• PL   EN

Młodzi naukowcy w najlepszych laboratoriach

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zaczyna kolejną serię zajęć dla najzdolniejszych uczniów. Od rozpoczęcia programu pomocy wybitnie zdolnym minęło już ponad 30 lat. W listopadzie ruszyły zajęcia z różnych dziedzin. Nieodpłatnie biorą w nich udział zdolne dzieci z całej Polski.

W październiku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci przyjął na ten rok szkolny 519 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 328 młodych naukowców, 135 muzyków, 36 plastyków i 20 tancerzy.  

Młodzi naukowcy i artyści

Wczesnym latem na adres stowarzyszenia napłynęło niespełna półtora tysiąca zgłoszeń, a ich rzetelna ocena przez ekspertów to bardzo dużo pracy, świadczonej nieodpłatnie przez naukowców, w tym – wielu wybitnych profesorów. Wnioski wraz z całą dokumentacją były przez całe lato rozpatrywane przez liczne grono specjalistów z różnych dziedzin – wybitnych badaczy i doświadczonych pedagogów.

Tradycyjnie, 109 osób o szczególnych osiągnięciach wyróżniono tytułem Stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Grupa 59 stypendystek i stypendystów, którzy uzyskali ten status po raz pierwszy, spotkała się w Warszawie w dniach 16-18 listopada. Tak zainaugurowaliśmy 31. serię zajęć dla zdolnych uczniów.

Najlepsi uczą najlepszych

Pod koniec listopada rozpoczęły się w Warszawie warsztaty dla uzdolnionych chemików. Zdolnych uczniów zaprosili do swoich laboratoriów naukowcy z Instytutu Chemii Organicznej PAN, placówki od wielu lat współpracującej z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Po raz pierwszy równoległe warsztaty prowadzą również badacze z sąsiedniego Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Licealiści wysłuchają szeregu specjalnie dla nich przygotowanych wykładów, a przede wszystkim – wezmą udział w toczących się w obu placówkach projektach badawczych. Poznają sprzęt laboratoryjny i nowoczesne metody badawcze. Razem z doktorantami i naukowcami będą się mierzyć z najaktualniejszymi problemami badawczymi w chemii. Tego wszystkiego nie ma w najlepszej nawet szkole.

Niemal równocześnie rozpoczęły się w Warszawie warsztaty przyrodnicze dla młodszych uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym. Uczniowie podstawówek i gimnazjaliści wezmą udział w kilkudniowych zajęciach zorganizowanych przez Wydział Chemii, Wydział Fizyki i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

– W ciągu 30 lat wypracowaliśmy bogatą ofertę zajęć dla uczniów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – mówi Maria Mach, Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, dawna stypendystka stowarzyszenia. – Są także wiosenne i wakacyjne obozy naukowe, spotkania z najciekawszymi postaciami polskiej humanistyki organizowane w Krakowie, seminaria humanistyczne w Warszawie, plenery plastyczne, wystawy i dziesiątki koncertów. 

1 grudnia rozpoczynają się Spotkania Humanistyczne w Krakowie i warsztaty badawcze w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach k. Torunia. Kilka dni później ruszają warsztaty matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim.

…kolejne zajęcia będą się odbywać przez cały rok – aż do września. 

Przy realizacji programu stowarzyszenie współpracuje z wieloma placówkami, które nieodpłatnie udostępniają czas swoich pracowników i sale do zajęć, a nawet – sprzęt laboratoryjny i odczynniki. Naukowcy niezwykle chętnie spotykają się ze stypendystami Funduszu. Choć to często zapracowani profesorowie, znajdują czas i energię na tak niezwykły wolontariat.

– Niektóre z naszych warsztatów są już na stałe wpisane w kalendarze kierowników placówek badawczych i laboratoriów. Wiadomo, że „zdolne dzieci” pojawią się, jak co roku, w listopadzie czy marcu. Narobią trochę zamieszania, zabiorą trochę czasu, ale też naprawdę włączą się w pracę badawczą. Zdarzało się, że uczniowie liceum jeszcze przed maturą stawali się pełnoprawnymi współautorami publikacji w międzynarodowych czasopismach – dodaje Maria Mach. 

Reakcja łańcuchowa

Dotychczas pod opieką Funduszu było już ponad 5 tysięcy młodych Polek i Polaków, w tym – bardzo wielu pochodzącym ze wsi i małych miejscowości. Dziś to najmłodsi profesorowie, stypendyści FNP, wielkie muzyczne indywidualności, najlepsi na świecie informatycy, znakomici lekarze, poeci, pisarze, artyści i przedsiębiorcy.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, lekarzy i studentów, pracujące od ponad 30 lat z utalentowanymi uczniami. Naukowcy – nieraz z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem – uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. 

Do grona współpracowników i członków stowarzyszenia co roku dołączają dawni stypendyści, którzy chętnie prowadzą zajęcia dla młodszych kolegów, nieraz jadąc specjalnie na funduszowe obozy z zagranicznych uczelni. Absolwenci programu są też bardzo aktywni społeczne, włączają się w wiele innych projektów popularyzatorskich i edukacyjnych, uruchamiają własne inicjatywy.

 

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ma status Organizacji Pożytku Publicznego (KRS 0000044710). Przekazując 1% podatku dla zdolnych dzieci inwestujesz w przyszłość nas wszystkich.

Back to top