W niedzielę 17 listopada 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowaliśmy 31. rok programu pomocy wybitnie zdolnym.
W roku szkolnym 2013/2014 zarząd naszego stowarzyszenia przyjął do programu 519 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw.
Wśród nich jest 328 młodych naukowców, 135 muzyków, 36 plastyków i 20 tancerzy.
– Zakwalifikowaliśmy ich do programu nie po to, żeby dać im dyplom i wyróżnić. Zakwalifikowaliśmy ich dlatego, że bardzo wiele się po nich spodziewamy – mówiła na niedzielnej uroczystości kierująca stowarzyszeniem dyrektor Maria Mach, również dawna stypendystka organizacji.
– To nie jest rozdanie dyplomów, to jest przyjęcie do pewnej społeczności – wyjaśnia Maria Mach. – Przyjęcie do Funduszu nie jest w nagrodę (choć za karę też nie jest). Jest wyzwaniem.
109 osobom przyznano dodatkowo tytuł Stypendysty KFnrD, w tym 59 – po raz pierwszy.
To ta ostatnie grupa została zaproszona do Warszawy na trzydniowe spotkanie. Uczestnicy zwiedzali warszawskie muzea, Centrum Nauki Kopernik i oczywiście – Zamek Królewski. W ramach spotkania, zdolni uczniowie byli także w Teatrze Narodowym, a przede wszystkim – wzięli udział w szeregu spotkań i seminariów z różnych dziedzin, zorganizowanych wspólnie z warszawskimi uczelniami i instytutami badawczymi.
W spotkaniu wzięli udział także rodzice i nauczyciele nowych stypendystów. Fundusz zorganizował dla nich warsztaty na temat pracy ze zdolnymi uczniami.
Warsztaty, zajęcia i wizyty w muzeach trwały od soboty do poniedziałku. Jeszcze w listopadzie ruszają kolejne warsztaty badawcze i seminaria zorganizowane dla wszystkich uczestników programu. Kolejne zajęcia, obozy naukowe, koncerty, wystawy i rozmaite projekty służące rozwojowi talentów będą trwały do końca lata. Latem odbędzie się też kwalifikacja na kolejny rok szkolny.
– Serdecznie Wam gratuluję w imieniu naszej fundacji, która od zeszłego roku jest partnerem strategicznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – powiedziała na niedzielnej uroczystości Barbara Smalska z Zarządu PZU S.A. – Jest dużo organizacji pożytku publicznego w Polsce, ale mało która, oprócz tego, że robi rzeczy dobre, robi rzeczy, które są inwestycją w przyszłość. Wszyscy będziemy w przyszłości beneficjentami tego, co robi Fundusz.
– Z drugiej strony – z biznesowego punktu widzenia, Fundusz jest niezwykle efektywny. Dla nas, ludzi biznesu, jest niesamowite, jak dużo dobrego relatywnie niewielkimi środkami Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest w stanie zrobić – dodała przedstawicielka Grupy PZU.
– Jesteśmy tu po to, żeby Wam pomagać. Co oznacza, że tak naprawdę …ruch należy do Was. My jesteśmy pół kroku z tyłu, jesteśmy po to, żeby podpowiedzieć, pokierować i podtrzymać, jeśli się noga powinie. I to jest ten komfort, który chcemy Wam dać. Ale to Wy musicie wykonać następny krok – podkreślała w swoim przemówieniu do nowych stypendystów Maria Mach.
Zobacz zdjęcia z uroczystości na fb.com/zdolni
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów działające od 1981 roku. Z pomocy stowarzyszenia skorzystało już ponad 5.000 młodych Polaków. Dziś zmieniają oblicze polskiej nauki, wyraźnie słychać ich głos w polskiej kulturze. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ma status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000044710).
Od stycznia 2012 roku partnerem strategicznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest Grupa PZU. Jedna z największych instytucji finansowych w Polsce postawiła na nową inwestycję – wsparcie najzdolniejszej polskiej młodzieży. Współpraca z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci stanowi kontynuację działań Grupy PZU z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w obszarze edukacji.
– W ostatnich latach nasze stowarzyszenie borykało się z poważnymi problemami finansowymi – coraz trudniej było nam pozyskiwać środki na realizację programu. Dzięki wsparciu PZU przez najbliższe lata możemy całą energię poświęcić temu, w czym jesteśmy najlepsi – pomocy najzdolniejszej młodzieży – mówi Maria Mach.
Wsparcie PZU pozwala Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci nie tylko kontynuować prowadzony program, ale również uzupełniać go o nowe elementy. Stowarzyszenie rozwija działalność, docierając do młodych naukowców i artystów w większym zakresie przez Internet i zacieśniając współpracę z dawnymi stypendystami, którzy dziś są wyróżniającymi się studentami, uznanymi naukowcami i znakomitymi twórcami.