Zapraszamy serdecznie na kolejny koncert stypendystów programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – niedziela 28 stycznia 2018, godz. 12.00, Sala Koncertowa – Zamek Królewski w Warszawie.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”37″ sortorder=”254,253,251,252″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”1000″ thumbnail_height=”200″ thumbnail_crop=”0″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Wystąpią znakomici instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce:
Kamila Sacharzewska z Suwałk, ur. w 2001 roku. Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w klasie fortepianu mgr Anny Borkowskiej. Laureatka m.in.: VI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów w Rydze na Łotwie (I miejsce i nagroda specjalna – występ z kwartetem z Rygi na inauguracji VII konkursu w 2018 roku), IV Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie (I miejsce w grupie najstarszej do lat 21, nagroda specjalna Gyorgy Frenczy Fundation za najlepsze wykonanie tańca, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Walca Es-dur op. 18 F. Chopina, Nagrody NIFC – recitale w Żelazowej Woli oraz muzeum Chopina w Warszawie w 2017), XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego ,,Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie (III miejsce), XIII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (I miejsce 2017), 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego of Ile de France Maisons-Laffite w Paryżu (I miejsce, nagroda specjalna – recital w Paryżu), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego ,,Piano Talents” w Mediolanie (I miejsce), I Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków ,,Paleski Ahiencyk” na Białorusi (I miejsce, nagroda specjalna – recital w Mińsku), XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. P. Toperczera w Koszycach na Słowacji (I miejsce), XIX Międzynarodowego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży im. F. Chopina w Szafarni (I miejsce, nagroda specjalna – recital w Konserwatorium Muzycznym im. P. Sarasatego w Pampelunie w Hiszpanii), V Międzynarodowego Konkursu ,,Gradus ad Parnassum” w Kownie (Grand Prix), 47 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego ,,Virtuosi per musica di piano forte” w Usti nad Łabą w Czechach (I miejsce i nagroda specjalna). Stypendystka CEA, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Suwałk. W latach 2013-2015 była uczestnikiem Europen Union of Music Competitions for Youth w Monachium. Pod opieką Funduszu jest od 2012 roku.
Dominik Gawarkiewicz z Torunia, ur. w 2002 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w klasie mgr Doroty Bojarczuk, u której od 2015 roku kontynuuje naukę w Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. Dominik gra w szkolnej orkiestrze oraz w kwartecie smyczkowym. Reprezentuje szkołę na licznych koncertach i konkursach. Jest laureatem m.in.: Ogólnopolskich Konfrontacji Wiolonczelowych w Bydgoszczy (wyróżnienie), Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego „WiolonczELKa 2016” w Ełku (wyróżnienie), Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (III miejsce). Ponadto był uczestnikiem licznych kursów muzycznych, podczas których doskonalił grę na wiolonczeli pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Magdaleny Bojanowicz, Bartosza Koziaka, Marcina Zdunika, C. Reichardta. Grał w Młodej Polskiej Filharmonii oraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.
Szymon Świerzewski z Hołubli, ur. w 2004 roku. Uczeń Szkoły Podstawowej w Hołubli oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem mgr. Pawła Suleja. Każdego roku uczestniczy w Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Swoje umiejętności gry doskonalił pod kierunkiem najwybitniejszych instrumentalistów, takich jak: prof. Klaudiusz Baran (Polska), prof. Grzegorz Stopa (Austria), prof. Raimondas Sviackevicius (Litwa), prof. Veli Kujol (Finlandia), prof. Stefan Husong (Niemcy), prof. Mie Miki (Japonia). W latach 2014-2017 został 20-krotnie laureatem pierwszych miejsc w konkursach akordeonowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej m.in. w: Przemyślu, Klinghental, Wiedniu, Sanoku, Mons i Wilnie. W roku ubiegłym zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Trophee Mondial 2017“
w Onet-le-Chateau we Francji. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.
Michał Szymański z Poznania, ur. w 2003 roku. Naukę gry na flecie poprzecznym rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu pod kierunkiem mgr. Krzysztofa Saturny, u którego od 2016 kontynuuje kształcenie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Jest laureatem m.in.: XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Fletowego w Sochaczewie (II miejsce w 2017), II Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Finalis w Białymstoku (Złota Nagroda w 2017), XV Ogólnopolskiego Festiwalu Fletowego w Sochaczewie (Grand Prix w 2016), X Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Jupiter w Krakowie (III miejsce w 2016), XXXVII Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku (wyróżnienie w 2016). Stypendysta organizacji „Vividus”. Pod opieką Funduszu jest od 2016 roku.
W programie: Chaminade, Chopin, Makkonen, Mercadante, Prokofiew, Repnikov, Vlasov