• PL   EN

Festiwal Młodych Naukowców już wkrótce!

Trwają przygotowania do święta najzdolniejszych polskich uczniów i studentów. 1. Festiwal Młodych Naukowców odbędzie się w dniach 17-18 marca 2012 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Podczas Festiwalu odbędzie się krajowy finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. To najbardziej prestiżowy na świecie konkurs na oryginalny uczniowski projekt badawczy.  Spośród zgłoszonych jesienią prac z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych Jury wybrało już 20 najlepszych projektów, które zostaną zaprezentowane w Warszawie podczas otwartej sesji plakatowej. Każdy będzie mógł obejrzeć wyniki pracy młodych badaczy przedstawione przez nich na specjalnie przygotowanych plakatach naukowych. Goście CNK będą też mieli szansę porozmawiać z młodymi naukowcami.

Autorzy projektują teraz swoje plakaty i przygotowują się do rozmów z jurorami konkursu – wybitnymi polskimi naukowcami i przedstawicielami biznesu. Rozmowa z ekspertami o swojej pracy to nieraz największa nagroda dla młodego naukowca biorącego udział w konkursie. Ale będą też inne nagrody…

Zwycięzcy konkursu zdobędą szereg nagród finansowych i rzeczowych. Przede wszystkim jednak otrzymają możliwość zaprezentowania swoich projektów podczas finału 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej w Bratysławie (EUCYS 2012).

Zdobywcy nagród specjalnych będą zaś reprezentować Polskę w Stanach Zjednoczonych, w Pittsburghu, podczas światowych finałów Intel ISEF, w których weźmie udział ponad 1500 uczestników z 65 państw. Intelowskie Międzynarodowe Targi Nauki i Techniki (Intel International Scientific and Engineering Fair) to największy na świecie międzynarodowy konkurs naukowy dla uczniów.

Dotychczasowy udział Polaków w unijnym konkursie to pasmo wspaniałych sukcesów. Nasi młodzi naukowcy pod względem liczby zdobytych nagród ustępują tylko Brytyjczykom i Niemcom. Z pewnością również tegoroczna reprezentacja wyłoniona na wyjazd do USA zdoła olśnić międzynarodowych jurorów.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci – działające już 30 lat stowarzyszenie studentów, naukowców i artystów – organizuje polskie eliminacje z ramienia Komisji Europejskiej od 1995 roku. Polacy zdobyli od tego czasu aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Nasi liczni laureaci to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

Jednak inaczej niż w wielu krajach biorących udział w konkursie, praca Polskiego Komitetu, jurorów, licznych ekspertów i recenzentów oceniających zgłoszenia, jest świadczona nieodpłatnie w ramach wolontariatu. Udział wielu wybitnych polskich naukowców, którzy poświęcają swój czas młodym ludziom, to nieocenione wsparcie i przykład, jak w praktyce realizować etos naukowca.

– To też bardzo dobrze świadczy o środowisku polskiej nauki – podkreśla prof. Jan Madey, prezes Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Krajowy Organizator Konkursu.

W trakcie festiwalu odbywać się będą również warsztaty dla uczniów i nauczycieli z sieci Klubów Młodego Odkrywcy, które koordynuje Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie – wkrótce być może kolejni uczestnicy EUCYS i Intel ISEF – będą pracować w znakomicie wyposażonych laboratoriach CNK. Nauczyciele będą mogli się dowiedzieć, jak wspierać młode talenty i jak odnosić sukcesy w pracy z dziećmi, które nieraz wiedzą więcej niż dorośli.

Pracy z młodymi naukowcami poświęcona będzie również konferencja „Pomysł i co dalej? Nowe ścieżki kariery w świecie opartym na innowacjach” – trzeci filar marcowego Festiwalu. Jej uczestnicy będą dyskutowali o możliwościach rozwoju młodych pasjonatów nauki i techniki w Polsce. Wystąpienia będą się koncentrowały na szansach i barierach w rozwoju młodych talentów widzianych z różnych perspektyw: akademickiej, biznesowej oraz instytucji z otoczenia biznesu. Debata dotyczyć będzie najbardziej obiecujących ścieżek karier naukowych, stanu infrastruktury R&D w firmach działających w Polsce, a także istniejących możliwości komercjalizowania swoich wynalazków i pomysłów.

Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja Zaawansowanych Technologii, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik. Partnerami Festiwalu będą Intel Corporation oraz Fundacja Orange, a także fundusz INVESTIN i Stowarzyszenie Projekty dla Polski.

 

Na zdjęciach polska reprezentacja na EUCYS 2011: Michał Miśkiewicz, Magdalena Nowikiewicz i Norbert Wąsik (z plakatami swoich prac prezentowanymi we wrześniu w Helsinkach)

Back to top