim projektem na temat elektrowni wiatrowych

 

 

 

 

Teraz trzymamy kciuki za wrześniowy wyjazd naszej reprezentacji do Bratysławy!

 

 

 

Konkurs Prac Młodych Naukowców UE, ogłaszany jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polskie eliminacje z ramienia Komisji Europejskiej od 1995 roku. Polacy zdobyli od tego czasu aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

 

– Młodzi naukowcy weszli do Unii Europejskiej o wiele wcześniej niż reszta naszego kraju. Na kolejne finały jadą bez kompleksów. – mówi z dumą prof. Jan Madey, przewodniczący zarządu stowarzyszenia i Krajowy Organizator Konkursu. – Mimo, że bierzemy udział w konkursie dopiero osiemnasty raz, nasi reprezentanci szybko weszli do ścisłej czołówki i pod względem liczby zdobytych dotychczas nagród ustępują tylko Brytyjczykom i Niemcom.

 

W tegorocznej edycji, spośród zgłoszonych jesienią prac z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych, Jury wybrało projekty, które zostały zaprezentowane w Warszawie. Najpierw oglądali je przez dwa dni sędziowie, a potem zobaczyć mógł je każdy podczas otwartej sesji plakatowej w Centrum Nauki Kopernik. Wyniki pracy młodych badaczy przedstawiono na specjalnie przygotowanych plakatach naukowych, była też szansa na rozmowę z autorami.

 

Krajowy finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE odbył się w wyjątkowej oprawie Festiwalu Młodych Naukowców w Centrum Nauki Kopernik. W trakcie festiwalu prowadzono warsztaty dla uczniów i nauczycieli z koordynowanej przez CNK sieci Klubów Młodego Odkrywcy. Odbyła się także konferencja pt. „Pomysł i co dalej? Nowe ścieżki kariery w świecie opartym na innowacjach”, przeznaczona dla naukowców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli władz samorządowych i biznesu.

 

Uczestnicy mieli szansę poznać niedawnych laureatów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, Justynę Słowiak, paleontolożkę z Opola, która studiuje teraz na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Aleksandra Kubicę, fizyka z Bystrej, piszącego już doktorat na prestiżowym Caltechu w Pasadenie (USA). Oboje opowiedzieli o swoich sukcesach w finałach europejskich, zajęciach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i studiach.

 

Centrum Nauki Kopernik umożliwiło gościom Festiwalu zwiedzenie swoich wystaw i obejrzenie pokazu w planetarium Niebo Kopernika. W sobotę wieczorem w planetarium miał miejsce niezwykły koncert. Znakomita pianistka Maria Gabryś (również dawna stypendystka KFnrD) zagrała utwory Bacha, Beethovena i Chopina z wizualnym akompaniamentem oszałamiających wprost „obrotów sfer niebieskich”.

 

Duet byłych stypendystek KFnrD: Maria Gabryś (fortepian) i Weronika Śliwa (planetarium Niebo Kopernika)

 

 

Festiwal współorganizowały Fundacja Zaawansowanych Technologii, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu firmy Intel i Fundacji Orange. Nagrody dla zwycięzców przekazała Fundacja BRE Banku.

 

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci czeka na zgłoszenia do kolejnej edycji EUCYS! Zachęcamy do udziału młodych matematyków, przyrodników, humanistów, ekonomistów, informatyków, konstruktorów i inżynierów. Prace mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Samodzielne i oryginalne projekty badawcze napisane jeszcze przed podjęciem studiów należy przesyłać do końca października tego roku.

 

 Pełna lista finałowych projektów 2012

 

Zdjęcia z finału Polskich Eliminacji 16-18 marca 2012

{gallery}KPMNUE2012{/gallery}

Więcej zdjęć: na stronach CNK

 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.