...
  • PL   EN

Sekrety spektakularnych sukcesów polskich młodych badaczy

Ania, Kuba i Tymek pilnie przygotowują się do finału 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) w Bratysławie. Nastoletni badacze czują tremę przed prezentacją swoich projektów, ale także wobec osiągnięć swoich poprzedników. Od 17 lat uczestnicy konkursu z naszego kraju przywożą nagrody niemal każdego roku. Błyskotliwie i nader szybko utorowali sobie drogę do grona najlepszych, co nie ma precedensu w historii EUCYS.

 

Od 1995 roku, kiedy Polska po raz pierwszy wzięła udział w EUCYS, międzynarodowe jury nagrodziło 26 projektów z naszego kraju (łącznie 32 autorów). Polacy zdobyli aż 20 nagród głównych i 16 dodatkowych.Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy (77 nagród) oraz Brytyjczycy (40 nagród), przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w Konkursie od jego początku, czyli od 1989 roku. Nic dziwnego, że nasi młodzi naukowcy występują zwykle w roli faworytów, a członkowie jury z uwagą przyglądają się kolejnym projektom badawczym polskich uczniów.

Niezwykły wolontariat

Wysoki poziom polskich projektów naukowych to oczywiście zasługa pomysłów, wiedzy i talentu uczestników, ale także wsparcia ze strony profesjonalnych naukowców, współpracujących z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, organizatorem polskich eliminacji EUCYS. Przy Konkursie stale współpracują jako wolontariuszeprofesorowie, doktorzy i doktoranci czołowych laboratoriów akademickich oraz pracowni badawczych Polskiej Akademii Nauk. Recenzują nadesłane prace, biorą udział w obradach jury i omawiają z autorami najlepsze projekty podczas sesji plakatowej, będącej finałem polskich eliminacji.  

Czy to jest sekret polskich sukcesów? Jurorzy i recenzenci z krajowych etapów konkursu pracują z młodymi badaczami, z trudem znajdując dla nich czas w nawale obowiązków.  A jednak od lat zależy im na tym kontakcie  – z licealistami i gimnazjalistami, którzy – rozsiani po całej Polsce, nieraz daleko od ośrodków akademickich i profesjonalnego wsparcia – uprawiają całkiem dorosłą naukę.

Wystartuj w EUCYS 2013!

Wszystkich młodych naukowców – matematyków, informatyków, przyrodników, konstruktorów, ekonomistów i socjologów – serdecznie zachęcamy do nadsyłania swoich projektów badawczych na adres:

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, ul. Pasteura 5A, 02-093 Warszawa 

Na zgłoszenia prac do kolejnej edycji Konkursu czekamy do 31 października.

 

więcej 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.