Jeśli rodzice angażują się w życie szkoły, korzystają na tym dzieci. Działa to nie tylko w podstawówce. Warto zaangażować się również w funkcjonowanie liceum starszego dziecka – wynika z najnowszych badań.
Badacze z Uniwersytetu Missouri w Columbii (USA) przeanalizowali ankiety zebrane od ponad 200 nauczycieli i niemal 3200 uczniów. Dowiedzieli się z nich między innymi, że aktywność rodziców spada wraz z wiekiem ucznia – w przedszkolu i podstawówce jest większa.
W szkole średniej rodzicom wydaje się, że wsparcie dziecka będzie niepotrzebne (albo wręcz kłopotliwe), bo przecież nastolatek powinien „radzić sobie sam”. Rodzice zwykle po prostu chcą respektować niezależność starszego dziecka i wycofanie się z życia szkoły jest tego przejawem. Edukacja to już nie nasz teren – myślą rodzice i boją się na ten teren wkraczać.
Tymczasem w obu grupach wiekowych naukowcy stwierdzili taką samą zależność: jeśli rodzice angażują się w życie szkoły, uczeń sprawia mniej kłopotów wychowawczych i ma mniejsze problemy z koncentracją na zajęciach. A to oczywiście przekłada się na wyniki w nauce.
-Utrzymywanie kontaktu z wieloma nauczycielami może być wyzwaniem dla rodziców dzieci w szkole średniej. Ale nasze wyniki pokazują, że rodzice i nauczyciele powinni utrzymywać takie kontakty – mówi prof. Keith Herman, jeden z autorów badania. – Jest wiele sposobów, w jakie rodzice mogą się zaangażować bez poczucia bycia intruzami – przekonuje.
Jego zdaniem w grę wchodzi np. wolontariat na różnych szkolnych imprezach, udział w pracach rady rodziców, lub po prostu – aktywny udział w zebraniach i wywiadówkach. Poza tym, warto od czasu do czasu nawiązać kontakt z nauczycielami dziecka.
Autorzy pracy zachęcają również same szkoły i nauczycieli do aranżowania sytuacji, w których rodzice mogą się pojawić w szkole. Mogą to być np. zaproszenia dla rodzin na różne uroczystości, zawody, przedstawienia itp.
Czytaj więcej w oryginalnej pracy:
Understanding family-school engagement across and within elementary- and middle-school contexts, Smith TE, et al. Sch Psychol. 2019.