...
  • PL   EN

Slide Zdjęcie główne podstrony Jak napisać testament?

Napisz
testament

Fundusz w
testamencie
Wstecz
„Chciałbym kiedyś pomóc ludziom doświadczać takiej przemiany, jaka zaszła we mnie dzięki Funduszowi”.

Hubert, podopieczny Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci z Mielca

Fundusz w testamencie

Spisanie testamentu to ważny moment w życiu. Czas, by pomyśleć, jak będzie wyglądał świat bez nas. To także moment, by zdecydować, jaki znak naszej obecności pozostawimy po sobie. To szansa na zbudowanie czegoś dobrego i trwałego, co z upływem czasu będzie rosło i owocowało.

Jeśli podzielają Państwo nasze przekonanie, że od tego, jak rozwijają się najzdolniejsi, zależą losy całych społeczeństw, i chcą Państwo na te losy wpłynąć, zachęcamy do uwzględnienia naszego stowarzyszenia w gronie Państwa spadkobierców. Każda kwota, którą zechcą Państwo przekazać na nasze działania, trafi do młodych ludzi – w postaci wiedzy, umiejętności i przyjaźni, które zdobędą w trakcie naszych zajęć. Dowiedzą się, że swoją ogromną szansę zawdzięczają także Państwu. Opowiemy im o tym, by część wdzięczności, którą zwykle się z nami dzielą, zachowali dla Państwa

Nasze działania zmieniają świat, bo zmieniają życia młodych, którzy będą go w przyszłości kształtować. To zmiana, która pozwala nam zachować nadzieję na lepszą przyszłość. Taką nadzieję warto mieć, spisując swoją ostatnią wolę.

Jeśli chcieliby Państwo uwzględnić Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci w swoim testamencie, prosimy o kontakt: agnieszka.imbierowicz@fundusz.org

Jak napisać testament?

Sporządzenie testamentu jest czynnością osobistą, ponieważ nie można go sporządzić przez pełnomocnika.

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą formą dokumentu jest testament notarialny.

    • Czynności notarialne dokonane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego. Podważenie ich jest stosunkowo trudne.
    • Notariusz jako profesjonalista wytłumaczy wszelkie zawiłości związane z testamentem oraz zaproponuje taką jego treść, która pozwoli w pełni zrealizować zamierzenia testatora.
    • Testament notarialny może na prośbę testatora zostać zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) utworzonym przez Krajową Radę Notarialną. Rejestrację taką warto rozważyć, ponieważ jest dla spadkodawcy bezpłatna, a jednocześnie umożliwia zainteresowanym szybkie odszukanie testamentu po śmierci testatora.
    • Sporządzenie podstawowego testamentu przez notariusza kosztuje od 50 do 200 zł.

Testament własnoręczny:

    • Jest ważny, jeżeli spadkodawca napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.
    • Dokument musi być podpisany pełnym, czytelnym imieniem i nazwiskiem.
    • Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści, oraz pod wpływem groźby.

Więcej informacji, jak krok po kroku przygotować testament, uwzględniając w nim organizację pozarządową znajduje się TU.