...
  • PL   EN

Jak przygotować odczyt na obóz?

Uczestnicy funduszowych obozów (wiosennych i wakacyjnych) mają okazję wygłoszenia odczytów, dotyczących ich własnej pracy nad ciekawymi problemami. Dobre przygotowanie i wygłoszenie takiego odczytu nie jest łatwe.

Publikujemy tu kilka uwag, z których możesz skorzystać przygotowując swoje wystąpienie (nie tylko na wyjazdach KFnrD).

Bardzo ważną rzeczą, którą musisz starannie przemyśleć, jest wybór tematu. Odczyt powinien dotyczyć problemów, którymi zajmujesz się samodzielnie, nie może być po prostu streszczeniem artykułu lub książki, którą ostatnio czytałeś. Jeśli prowadzisz jakieś własne doświadczenia lub obserwacje, będzie to wspaniała okazja by o nich opowiedzieć. Jeśli zajmujesz się bardziej teoretycznymi zagadnieniami, opowiedz o jakimś szczególnie ciekawym problemie, którego opracowanie sprawiło Ci wiele radości. Ważne jest, abyś mógł podzielić się ze słuchaczami swoimi własnymi „przygodami” płynącymi z lektury czy rozwiązywania zadań.

Temat, na który się zdecydujesz musi mieć dwie ważne cechy. Nie może być za obszerny (będziesz mieć na wygłoszenie ok. 10 min.). Jeśli będziesz się starał powiedzieć o wielu sprawach, Twoje wystąpienie będzie ogólnikowe i nikogo nie zaciekawi. Drugą ważną rzeczą jest przystępność. Musisz się starać o to, by Twoi słuchacze, którzy się zajmują innymi problemami i którzy wiedzą mniej niż Ty, mogli zrozumieć o czym mówisz i nadążyć za biegiem Twoich myśli. Wybór tematu spełniającego te kryteria nie będzie łatwy. Pamiętaj o tym, że jeśli będziesz mówić o rzeczach, które dobrze znasz, Twoi słuchacze będą Cię lepiej rozumieli — zwłaszcza jeśli będziesz w stanie odpowiadać na ich pytania — a i Ty będziesz mówić spokojniej i bez tremy.

Jeśli już wiesz, o czym będziesz mówić, musisz się zdecydować, co powiesz.

Najważniejszą częścią wystąpienia jest przedstawienie tezy, problemu, czy też, w przypadku doświadczenia, jego celu i założeń. Musisz je dobrze i wyraźnie sformułować. Następnie przedstaw argumenty na rzecz tezy, rozwiązanie problemu lub opis eksperymentu.Dobrze jest główną część poprzedzić krótkim wstępem, w którym możesz powiedzieć, jak doszło do tego, że właśnie ten problem Cię zainteresował. Twój odczyt powinien też mieć zakończenie, w którym jeszcze raz przypomnisz zasadniczą tezę odczytu i zawrzesz krótkie podsumowanie. Możesz też w tym miejscu przedstawić literaturę, w oparciu o którą wykład był przygotowany (a jeśli nie będzie na to czasu możesz porozmawiać z zainteresowanymi po wykładzie).

Lepiej jest nie przygotowywać treści całego wykładu na papierze, ale konieczny jest krótki plan odczytu, który pomaga zachować odpowiednią kolejność omawianych tematów i w którym można też zaznaczyć ważniejsze fakty, np. dane liczbowe lub daty. Jeśli korzystasz z prezentacji komputerowej, pamiętaj, że nie powinna być przeładowana – nie ma sensu wyświetlać na ekranie tego, co właśnie mówisz, animacje i efekty specjalne raczej odwracają uwagę słuchaczy i trzeba ich używać z wielkim umiarem. Prezentacja powinna zawierać mapy, wykresy, schematy lub ilustracje, czyli to, czego nie można przekazać słowami. Można też wyświetlić (dużą wyraźną czcionką) główne tezy i wnioski Twojego wystąpienia.

Jeśli dobrze przygotujesz te wszystkie elementy, wygłoszenie wykładu z czynności kłopotliwej i denerwującej stanie się przyjemnością. Pamiętaj jednak, że przyjemność z Twojego wykładu powinni też czerpać słuchacze. Mów wolno i wyraźnie. Wymowę można przećwiczyć, np. prezentując przygotowany tekst rodzinie czy przyjaciołom — na pewno chętnie pomogą. Staraj się nie używać trudnych słów tam, gdzie to nie jest konieczne. Czasami warto też wyjaśnić ich znaczenie. Pamiętaj, że Ty znasz problem od dawna, a dla Twoich słuchaczy jest on nowy.

Praca włożona w przygotowanie odczytu przed jego wygłoszeniem zawsze się opłaci, życzymy Ci więc wiele radości w trakcie przygotowań i oczywiście na obozie.