...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – niedziela 5 lutego 2017, godz. 12.00 – Sala Koncertowa

Wystąpią znakomici instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce:

15-letnia oboistka Maria Borek z Brzechowa w woj. świętokrzyskim. Uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie prof. Andrzeja Łukaszka oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach. Zeszłoroczna laureatka m. in.: Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku (wyróżnienie), Świętokrzyskiego Festiwalu Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I stopnia w Kielcach (I miejsce), Pomorskiego Festiwalu Obojowego (III miejsce), Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych (I miejsce). W grudniu 2016 r. otrzymała nagrodę Talenty Świętokrzyskie. Pod opieką Funduszu jest od 2016 roku.

16-letni waltornista Mikołaj Gajdzis z Koszalina. Uczeń Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Grażyny Bacewicz w klasie prof. Piotra Pożakowskiego. Laureat m. in.: Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku (I miejsce w 2016), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Belgradzie (II miejsce w 2016), Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych (III miejsce w 2015), Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych w Brnie (wyróżnienie I st. w 2015), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego w Łomiankach – Izabelinie (II miejsce w duecie z fortepianem w 2015). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku szkolnym 2014/15. Do swoich ostatnich największych osiągnięć zalicza koncert z Filharmonią Koszalińską, który odbył się 15 kwietnia 2016 r. Pod opieką Funduszu jest od 2016 roku.

18-letnia pianistka Aleksandra Janusz z Warszawy. Uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Justyny Galant-Wojciechowskiej i prof. Janusza Olejniczaka. Laureatka m. in.: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narvie w Estonii (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu F. Chopina), Ogólnopolskiego Konkursu „ Od Bacha do Szymanowskiego” (II nagroda oraz 2 nagrody specjalne w 2015), Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Zamościu (Grand Prix w 2015), Warszawskiego Forum Muzyki Kameralnej (I miejsce i nagroda specjalna w duecie w 2015 oraz w trio fortepianowym w 2016). Aleksandra występowała m. in. w: Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Muzeum Żydów Polskich, Auli Florianka w Krakowie, Żelazowej Woli, Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina, Sannikach oraz siedzibie NOSPR w Katowicach. W 2016 roku zagrała recital z cyklu „Młode Talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina oraz wystąpiła z Orkiestrą Symfoniczną ZPSM im. K. Szymanowskiego w Studio Koncertowym S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod opieką Funduszu jest od 2016 roku.

12-letni skrzypek Nazar Plyska z Warszawy. Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w klasie prof. Ewy Kowar-Mikołajczyk. Laureat m. in.: Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (I nagroda w kwartecie w 2016), Ogólnopolskich Przesłuchań CEA Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych I stopnia w Katowicach (II nagroda w 2015), Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków „Kaunas Sonorum” w Kownie (I miejsce w 2015), Grudziądzkiego Konkursu Skrzypcowego im. Piotra Janowskiego (III nagroda w 2015). Wielokrotnie uczestniczył w kursach skrzypcowych w Łańcucie, Nowym Sączu oraz Goch. W latach 2015-2016 był uczestnikiem Lusławickiej Orkiestry Talentów z którą nagrał CD oraz DVD. W orkiestrze szkolnej jest koncertmistrzem. Wolny czas poświęca grze na fortepianie, który jest jego drugim instrumentem. Uczestniczył w kilku konkursach pianistycznych. Na ostatnim z nich, który odbył się w Sztokholmie w czerwcu 2016 roku zdobył I miejsce w kategorii Fortepian dodatkowy. Pod opieką Funduszu jest od 2016 roku.

W programie m. in.: Bach, Böhme, Britten, Chopin, Loeillet, Massenet, Poulenc, Vivaldi, Wieniawski

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”10″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”400″ thumbnail_height=”300″ thumbnail_crop=”0″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Serdecznie zapraszamy!