...
  • PL   EN

Nowi stypendyści

W niedzielę 16 listopada 2014 na Zamku Królewskim w Warszawie Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci inauguruje 32. rok programu pomocy wybitnie zdolnym. Głównymi bohaterami uroczystości jest pół setki nowych stypendystów Funduszu.

W roku szkolnym 2013/2014 zarząd stowarzyszenia przyjął do programu 529 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 344 młodych naukowców, 139 muzyków, 36 plastyków i 10 tancerzy baletowych.

111 osobom przyznano dodatkowo tytuł Stypendysty KFnrD, w tym 55 – po raz pierwszy.

To ta ostatnie grupa została zaproszona do Warszawy na trzydniowe spotkanie. Uczestnicy zwiedzali Warszawskie muzea, Centrum Nauki Kopernik i oczywiście – Zamek Królewski. W ramach spotkania, zdolni uczniowie byli także w operze, a przede wszystkim – w poniedziałek wezmą udział w szeregu spotkań i seminariów z różnych dziedzin, zorganizowanych wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Sztuk Pięknych i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

W spotkaniu biorą udział także rodzice i nauczyciele nowych stypendystów. Fundusz zorganizował dla nich warsztaty na temat pracy ze zdolnymi uczniami.

Warsztaty, zajęcia i wizyty w muzeach trwały od soboty do poniedziałku. Jeszcze w listopadzie ruszają kolejne warsztaty badawcze i seminaria zorganizowane dla wszystkich uczestników programu. Kolejne zajęcia, obozy naukowe, koncerty, wystawy i rozmaite projekty służące rozwojowi talentów będą trwały do końca lata.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów działające od 1981 roku. Z pomocy stowarzyszenia skorzystało już ponad 6.000 młodych Polaków. Dziś zmieniają oblicze polskiej nauki, wyraźnie słychać ich głos w polskiej kulturze. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ma status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000044710).

Spotkanie nowych stypendystów to równocześnie inauguracja naszego roku szkolnego – całej serii spotkań, warsztatów badawczych, obozów naukowych, koncertów, wystaw i wielu innych imprez, na które zapraszamy wszystkich uczestników programu, zgodnie z deklarowanymi zainteresowaniami (i często – po dodatkowej kwalifikacji, bo chętnych jest zwykle więcej niż miejsc).