...
  • PL   EN

książki dla dzieci

Dobre książki dla dzieci? Maluchy lubią wiedzieć, jak i dlaczego

Dobre książki dla dzieci? Maluchy lubią wiedzieć, jak i dlaczego 640 426 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Książki dla dzieci pełne relacji przyczynowych są atrakcyjniejsze. Wyniki badań opublikowane kilka dni temu na łamach „Frontiers in Psychology” pokazują, jak skutecznie zachęcać małe dzieci do czytania.

Psychologia rozwojowa od dawna już opisuje, że dzieci to „mali naukowcy” (sam Piaget użył tego terminu). Lubią zadawać pytania „dlaczego” i „jak” do skutku, tj. do momentu, gdy nowe rzeczy lub zjawiska zostaną odpowiednio opakowane relacjami przyczynowymi z resztą znanego dziecku świata.

Kolejne eksperymenty związane z tą tematyką przeprowadziły badaczki z Vanderbild University w Nashille i Uniwersytetu Teksańskiego w Austin (USA). Skoncentrowały się na książeczkach dla dzieci.

Książki o zwierzętach: rekordy gorsze niż objaśnienia

Dzieci uczestniczące w eksperymentach miały ocenić, czy bardziej lubią książeczkę o zwierzętach opisującą największe, najszybsze itp. wyróżniające się zwierzątka, czy może taką, która jest bardzo bogata w relacje przyczynowe. Oba utwory miały tego samego autora i były do siebie podobne.

Zdecydowanie wygrała ta druga pozycja.

Dzieci bardzo starają się zrozumieć zasady rządzące światem, który je otacza. Kilkulatki znane są z zadawania w kółko pytań o to, jak coś działa i dlaczego dzieje się to, co się dzieje. Kolejne takie odkrycia są dla nich bardzo satysfakcjonujące – potwierdzają to kolejne badania.

Nikt jednak dotąd bezpośrednio nie powiązał tego apetytu na przyczynowość z codziennymi czynnościami takimi, jak czytanie książek lub nauka.

– Było dotąd dużo badań nad dziecięcym zainteresowaniem przyczynowością, ale te projekty niemal wyłącznie były prowadzone w laboratorium i z użyciem bardzo sztucznych procedur – wyjaśnia główna autorka pracy Margaret Shavlik z Uniwersytetu Vanderbilta. – My chcieliśmy zbadać, jak dziecięca ciekawość może wpływać na codzienne czynności takie jak wspólne z rodzicem czytanie książeczek.

książki dla dzieci

Książeczki, które uzależniają

W eksperymencie wzięła udział spora grupa 3 i 4-letnich dzieci z Austin w Teksasie. Sprawiały wrażenie, że jednakowo entuzjastycznie reagują na obie książeczki zastosowane w badaniach. Jednak zapytanie, którą pozycję wolą, zdecydowanie częściej wskazywały na książkę naszpikowaną przyczynowością, która wyjaśniała, dlaczego zwierzęta zachowują się i wyglądają w określony sposób. Jak różne zachowania i części ciała pomagają im w życiu.

– Uważamy, że te wyniki związane są z naturalną dla dzieci potrzebą zdobycia wiedzy, jak działa świat – podkreśla Shavlik. – A skoro dzieci rzeczywiście preferują książeczki z objaśnieniami przyczynowymi, dorośli mogliby więcej takich tytułów czytać dzieciom. To powinno zwiększyć motywację maluchów do wspólnego czytania i przyśpieszyć zainteresowanie samodzielnym czytaniem.

Zdaniem autorek, wzbogacanie materiałów edukacyjnych w objaśnienia, co jak działa, powinno poprawić skuteczność edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zapowiadają dalsze badania w tym obszarze.

Warto pamiętać o tych ustaleniach, wybierając książki dla maluchów. Dzięki treści bogatej w związki przyczynowo-skutkowe dziecko chętniej będzie sięgać po książki i szybciej będzie zainteresowane nauką czytania.

Przyciąganie uwagi i utrzymanie zainteresowania kilkulatków to nie jest łatwe zadanie. Nie wszyscy autorzy kolorowych publikacji dla maluchów sobie z tym problemem radzą. Często są to katalogi jakoś powiązanych ze sobą tematycznie ciekawostek.

Tymczasem atrakcyjne książki, które odpowiadają na wrodzoną ciekawość małych czytelników, sprawią, że wyrosną z nich mole książkowe. Takie mole warto hodować. 🙂

Dowiedz się więcej z oryginalnej pracy:

http://dx.doi.org/10.3389/fpsyg.2020.00666

Slide Pomagaj z nami! Przeczytaj więcej o nas!