
Szukamy młodych artystów!
Ruszyła rekrutacja do plastycznej części programu Funduszu!
Kto może się zgłosić?
Zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice szkół średnich i podstawowych zainteresowanych twórczością plastyczną.
Co oferujemy?
- Udział w korektach indywidualnych i zbiorowych.
- Wyjazdowe warsztaty plastyczne
- Dwudniowe konsultacje plastyczne, opierające się na rozmowie z wykładowcami uczelni plastycznych i współpracującymi z nami artystami, połączone z wyborem prac na wystawę, wzbogacone o warsztaty praktyczne oraz ofertę kulturalną.
- Wystawa przekrojowa dorobku rocznego uczestników programu w Galerii ABAKUS przy ul. Jezuickiej 4 na Starym Mieście w Warszawie.
- Dwutygodniowy plener malarski w ramach cyklu Wakacyjnych Spotkań Wielodyscyplinarnych, podczas których wszyscy plastycy mają okazję pracować nad twórczością w ramach zajęć specjalistycznych z zakresu konkretnych technik, teorii sztuki oraz pracy własnej. Mają też możliwość udziału w zajęciach dla stypendystów poznawczych podczas warsztatów i zajęć ogólnorozwojowych. Prace wykonane na plenerze prezentowane są na wystawie w miejscowości, która w danym roku jest miejscem naszej pracy (dla osób powyżej 13 roku życia).
- Wystawa poplenerowa w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
- Stypendia celowe na zakup materiałów plastycznych
Jak się zgłosić?
Oprócz formularza:
- Do 31 lipca prześlij do naszego biura: 10-25 prac w dowolnej technice (malarstwo, rzeźba, grafika), mogą być to zarówno prace studyjne stworzone w pracowniach jak i dowolne formy twórczości plastycznej. Od uczniów szkół ponadpodstawowych oczekujemy również szkicownika lub kilkunastu “szybkich” szkiców.
- Zależy nam na tym, żeby Twoja teczka reprezentowała obecny poziom warsztatu oraz sposób myślenia o szeroko rozumianej plastyce oraz twórczości własnej. Najlepiej jeśli wyślesz prace wykonane różnorodnymi technikami, na różnych formatach, tak aby jak najlepiej przedstawiały spektrum Twoich umiejętności.
- Przykładowo w teczce mogą znaleźć się: studia malarskie lub rysunkowe martwej natury lub modela, prace wykonane techniką farb akwarelowych olejnych, akrylowych, tempery, gwaszu, farb w sprayu, odbitki lub wydruki graficzne, prace wykonane pastelami lub innymi kredkami, fotografie analogowe i cyfrowe, małe formy rysunkowe lub malarskie, szkice, ilustracje, rzeźby, instalacje lub inne formy przestrzenne. W przypadku form przestrzennych prosimy o przesłanie wyłącznie dokumentacji fotograficznej.
- Prace wykonane technikami brudzącymi muszą być zabezpieczone fiksatywą.
- Nie oceniamy prac zapakowanych w tuby i zrolowanych.
- Prosimy o podpisanie każdej pracy na odwrocie imieniem i nazwiskiem.
- Prosimy o załączenie deklaracji o samodzielnym wykonaniu prac.
- Prosimy o przesyłanie prac zapakowanych w teczkę plastyczną.
Teczki prosimy przesłać na adres naszego biura:
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
ul. Pasteura 7, 02-093 Warszawa
Prace zwracamy autorom po zakończeniu rekrutacji. Odsyłamy je na ich koszt. Można je również odebrać osobiście po wcześniejszym umówieniu terminu odbioru.
Chętnie widzielibyśmy w naszym programie pomocy wybitnie zdolnym wszystkich zgłaszających się, ale niestety miejsc jest zawsze mniej niż chętnych. Spośród docierających do nas zgłoszeń staramy się co roku wybrać te, których autorom najbardziej potrzebna jest nasza pomoc.
Dlatego właśnie prosimy każdą zgłoszoną osobę o wysłanie do nas listu z informacją o tym, czym się interesuje i jak stara się rozwijać własne zainteresowania.
To co sami o sobie napiszecie, jest dla nas równie ważne jak Wasze prace, osiągnięcia, opinie ze szkoły i inne załączone dokumenty.
Aby pomóc Wam w przygotowaniu takiej wypowiedzi zamieszczamy tutaj pytania, na które trzeba odpowiedzieć. Twoja wypowiedź nie musi się ograniczać do odpowiedzi na te pytania, ale powinna takie odpowiedzi zawierać. Wypowiedź jest koniecznym warunkiem rozważania Twojej kandydatury.
Co powinno znaleźć się w wypowiedzi?
Prosimy, odpowiedz najpełniej jak umiesz na poniższe pytania. Przeczytaj wszystkie pytania zanim zaczniesz odpowiadać. Poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich odpowiedzi. Ten list to dla nas najważniejsze źródło wiedzy o Tobie.
- Przedstaw się krótko. Napisz kilka słów o miejscu, w którym mieszkasz, rodzinie i szkole.
- Opisz krótko pracę nad rozwojem swoich uzdolnień.
- Co jest dla Ciebie największą przeszkodą w rozwijaniu zainteresowań?
- W jaki sposób udział w programie Funduszu mógłby Ci pomóc w rozwoju? Napisz, dlaczego chcesz być uczestnikiem programu.
- Na co jeszcze poza rozwijaniem zainteresowań poświęcasz swój wolny czas?
- Wymień te spośród swoich osiągnięć z ostatnich dwóch lat, które uważasz za najważniejsze.
- Skąd wiesz o programie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci?
Twój list będą czytali specjaliści z poszczególnych dziedzin, a nie urzędnicy. Dlatego pisz tak, jakbyś pisał do starszych „kolegów po fachu”.
Informacja dla stypendystów plastycznych uczestniczących w tym roku w plenerze malarskim KFnrD: Jeśli chcesz wziąć udział w tegorocznej kwalifikacji do programu Funduszu, uzupełnij ją pracami wykonanymi w domu.
O wynikach kwalifikacji zawiadamiamy w październiku każdego roku. Do zobaczenia!
Podziel się!