...
  • PL   EN

Znamy reprezentację Polski na EUCYS 2018 w Dublinie

Znamy reprezentację Polski na EUCYS 2018 w Dublinie 1200 800 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

W niedzielę 15 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik zakończyła się Polska Edycja 30. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2018).

Trzy równorzędne nagrody pierwsze o wartości 6.000 zł i nominacje do reprezentowania Polski w finałach EUCYS 2018 w Dublinie otrzymali:

  • Konrad Adler z Warszawy za projekt Praktyczne aspekty wykorzystania biodegradacji keratyny
  • Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień z Krakowa za projekt Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt
  • Filip Wylęgała z Katowic za projekt Analiza architektury naczyń krwionośnych dna oka w oparciu o regułę Leonarda da Vinci w celu automatyzacji wczesnego wykrywania cywilizacyjnych chorób naczyniowych

 

18-letni Konrad uczy się w 2. klasie XL LO w Warszawie. Jego projekt dotyczy metody rozkładu odpadów takich jak pióra ptasie lub wełna i sierść. Młody autor wykazał, że hydroliza bakteryjna stanowi skuteczną alternatywę dla chemicznych procesów rozkładu keratyny. „Jej zaletą jest brak toksyczności dla środowiska naturalnego. Keratynazy znajdują swoje zastosowanie w wytwarzaniu biopolimerów, depilacji skór oraz zwiększaniu wchłaniania leków przez określone tkanki. Wyróżniają się hydrolizą białek prionowych, która stwarza nowatorskie możliwości aplikacyjne w kosmetyce i medycynie” – wyjaśnia Konrad. Podkreśla również, że w ten sposób można tanio i ekologicznie uzyskać nawóz, albo materiały opałowe.

 

 

19-letni Oliwia i Bartosz są uczniami klasy maturalnej VI LO w Krakowie. „W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który umożliwia szybkie zdiagnozowanie Zakażenia Układu Moczowego u dzieci i niemowląt. Choroba ta przebiega w sposób mało charakterystyczny i trudny do wykrycia, ponieważ najmłodsi nie są w stanie opisać swoich dolegliwości” – wyjaśniają. Opracowali płyn, który wystarczy wylać na zużytą pieluchę. Jeśli na jej powierzchni zauważymy zmianę koloru, wynik testu jest pozytywny. „Nasz produkt ma na celu częstsze testowanie moczu dziecka przy niejednoznacznych objawach. Pozwoli to wcześnie wykryć zakażenie, co wiąże się z uniknięciem groźnych powikłań” – podkreślają autorzy.

 

18-letni Filip uczęszcza do klasy maturalnej VIII LO w Katowicach. „Inspiracja mojej pracy związana jest z wielkim badaczem odkrywcą i obserwatorem natury jakim był Leonardo z Vinci. Obserwując przyrodę odkrył on zależność dotyczącą proporcjonalnego rozgałęziania się gałęzi drzew. Gdy konar rozgałęzia się to suma promieni odnóg równa jest promieniowi gałęzi macierzystej” – wyjaśnia młody badacz. Filip zauważył, że strukturą przypominającą gałęzie drzew w ludzkim organizmie są naczynia krwionośne. Opracował test, który pozwala w łatwy sposób wykryć zmiany chorobowe w siatkówce prowadzące do retinopatii cukrzycowej, albo zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Obie te choroby dotykają aż 300 milionów ludzi na całym świecie.

Na koniec lata czwórka nastolatków z Polski spotka się w Dublinie z setką innych młodych naukowców z całego świata.

 

Jury Polskiej Edycji EUCYS przyznało również trzy równorzędne nagrody drugie o wartości 4.000 zł projektom:

  • Grzegorz Gorzaniak (Pleszew), Bogumił Skoczylas (Biskupice Zabaryczne), Optymalizacja procesów przemysłowych za pomocą problemu komiwojażera
  • Filip Rękawek (Garwolin), O trójkątach Kappa i ich własnościach
  • Anna Staniszewska (Warszawa), Odpowiedź stresowa z udziałem kalceneuryny Candida albicans na pochodną proksyfilinową

 

Trzy równorzędne nagrody trzecie o wartości 2.000 zł otrzymali:

  • Jacek Jagosz (Skoczów), Efektywne chłodzenie komputera z użyciem ciepła parowania cieczy
  • Wojciech Kretowicz (Bydgoszcz), Podzielność silni i suma cyfr
  • Zuzanna Stawicka (Częstochowa), Pierwowzór polimerowego implantu uwalniającego cyjanokobalaminę

 

Nagrody sponsoruje Fundacja PZU. Dyplomy wszystkich laureatów zapewniają im ponadto wstęp na najlepsze polskie uczelnie.

 

Dodatkowo, Grzegorz Gorzaniak i Bogumił Skoczylas zostali za swoje badania nominowani do udziału w Swiss Talent Forum 2019.

 

Gratulujemy!

 

Polska Edycja EUCYS odbyła się po raz kolejny w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Na finałach zaprezentowano 21 projektów badawczych zrealizowanych przez uczniów z całej Polski. Autorzy prac naukowych są maksymalnie na 1 roku studiów, bo – zgodnie z regulaminem – badania były realizowane jeszcze przed rozpoczęciem studiów.

Równolegle do EUCYS odbywał się finał Konkursu Fizyczne Ścieżki dla nieco młodszych uczniów zainteresowanych naukami przyrodniczymi. Obie grupy młodych naukowców miały okazję zaprezentować swoje projekty gościom Centrum Nauki Kopernik, sami zwiedzili wystawy CNK, wzięli udział w niezwykłym koncercie-pokazie w planetarium Niebo Kopernika, spotkali się z naukowcami z grupy „Rzecznicy Nauki” astronomem dr Jakubem Bochińskim i biolożką dr Barbarą Pietrzak. i – przede wszystkim – mieli wiele rozmów z jurorami obu konkursów – wybitnymi badaczami i popularyzatorami nauki i wolontariuszami pracującymi przy festiwalu, wśród których nie brakowało niedawnych laureatów EUCYS.

Równolegle, Festiwal ODKRYCIA był okazją do spotkania się i wspólnej pracy warsztatowej dla grupy nauczycieli koordynatorów Klubów Młodego Odkrywcy.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”44″ sortorder=”295,297,298,299,300,296″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”0″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]