...
  • PL   EN

Zajęcia on-line dla ZDOLNYCH

Zajęcia on-line dla ZDOLNYCH

Zajęcia on-line dla ZDOLNYCH 1200 881 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Stypendyści Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2020/21 nie mieli jeszcze szansy spotkać się na zajęciach w salach wykładowych, laboratoriach, ani nawet pójść wspólnie na koncert do filharmonii czy obejrzeć spektaklu w teatrze. Fundusz jednak działa, angażując dziesiątki wolontariuszy, w większości absolwentów Programu, w roli wykładowców i tutorów, dając swoim podopiecznym twórcze wytchnienie od monotonii szkolnych zajęć on-line.

Funduszową przestrzenią jest teraz platforma Microsoft Teams. Tam spotykają się stypendyści – słuchają, oglądają, dyskutują, razem rozwiązują zadania, a nawet grają w mafię, ktulu lub oddają się innym funduszowym rozrywkom.

Działania zdalne otworzyło 7 listopada spotkanie inauguracyjne, z udziałem ponad 190 nowych stypendystów. Były przywitania i przemówienia (ale krótkie), prezentacje nowych pomysłów doświadczonych uczestników programu, a potem 4 wykłady do wyboru i długie sesje pytań, a na zakończenie integracyjny speed dating, przygotowany przez dwóch stypendystów z długim funduszowym stażem.

Odtąd oferta aktywności on-line dla stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci stale się powiększa.  W połowie listopada uruchomiliśmy pierwsze tutoriale – specjalistyczne zajęcia w małych grupach, poświęcone najróżniejszym, fascynującym kwestiom z niemal wszystkich dziedzin wiedzy. Jest ich w sumie ponad 30, a uczestniczy w nich około 180 stypendystów. Problemy, nad którymi pracują są bardzo różnorodne, od dość ogólnych po wysoce specjalistyczne, np.:

  • O nauce, mózgach i umysłach, czyli czy tylko ludzie potrafią liczyć? Czy myślenie abstrakcyjne jest przypisane tylko Homo sapiens? Jak działa mózg i co ze świadomością?
  • Warsztaty z przekładu literackiego, czyli o tajnikach pracy tłumacza;
  • Seminarium dotyczące algorytmów uczenia maszynowego – czyli takich, które potrafią uczyć się na podstawie danych i dzięki temu radzić sobie w nieznanych wcześniej sytuacjach;
  • Szybki kurs chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej;
  • Poznanie metod biologii molekularnej, np. : phage display, czyli narzędzia umożliwiającego wytwarzanie nowych i ewolucję istniejących ligandów (tj. elementów wiążących) dla związków organicznych, a także nanostruktur organicznych i nieorganicznych.

Program tutoriali uzupełniają cykliczne weekendowe wykłady specjalistyczne oraz spotkania dyskusyjne miłośników teatru i filmu. Tylko w styczniu stypendyści podejmowali zagadnienia:

  • propagandy wizualnej oraz estetyki faszystowskiej w filmie i sztukach wizualnych, na podstawie kilku filmów z okresu 1935-41;
  • slow cinema – jednego z bardziej zauważalnych kierunków we współczesnym kinie artystycznym, na podstawie filmu Camille Claudel 1915 (2013), reż. Bruno Dumont;
  • subkultury Involuntary Celibates, czyli jak sztuka może nieświadomie kształtować subkultury, gdzie podstawą do dyskusji był film Joker (2019), reż. Todd Phillips.

W zdalnej ofercie nie zabrakło także propozycji rozwoju zainteresowań plastycznych i muzycznych. Młodzi instrumentaliści prezentują swój talent w cyklu transmitowanych na żywo koncertów (w Zamku Królewskim w Warszawie i w Łazienkach Królewskich). 

Dzielnie działają też plastycy. Biorą udział w prowadzonym przez Alberta Kozika kursie historii sztuki, podczas którego dociekają, analizują i wymieniają się spostrzeżeniami na temat zabytków sztuki i kultury. Na tym kursie każda odpowiedź się liczy i jest dobra.  

Poza częścią teoretyczną, dla plastyków równie ważna jest ręka i warsztat graficzny. Dlatego stypendyści ćwiczą rysunek. Zachęcamy ich do stworzenia namiastki pracowni w swoim domu. Babcie, dziadkowie, rodzice i rodzeństwo na kilka godzin zamieniają się w modeli, zastygając w bezruchu. Do tej pory ćwiczenia w domowej pracowni  obejmowały m.in. dwa studia postaci oraz szybkie szkice na wprawienie ręki, ćwiczenie zdolności obserwacji i analizy obiektów. W przygotowaniu są jeszcze warsztaty komiksowe, oraz spotkania, poruszające zagadnienia sztuki współczesnej.

Kluczem do sukcesu zajęć on-line okazało się w naszym przypadku dążenie do jak największego udziału w nich dyskusji i wymiany doświadczeń między uczestnikami, a także stworzenie ciekawych inspiracji do pracy indywidualnej w domu, którą później można się dzielić na forum. Choć dzięki zaangażowaniu wielu oddanych wolontariuszy i pracowników biura Funduszu udało nam się stworzyć interdyscyplinarną ofertę zajęć dostosowaną do ograniczeń pandemicznych, to podobnie jak stypendyści, tęsknimy do spotkań osobistych i magii funduszowych warsztatów i obozów. Dlatego poza organizacją harmonogramu zdalnego, koordynatorzy Programu ZDOLNI pracują jednocześnie nad przygotowaniem Warsztatów Muzyki Kameralnej w Lusławicach, obozu naukowego w Serocku, warsztatów interdyscyplinarnych w Miedzeszynie oraz innych warsztatów specjalistycznych. Mamy nadzieję, że nadchodzące wiosna i lato okażą się dla nas łaskawe. 

Kontakt dla mediów TUTAJ.

Więcej informacji prasowych TUTAJ.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.