• PL   EN

Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy. Zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik

Trwa finał Polskich Eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. 20 najlepszych uczniowskich projektów badawczych z całego kraju będzie można zobaczyć w niedzielę 17 marca w Centrum Nauki Kopernik. Przy plakatach prezentujących wyniki badań będzie można porozmawiać z ich autorami – uczestnikami Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. W południe dowiemy się, kto pojedzie na finał do Pragi.

 

Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy

Do tegorocznej edycji zgłoszono 59 prac z wielu dziedzin, m.in. biologii, chemii, fizyki, informatyki, matematyki i techniki. Niektóre badania prowadzono w 2- lub 3-osobowych zespołach, łącznie wzięło w nim udział 71 młodych naukowców z całej Polski. To spora liczba, bo projekty muszą zostać wcześniej nagrodzone w innym ogólnopolskim konkursie lub olimpiadzie przedmiotowej, albo posiadać rekomendację samodzielnego pracownika naukowego. Prace oceniali specjaliści z poszczególnych dziedzin, a ich opinie stanowiły podstawę decyzji sędziów.

W połowie stycznia Jury Polskich Eliminacji zadecydowało o zakwalifikowaniu do finału 20 projektów 26 nastoletnich autorów [ZOBACZ LISTĘ FINALISTÓW].

{gallery}13-odkrycia{/gallery}

Polski finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE ma formę sesji plakatowej, podczas której uczniowie prezentują swój projekt każdemu z jurorów oraz publiczności. Polski finał odbędzie się w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik w dniach 15-17 marca 2013 r. (piątek-niedziela).

W niedzielę w godzinach 10:00-12:00 każdy będzie mógł obejrzeć finałowe projekty i porozmawiać z Młodymi Naukowcami na terenie Centrum Konferencyjnego CNK.

Podczas finałów w 2012 roku w Bratysławie jedną z trzech pierwszych nagród i nagrodę honorową, w postaci udziału w przyszłorocznym London International Youth Science Forum, zdobył 17-letni Jakub Nagrodzki z Łomży za napisaną jeszcze w łomżyńskim gimnazjum pracę Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej.

Jedną z trzech trzecich nagród zdobyła ponadto Anna Kuśnierczak z Mieczewa, absolwentka LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, za pracę Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum.

Nasz kraj reprezentował także Tymoteusz Król z Wilamowic, absolwent IV LO w Bielsku-Białej, z pracą Ogólny opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych.

Cała trójka została rok temu laureatami pierwszej nagrody Polskich Eliminacji EUCYS, które miały miejsce w CNK.

Ponownie zapraszamy do Centrum Konferencyjnego CNK przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie! Od godziny 10:00 będzie można oglądać plakaty, a o 12:00 poznamy werdykt sędziów.

Nagrody pieniężne dla laureatów Polskich Eliminacji od wielu lat zawdzięczamy Fundacji BRE Banku.

 

Więcej o Konkursie Prac Młodych Naukowców UE na stronie fundusz.org/konkurs

 

 

Back to top