...
  • PL   EN

Sekrety spektakularnych sukcesów polskich młodych badaczy

Ania, Kuba i Tymek pilnie przygotowują się do finału 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) w Bratysławie. Nastoletni badacze czują tremę przed prezentacją swoich projektów, ale także wobec osiągnięć swoich poprzedników. Od 17 lat uczestnicy konkursu z naszego kraju przywożą nagrody niemal każdego roku. Błyskotliwie i nader szybko utorowali sobie drogę do grona najlepszych, co nie ma precedensu w historii EUCYS.

 

Od 1995 roku, kiedy Polska po raz pierwszy wzięła udział w EUCYS, międzynarodowe jury nagrodziło 26 projektów z naszego kraju (łącznie 32 autorów). Polacy zdobyli aż 20 nagród głównych i 16 dodatkowych.Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy (77 nagród) oraz Brytyjczycy (40 nagród), przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w Konkursie od jego początku, czyli od 1989 roku. Nic dziwnego, że nasi młodzi naukowcy występują zwykle w roli faworytów, a członkowie jury z uwagą przyglądają się kolejnym projektom badawczym polskich uczniów.

Niezwykły wolontariat

Wysoki poziom polskich projektów naukowych to oczywiście zasługa pomysłów, wiedzy i talentu uczestników, ale także wsparcia ze strony profesjonalnych naukowców, współpracujących z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, organizatorem polskich eliminacji EUCYS. Przy Konkursie stale współpracują jako wolontariuszeprofesorowie, doktorzy i doktoranci czołowych laboratoriów akademickich oraz pracowni badawczych Polskiej Akademii Nauk. Recenzują nadesłane prace, biorą udział w obradach jury i omawiają z autorami najlepsze projekty podczas sesji plakatowej, będącej finałem polskich eliminacji.  

Czy to jest sekret polskich sukcesów? Jurorzy i recenzenci z krajowych etapów konkursu pracują z młodymi badaczami, z trudem znajdując dla nich czas w nawale obowiązków.  A jednak od lat zależy im na tym kontakcie  – z licealistami i gimnazjalistami, którzy – rozsiani po całej Polsce, nieraz daleko od ośrodków akademickich i profesjonalnego wsparcia – uprawiają całkiem dorosłą naukę.

Wystartuj w EUCYS 2013!

Wszystkich młodych naukowców – matematyków, informatyków, przyrodników, konstruktorów, ekonomistów i socjologów – serdecznie zachęcamy do nadsyłania swoich projektów badawczych na adres:

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, ul. Pasteura 5A, 02-093 Warszawa 

Na zgłoszenia prac do kolejnej edycji Konkursu czekamy do 31 października.

 

więcej