• PL   EN

Jak przygotować pliki PDF?

W tegorocznej rekrutacji do programu prosimy o przesyłanie dokumentów w formacie PDF.

Zanim jednak zabierzesz się za tworzenie PDF-a, upewnij się, że Twój tekst jest czytelnie sformatowany. Nie używaj ozdobnych, nieczytelnych czcionek, nie używaj kolorów (chyba, że jest to niezbędne), ozdobnego tła itd. Nie wciskaj 5.000 znaków na jedną stronę – optimum wynosi ok. 2.000 – nie ograniczamy przecież liczby stron. Postaraj się, żeby Twoi czytelnicy (którzy będą przecież oceniać Twoją kandydaturę!) nie psuli sobie oczu nad Twoimi tekstami.

Czytelny tekst na stronie A4 to marginesy 2 cm, podwójny odstęp, jednolita czcionka o rozmiarze ok. 12 i klasycznym kroju (np. Times), sensowny podział na akapity, podkreślenia i pogrubienia stosowane z umiarem. Zobacz przykład.

 

A teraz do rzeczy:

Jak zrobić plik w formacie PDF?

 

Jeśli wiesz, co to jest LaTeX, to co Ty tu jeszcze robisz? Napisanie wniosku o przyjęcie do programu pomocy wybitnie zdolnym w LaTeX-u jest oczywiście mile widziane. Ten mini-poradnik dotyczy zwykłych programów biurowych.

Większość edytorów tekstu (Word z MS Office, OpenOffice, LibreOffice itp.) umożliwia zapis pliku w formacie PDF. (Patrz obrazki poniżej.) Koniecznie zapisuj pliki również w innym formacie (proponowanym przez Twój program, np. DOC lub ODT), żeby móc później wprowadzać ewentualne zmiany. Pliku PDF nie możesz edytować – żeby wprowadzić zmiany, musisz mieć plik edytowalny.

Starsze wersje popularnych pakietów biurowych nie zapisują PDF (np. MS Office 2007 wymaga doinstalowania darmowego dodatku). Można też w takiej sytuacji zainstalować darmowe programy, które zachowują się jak dodatkowa drukarka i pozwalają na „wydrukowanie” pliku PDF na dysku komputera. Jeśli musisz się na to zdecydować, uważaj na wirusy w darmowych plikach nieznanego pochodzenia. A może lepiej zainstalować darmowe i legalne OpenOffice lub LibreOffice (linki powyżej)? W internecie dostępne są również darmowe serwisy do konwersji popularnych formatów do PDF.

W tych bardziej złożonych przypadkach, warto sprawdzić, czy dokument nadal wygląda jak należy.

Prosimy o pliki PDF również w przypadku skanów. Robienie dokumentom zdjęć telefonem nie jest dobrym pomysłem – a już szczególnie w sytuacjach takich jak rekrutacja.

Przed przesłaniem nam plików przeczytaj swoje teksty raz jeszcze – najlepiej na wydruku, po dłuższym odpoczynku od pisania – i upewnij się, że nie ma w nich błędów ortograficznych i głupich literówek.

Nawet najlepszy kandydat może sobie zaszkodzić niechlujnie napisanym wnioskiem.

Open Office - jak zrobić PDF?
Apache OpenOffice

MS Word - jak przygotować plik PDF?
MS Word z dodatkiem pozwalającym na zapisywanie PDF-ów

Libre Office - jak uzyskać plik PDF?
Przykładowy program udający drukarkę i tworzący na dysku pliki PDF – Bullzip PDF Printer – jeśli inne metody zawodzą

PS. A może warto jednak zainteresować się LaTeX-em? Sprawdź, co to jest, w Wikipedii, znajdziesz tam linki do oprogramowania, kursów i podręczników. To dobre rozwiązanie np. do pisania prac o matematyce.

Dowiedz się więcej o rekrutacji na kolejny rok szkolny!

Back to top