Dobiegł końca termin nadsyłania i uzupełniania nowych zgłoszeń do programu pomocy wybitnie zdolnym. Każdego roku Zarząd KFnrD przyjmuje do programu ponad pół tysiąca zdolnych uczniów.
O wyniku rekrutacji wszystkich kandydatów poinformujemy w październiku.
Plener w Kruszwicy w sierpniu 2012 / fot. W. Romański
Żeby wziąć udział w kwalifikacji do plastycznej części naszego programu, należy przedstawić do 31 lipca rysunki, szkice i pracw w dowolnej technice (malarstwo, rzeźba, grafika) stanowiących wypowiedź artystyczną na dowolny temat (z potwierdzeniem przez szkołę samodzielności ich wykonania).
Prace powinny być oryginalne (po rekrutacji zostaną zwrócone autorom).
Nasz adres: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, ul. Pasteura 5A, 02-093 Warszawa
Wnioski wraz z całą dokumentacją dotyczącą pracy w zakresie zainteresowań są przez całe lato rozpatrywane w 4-stopniowej procedurze kwalifikacyjnej, w której uczestniczą specjaliści z poszczególnych dziedzin, pedagodzy i psycholodzy.
Podstawowym kryterium przyjęcia do naszego programu są wyniki pracy w zakresie zainteresowań. Wyniki rekrutacji poznamy w październiku.
W listopadzie każdego roku grupa nowych stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci spotyka się w na trzydniowych warsztatach w Warszawie. Nominacje otrzymują na uroczystości w Zamku Królewskim. Tradycyjny tytuł stypendysty jest wyróżnieniem honorowym dla części naszych podopiecznych, ale łącznie do programu przyjmujemy ponad 500 osób rocznie i wszyscy mogą korzystać z naszej oferty.
Spotkanie nowych stypendystów to równocześnie inauguracja naszego roku szkolnego – całej serii spotkań, warsztatów badawczych, obozów naukowych, koncertów, wystaw i wielu innych imprez, na które zapraszamy wszystkich uczestników programu, zgodnie z deklarowanymi zainteresowaniami (i często – po dodatkowej kwalifikacji, bo chętnych jest zwykle więcej niż miejsc).
W roku szkolnym 2012/2013 przyjęliśmy do programu 523 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 341 młodych naukowców, 134 muzyków, 36 plastyków i 12 tancerzy. 102 osobom przyznano honorowy tytuł Stypendysty KFnrD, w tym 54 – po raz pierwszy.
Był to 30. już rok działania programu. „Był”, ale dla nas jeszcze się nie skończył – w wakacje organizujemy jeszcze dwa wielodyscyplinarne obozy naukowe (w tym jeden połączony z plenerem malarskim), a we wrześniu – seminarium filmowe reż. Krzysztofa Zanussiego. Całe lato trwają też indywidualne staże badawcze, organizujemy koncerty otwarte dla publiczności i wystawę prac plastycznych, które powstaną na plenerze.