• PL   EN

III Wielodyscyplinarne Spotkania „Rzeczpospolita mniej znana”

Zakończył się już obóz wielodyscyplinarny dla naszych plastyków, muzyków i młodych naukowców z różnych dziedzin. Tym razem na dwa tygodnie spędziliśmy w Kruszwicy w gronie 50 osób (plus kadra).

Już teraz zapraszamy na wystawę poplenerową, która jesienią zawiśnie w głównej siedzibie Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 Wielodyscyplinarne Spotkania uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym „Rzeczpospolita mniej znana” zorganizowaliśmy w dniach 28 lipca – 11 sierpnia. Nad Gopło zjechało pół setki najzdolniejszych uczniów z całej Polski – młodzi plastycy, muzycy i naukowcy (astronomowie, humaniści, biolodzy, fizycy, matematycy). Spotkania to dwutygodniowy obóz z niemal 20-letnią już tradycją. W zeszłym roku taki wielodyscyplinarny zjazd utalentowanej młodzieży odbył się w Zwierzyńcu na Roztoczu, a rok wcześniej – w Opatowie w woj. świętokrzyskim. Wcześniej przez 15 lat jeździliśmy „na Kresy”, czyli do różnych miejscowości wzdłuż polskich granic. 

– Chcemy w tym cyklu odwiedzać miejsca ciekawe, a trochę zapomniane, takie, których historia ma wpływ na naszą tożsamość, ważne dla zrozumienia polskiej literatury i sztuki – miejsca, które pomogą nam poznać siebie – wyjaśnia Maria Mach, dyrektor biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W ramach Spotkań przez dwa tygodnie trwał plener malarski, a powstające prace były konsultowane z prof. Marianem Stępakiem z toruńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Równocześnie odbywały się zajęcia z różnych dziedzin: spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty filozoficzne, historyczne, literaturoznawcze, matematyczne, filmowe i teatralne, obserwacje astronomiczne, wycieczki, wieczory poetyckie, odczyty prezentujące zainteresowania uczestników Spotkań.

– Od każdego uczestnika Spotkań oczekujemy aktywnego udziału w zajęciach zgodnie z zainteresowaniami – zapowiada Maria Mach. – Prosimy ich o przygotowanie odczytu lub innych zajęć, np. wycieczki botanicznej, albo wystąpienia związanego tematycznie z odwiedzanym regionem.

Młodzi muzycy zagrali koncert w przepięknej romańskiej Kolegiacie pw. św. Piotra i Pawła, a plastycy zaprezentowali wystawę poplenerową w podziemiach zamkowych koło Mysiej Wieży.

Prace powstałe nad Jeziorem Gopło wywieźliśmy do Warszawy. Jesienią ta sama wystawa zawiśnie ponownie w głównej siedzibie Uniwersytetu Warszawskiego. Już teraz zapraszamy na nią serdecznie!

{gallery}12kruszwica{/gallery}

fot. Wojciech Romański / fundusz.org

Zdjęcia z Kruszwicy można też zobaczyć na stronach „Gazety Pomorskiej”.

W wakacje zorganizowaliśmy aż trzy obozy, także staże badawcze, wyjazdy zagraniczne i parę innych atrakcji…

 
Back to top