Inspiratorium
O programienauczycielskich pasji
O programie
Inspiratorium to program Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci adresowany do nauczycieli. Realizowany we współpracy z Klubem Młodego Odkrywcy przy wsparciu Fundacji Credit Suisse.
Tworzymy Inspiratorium, ponieważ wierzymy, że wypracowane i sprawdzone w Funduszu metody warto propagować szerzej. Lata naszej pracy pokazują, że to, co proponujemy naszym podopiecznym w ramach Programu ZDOLNI, świetnie uzupełnia program szkolny i może pomóc nauczycielom w ich codziennej pracy. Chcemy, by coraz więcej młodych ludzi mogło doświadczać edukacji nastawionej na praktykę, samodzielność i krytyczne myślenie. Jesteśmy przekonani, że warto dzielić się z nauczycielami naszym wieloletnim doświadczeniem, by mogli inspirować uczniów, wzmacniając ich ciekawość, wrażliwość społeczną i pewność siebie.
Dlatego co roku zapraszamy 15 nauczycieli z mniejszych ośrodków w całej Polsce na ścieżkę wzajemnej inspiracji. Wspólnie zajmujemy się rozwijaniem warsztatu pracy z uczniami zdolnymi, zainteresowanymi, aktywnymi i poszukującymi. Uczestnikom Inspiratorium dajemy szansę rozwinięcia ich pasji i umiejętności tak, by potrafili odkrywać i rozwijać pasje swoich podopiecznych.
Nasze cele
W naszym autorskim programie stworzonym specjalnie z myślą o zaangażowanych nauczycielach stawiamy na:
- pracę w małej, ale zróżnicowanej grupie
- wzajemną wymianę doświadczeń
- tworzenie relacji dających oparcie w codziennej pracy i realizowaniu śmiałych inicjatyw
- budowanie przestrzeni do dyskusji i refleksji podczas udziału w zajęciach dla stypendystów Funduszu, a także spotkaniach z naukowcami i artystami.
Celem Inspiratorium jest wskazanie uczestnikom nowej perspektywy pracy z uczniami. Zdobywają ją dzięki obserwacji utalentowanych młodych ludzi w czasie zajęć, za pośrednictwem rozmów z naukowcami i popularyzatorami nauki oraz dzięki bliskiej współpracy z nauczycielami pasjonatami z całej Polski.
Weź udział w Inspiratorium
Tegoroczną czwarta odsłona to:
- 2 pięciodniowe wizyty studyjne na zajęciach organizowanych w ramach Programu ZDOLNI. Zapraszamy na Wielodyscyplinarny obóz naukowy do Falent (przełom kwietnia i maja) i Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne do Wielkopolski (w sierpniu). Program przewiduje możliwość hospitowania zajęć warsztatowych i wykładów, udział w wycieczkach, a także z wybitnymi naukowcami i artystami.
- 2 trzydniowe (piątek-niedziela) spotkania w Warszawie obejmujące spotkania i rozmowy z naukowcami i popularyzatorami nauki, wizyty w teatrach i muzeach, rozmowy w gronie uczestników.
W Inspiratorium oferujemy przede wszystkim świetne warunki do rozmowy i refleksji nad codzienną pracą. Także niecodzienne możliwości spotkania z ludźmi pełnymi pasji, osobami w różnym wieku i o bardzo różnorodnych zainteresowaniach. Będzie można przyjrzeć się pracy stypendystów Funduszu w nietypowych sytuacjach, poznać wspaniałych wolontariuszy i ich sposoby na dzielenie się wiedzą z młodszymi kolegami.
Od uczestników odczekujemy zaangażowania, otwartości na nowe doświadczenia, gotowości do współpracy. Udział w programie wymaga poświęcania wolnego czasu na 3 spotkania w ciągu roku, a także zaakceptowania reguł dotyczących pracy z młodzieżą. Inspiratorium jest kameralne – w tym roku chcemy zaprosić do współpracy 15 osób. Udział jest bezpłatny, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci finansuje koszty pobytu, dojazdu i materiałów.
Formularz zgłoszeniowy. Na chętnych czekamy do 12 marca 2023.
W razie pytań prosimy o kontakt z naszym biurem: fundusz@fundusz.org, tel. +48 22 848 24 68.
Opinie uczestników
Inspiratorium dało mi dużo energii, wiele refleksji na temat własnej pracy i zmieniło moje podejście do uczniów. Podejrzewam, że wśród nich przynajmniej 10% to ukryte talenty, i chciałabym mieć swój udział w ich odkrywaniu.
Udział w Inspiratorium był dla mnie bardzo cennym doświadczeniem, które niewątpliwie wpłynęło na moje spojrzenie na własną pracę jako nauczyciela, szczególnie z uczniem zaangażowanym i poszukującym. Mimo że mam ponad trzydziestoletni staż w zawodzie, nieustannie odczuwam potrzebę nowych inspiracji, choćby z uwagi na niezwykle szybkie zmiany, zarówno w metodach pracy, jak i w postawach samych uczniów, które obserwuję na przestrzeni lat. […] Uczestnictwo w zajęciach podczas obozów wielodyscyplinarnych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i możliwość ich obserwowania przyniosły mi wiele korzyści w postaci obserwacji, jak budować relację mistrz–uczeń, jak prowadzić zajęcia nieszablonowo, jak przedstawić temat trudny, żeby znalazł się w zasięgu ucznia.
Spotkania w ramach Inspiratorium dodają zapału do pracy, pokazują, że warto, podsuwają nowe pomysły. Dzielenie się doświadczeniami stanowi wyjątkowe źródło inspiracji. Nawet wtedy, gdy uczymy w różnych typach szkół, różnych przedmiotów i znajdujemy się w różnych środowiskach.
Bardzo ceniłam sobie nieformalny tryb spotkań oraz to, że liczebność uczestników Inspiratorium sprzyjała integracji i nawiązywaniu bliskich więzi. Sam fakt, że nasze zjazdy odbywały się kilka razy w roku, sprzyjał ich zacieśnianiu, co rzadko ma miejsce podczas wydarzeń o podobnym profilu.