Polska Edycja EUCYS
O konkursie
Odkrycia to polska edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), największego i najważniejszego konkursu uczniowskich prac badawczych w Europie, organizowanego przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział adepci nauki i konstruktorzy z Unii Europejskiej oraz krajów afiliowanych.
Konkurs składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych, odbywających się co roku wiosną, oraz finałów międzynarodowych, organizowanych jesienią, każdego roku w innym europejskim mieście. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizatorem EUCYS w Polsce od 1995 roku. Zobacz katalogi konkursowe i listy laureatów poprzednich edycji konkursu.
Dzięki konkursowi młodzi ludzie zainteresowani nauką mogą zaprezentować wyniki swoich badań ,skonsultować je z wybitnymi specjalistami, ale przede wszystkim spotkać innych pasjonatów nauki. Udział w Odkryciach – Polskiej Edycji EUCYS często staje się również przepustką do kariery. Dawni laureaci to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych lub kadra menadżerska międzynarodowych firm. Zobacz historie laureatów.
Zasady
W Odkryciach – Polskiej Edycji EUCYS mogą brać udział uczniowie w wieku od 14 do 21 lat, którzy w roku zgłoszenia do konkursu nie ukończyli pierwszego roku studiów. Zgłoszona praca może mieć maksymalnie troje autorów i powinna zostać wcześniej wyróżniona w ogólnopolskim konkursie lub otrzymać rekomendację pracownika naukowego co najmniej ze stopniem doktora. Do konkursu można zgłaszać samodzielne prace badawcze, zarówno teoretyczne, jak i doświadczalne, z nauk przyrodniczych, matematycznych, technicznych, ekonomicznych lub społecznych. Badania mogą być wykonane w warunkach domowych, ale dopuszczalne są też projekty realizowane za pomocą profesjonalnego sprzętu w ośrodkach badawczych, np. podczas staży. Zobacz aktualny regulamin.
Przebieg
Wszystkie zgłoszenia spełniające kryteria formalne są kierowane do recenzji. Przygotowują je specjaliści z danej dziedziny, przy czym recenzje te są materiałem pomocniczym dla pracy jury. Jury, złożone z wybitnych naukowców, profesorów wyższych uczelni i instytutów badawczych PAN, a także popularyzatorów nauki, wyłania finalistów Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS. Autorzy projektów zakwalifikowanych do finałów prezentują je członkom jury i publiczności podczas sesji plakatowej odbywającej się wiosną w Warszawie. Po rozmowach z finalistami jury wyłania najlepsze projekty, przyznając nagrody pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
Laureaci pierwszych nagród Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS reprezentują Polskę w europejskich finałach konkursu odbywających się jesienią w jednym z europejskich miast. Daje im to szansę zaprezentowania wyników swoich badań w międzynarodowym gronie, poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach oraz wygrania atrakcyjnych nagród. Prócz wyróżnień finansowych i rzeczowych na zwycięzców czekają staże w najlepszych ośrodkach badawczych w Europie, a także możliwość wzięcia udziału w uroczystości rozdania nagród Nobla.
Kryteria oceny
Oprócz zawartości merytorycznej pracy zgłoszonej do Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS przy ocenie brane są pod uwagę między innymi:
- inwencja i oryginalność w wyborze tematu pracy,
- pomysłowość w identyfikacji problemu badawczego i podejściu do jego rozwiązania
- samodzielność prowadzonych badań,
- poprawność metodologiczna,
- jasność i rzetelność przeprowadzonego wywodu,
- umiejętność analizy wyników.
Wskazówki, jak napisać pracę badawczą na konkurs (i nie tylko) znajdują się TU.
Jak się zgłosić?
Aby wziąć udział w konkursie należy do 31 grudnia:
- wypełnić formularz zgłoszeniowy
- przesłać maszynowy opis zgłaszanej pracy badawczej o objętości do 20 znormalizowanych stron A4 w języku polskim lub angielskim elektronicznie na adres: konkurs@fundusz.org lub pocztą tradycyjną do biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, ul. Pasteura 7, 02-093 Warszawa
- dołączyć rekomendację (lub skan dyplomu/zaświadczenie z olimpiady)
Szczegóły dotyczące udziału w aktualnej edycji TUTAJ
Uczestnicy mówią
Każdemu, kto ma duszę naukowca, gorąco polecam!
Genialna przygoda! Gdybym mógł przejść przez życie jeszcze raz, to okres konkursu i przygotowań do niego z przyjemnością bym powtórzył.
EUCYS był świetną przygodą, zdecydowanie innego gatunku niż olimpiady przedmiotowe, które są z natury hermetyczne i bywają odtwórcze. W EUCYS biorą udział przedstawiciele różnych dziedzin.
Podczas finałów panuje atmosfera pełna naukowej ciekawości i przesycona dobrym humorem. W finałach nie chodzi wyłącznie o zdobycie nagrody, ale też o nauczenie się czegoś, chwilę namysłu nad zadanymi pytaniami i poznanie mądrych przyjaciół.
Najwyraźniejszym wspomnieniem z konkursu jest radość z tego, że choć byłem wtedy dopiero licealistą, mogłem zaprezentować wyniki moich badań na forum międzynarodowym, m.in. przed laureatami Nagrody Nobla. Przekonałem się też o tym, jak ważny jest w nauce dobry pomysł, nawet gdy stanowisko badawcze to stary rower dziadka, jak było w moim przypadku.
Udział w konkursie był dużym przeżyciem, a wyjazd na finały międzynarodowe pamiętam jako bardzo ciekawy. Na pewno konkurs dał mi motywację do dalszych badań i pokazał, na czym polega praca naukowca, którym ostatecznie postanowiłem zostać.
Udział w EUCYS był dla mnie niesamowitą przygodą. Pozwolił mi rozwinąć moje zainteresowania naukowe, jak również poznać osoby, które podzielają podobne pasje. Konkurs to również świetna okazja, aby poznać światowej klasy naukowców oraz budować relacje, które mogą przekształcić się w staże badawcze lub pomóc w wyborze kierunku kariery naukowej.
Konkurs i zdobyta nagroda zmotywowały mnie do dalszych badań w zakresie astrofizyki w międzynarodowych ośrodkach badawczych podczas moich studiów magisterskich i doktoranckich.
Podczas krajowych i europejskich eliminacji poznałam wiele inspirujących osób, które z fascynacją opowiadały o swoich pasjach i badaniach z różnych dziedzin. We wrześniu, gdy przyjechaliśmy do Lizbony, okazało się, że mój kolega z Portugalii Francisco Silva, którego poznałam dzięki Funduszowi w ramach stażu badawczego podczas International Wildlife Research Week w Valchawie, zgłosił się na opiekuna grupy z Polski, więc było mi miło spotkać się z nim raz jeszcze.
Antoni Lis, zdobywca III nagrody EUCYS 2019 w Sofii mówi, dlaczego warto wziąć udział w konkursie.