Kryzys klimatyczny porusza wiele osób. I słusznie. Polski system edukacji też znajduje się w kryzysie – najpoważniejszym od dekad. Czy wizja katastrofy to jedyny punkt wspólny dla klimatu i edukacji? Przekonacie się słuchając rozmowy Marii Mach, dyrektorki biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, współtwórczyni Programu ZDOLNI oraz Jadwigi Klaty, absolwentki Programu, aktywistki klimatycznej i działaczki społecznej.
O czym jest ta rozmowa? M.in.:
- o doświadczaniu świata
- o wychowaniu wspierającym
- o wywracaniu obecnego systemu szkolnictwa do góry nogami
- o tym, czy w szkole jesteśmy po to, żeby uczyć się, czy myśleć?
- czy możliwa jest edukacja bez przymusu sprawdzania wiedzy?
Maria Mach
absolwentka filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od niemal 30 lat związana z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, najpierw jako stypendystka i wolontariuszka, a od 2009 roku dyrektorka Biura Funduszu. Od wielu lat zaangażowana w program reformy polskiej edukacji. W latach 2010-2011 członkini zespołu ekspertów MEN ds. kształcenia wybitnie zdolnych. Od 2010 roku członkini Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Związana z Kongresem Obywatelskim. Prowadzi warsztaty dla uczniów i nauczycieli, popularyzuje ideę środowiskowego wsparcia zdolnych i nieodpłatnego dzielenia się wiedzą.
Jadwiga Klata
aktywistka klimatyczna i popularyzatorka nieposłuszeństwa obywatelskiego związana z Ruchem Solidarności Klimatycznej. Absolwentka Programu ZDOLNI.
Rozwinięcie wielu wątków z tej rozmowy znajdziecie w poradniku dla nauczycieli i rodziców „Zdolne dziecko” – znajdziecie go jako ebook w naszej Czytelni.
Inne odcinki „Możliwego podcastu” Jadwigi Klaty.