Prowadzisz samodzielne badania jeszcze przed maturą? Nie jesteś wyjątkiem! Przygotuj pracę naukową i weź udział w 21. polskiej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE!
Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć nagrody pieniężne i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Ale przede wszystkim to wspaniała szansa spotkania innych młodych pasjonatów nauki, która procentuje przez długie lata.
Reportaż z EUCYS 2014 Warsaw
Zgłoś się już teraz – termin upływa 31 października!
Krajowy organizator konkursu zachęca do przygotowywania prac badawczych do kolejnej edycji. Oryginalne uczniowskie projekty naukowe z różnych dziedzin można zgłaszać do końca października na adres Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (ul. Pasteura 5a, 02-093 Warszawa).
Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze nagrodzone w konkursie ogólnopolskim, lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora. Prace z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Muszą powstać jeszcze przed podjęciem przez nich studiów na wyższej uczelni.
więcej o EUCYS
Zgłoszone prace badawcze (samodzielne lub zespołowe) są każdej zimy oceniane przez ekspertów, a spośród nich jury wybiera ok 20 najlepszych projektów do kolejnego etapu. W marcu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA – odbywa się kilkudniowa sesja plakatowa, w czasie której autorzy projektów rozmawiają z jurorami i gośćmi CNK.
Weź udział w prestiżowym wydarzeniu. Poznaj młodych badaczy z całego kraju! Porozmawiaj z ekspertami o swojej pasji!
Najlepsi otrzymują nagrody pieniężne i indeksy najlepszych polskich uczelni. A trzy spośród nich uzyskują nominacje do reprezentowania Polski na wrześniowych finałach EUCYS. Przebieg finałów jest podobny – długie godziny bardzo inspirujących rozmów z jurorami i gośćmi.
{gallery}-2014/EUCYS2014WARSAW{/gallery} fot. EUCYS 2014 Warsaw Photo Team
Niedawno zakończyły się międzynarodowe finały EUCYS 2014 w Warszawie. Z ramienia Komisji Europejskiej zorganizował je Uniwersytet Warszawski razem z Centrum Nauki Kopernik i Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia była Fundacja PZU.
Polskę reprezentowały w tym roku trzy znakomite prace:
Monika Leończyk ze Słupska (uczennica II LO w Słupsku), Wielkie znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne
Jerzy Szuniewicz z Poznania (uczeń VIII LO w Poznaniu), Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych
Andrzej Żak z Warszawy (absolwent LXIV LO w Warszawie), Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem etnolekt wymysiöeryś
Monika Leończyk została laureatką nagrody specjalnej (staż badawczy we Włoszech). Jerzy Szuniewicz zdobył natomiast nagrodę firmy Intel – wyjazd na targi naukowe Intel ISEF w USA.
Polacy już po raz dwudziesty wzięli udział w tym prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej. Uczniowskie projekty znad Wisły cieszą się bardzo dobrą opinią wśród międzynarodowego jury EUCYS. Pod względem łącznej liczby zdobytych nagród od lat ustępujemy tylko Niemcom i Brytyjczykom, nawet licząc lata, gdy Polska nie brała jeszcze udziału w imprezie!
Szukamy kolejnej mocnej ekipy na EUCYS 2015 Milan
EUCYS 2015 odbędzie się we wrześniu 2015 roku we włoskim Mediolanie. Zgłoś się do konkursu i dołącz do naszej reprezentacji!
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polską edycję EUCYS od 1995 roku. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.
Regulamin Polskiej Edycji EUCYS 2015