...
  • PL   EN

zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 8 maja 2021

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 8 maja 2021 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci,
sobota 8 maja 2021 r., godz. 16.00, Sala Koncertowa.
Wydarzenie bez udziału publiczności, zapraszamy na transmisję on-line: https://youtu.be/DKsqltpgbI4

W wykonaniach młodych muzyków będzie przeważać tym razem muzyka romantyczna i postromantyczna. Usłyszymy wirtuozowskie utwory Chopina i Paganiniego, ale nie zabraknie też muzyki Bacha. Koncert rozpocznie waltornia w koncercie Straussa, a zamknie muzyka fletowa, zapraszając słuchaczy do świata fantazji pokazującego różnorodność obrazów i emocji.

W programie:
Bach, Burton, Chaminade, Chopin, Hüe, Paganini, Strauss, Pugno

Wystąpią:
Małgorzata Bobińska – flet, Katarzyna Nowaczewska-Manthey – fortepian; Maciej Dujczyński – waltornia, Joanna Kubas-Balevych – fortepian; Alicja Furmańczyk – fortepian; Kacper Solarz– skrzypce, Dariusz Noras – fortepian.

Małgorzata Bobińska – 17-letnia flecistka, uczennica PZSM w Bydgoszczy, w klasie Mirosławy Pawłowskiej. Jest laureatką licznych solowych konkursów. Do najważniejszych jej sukcesów należą: I miejsce „1st Absolute Prize” w Międzynarodowym Konkursie „Citta di massa”, II miejsce w International Moscow Music Competition oraz III miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu-Zdroju. Jednocześnie odnosi sukcesy na polu kameralistyki, m.in. zdobyła: I miejsce ex equo w Internetowym Festiwalu Duetów z Harfą 2021, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Serbii „World Open Online Music Competition” oraz II miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie. Małgorzata jest członkinią młodzieżowej orkiestry RCO YOUNG w Amsterdamie. W 2020 roku wystąpiła jako solistka z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis w Filharmonii Pomorskiej. Jest stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Maciej Dujczyński – 18-letni waltornista, uczeń POSM I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach, w klasie mgr. Leszka Salwy. Przygodę z muzyką zaczął w wieku 5 lat, pobierając lekcje gry na fortepianie, które kontynuował w POSM I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach. Po trzech latach (w 2013 r.) rozpoczął naukę gry na waltorni. Maciej jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego osiągnieć należą m.in.: 2. Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym CEA, Kielce 2019; Złoty Dyplom w V Ogólnopolskim Jesiennym Spotkaniu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st., Żywiec 2019; 2. Nagroda (1. nie przyznano) w VIII Ogólnopolskim Konkursie im. L. Lutaka, Kraków 2019; 2. Nagroda (1. nie przyznano) w XIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych, Wrocław 2019; 2. Nagroda w Regionalnym Spotkaniu Waltornistów Etiuda, Katowice 2021; 3. Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie CEA, Opole 2021. Od 2018 roku jest członkiem kwintetu dętego blaszanego BurningBrass. Brał udział w warsztatach, które prowadzili m.in. prof. Wiesław Grochowski, dr hab. Damian Walentek, mgr Igor Szeligowski, Frank Lloyd oraz James Thatcher. Maciej udziela się w orkiestrach i zespołach kameralnych. Miał przyjemność współpracować z Filharmonią Śląską oraz występować na scenach NOSPR. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2020 r.

Alicja Furmańczyk – 15-letnia pianistka, uczennica POSM II st. Im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie fortepianu Marka Gidaszewskiego. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej najważniejszych osiągnięć należą m. in.: 1.nagroda w IV Paris International Music Competition, 2. nagroda w V Festiwalu Pianistycznym im. A. Szeluty w Słupcy, 1. nagroda w IV Geneva International Music Competition, 1. nagroda w V Tokyo International Music Competition, 3. nagroda oraz nagroda specjalna w VII Międzynarodowym Konkursie im. W. Lutosławskiego w Zambrowie, 1. nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. A. Harasiewicza w Rzeszowie, 1. nagroda w V Madrid International Music Competition, 2.nagroda w MusicAlive 1st. International Piano Competition Online 2020, 1. nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie (2020), 1. nagroda w Iscart International Music Competition w Lugano (2021) oraz 1. nagroda na 12th World Open Online Music Competition w Belgradzie (2021). Swoje umiejętności rozwija pod kierunkiem wybitnych pedagogów na kursach mistrzowskich (np. w Lusławicach, Krynicy, Toruniu, Gnieźnie, Nowym Sączu). Wielokrotnie koncertowała w całej Polsce, m. in. w Zamku Królewskim w Warszawie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Collegium Rungego w Poznaniu, Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, Ratuszu w Nowym Sączu.
Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Przyjaciół Młodego Artysty „Puer Docilis”, Akademii Talentów Enea oraz laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska”. Pod opieką Funduszu jest od 2018 r. Oprócz gry na fortepianie, jej pasjami są piłka nożna oraz czytanie powieści kryminalnych.

Kacper Solarz –17-letni skrzypek, uczeń POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Adama Wagnera. Absolwent PSM I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, w klasie skrzypiec prof. Marzenny Synowiec. Jest laureatem czołowych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Wieliczce, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach (CEA), Stalowej Woli, Jaworznie, Sochaczewie, Jaśle, Poznaniu, Zielonej Górze, Legnicy, Płocku, Kielcach, Krakowie, Nałęczowie, Toruniu, Elblągu, Łomiankach, Londynie, Ostrawie, Dolnym Kubinie, Sankt Petersburgu. Kacper swoje umiejętności wiolinistyczne doskonalił na mistrzowskich kursach pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Midori Goto, Teng Li, Ariane Matthaus, Noah Bendix – Balgley, Ning Feng, Tong Weidong, Shanshan Yao, William van der Sloot, Gothard Popp, Elena Denisova, Jenna Sherry, Kerstin Hoelen, Agata Szymczewska, Bartosz Bryła, Janusz Wawrowski, Marek Szwarc, Wiesław Kwaśny, Jan Stanienda, Andrzej Gębski, Dorota Sosnowska, Łukasz Syrnicki. Był również czynnym uczestnikiem Międzynarodowej Akademii Stringtime NiederRhein w Goch w Niemczech oraz programu Lusławicka Orkiestra Talentów. Debiutował jako solista z Archetti Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna w Akademii Muzycznej w Katowicach. Był również uczestnikiem programów muzycznych, takich jak: 22nd Morningside Music Bridge, Polish Rising Music oraz Banku Talentów. Od 2018 roku jest członkiem Penderecki Youth Orchestra. Kacper od 2017 r. jest podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, stypendystą Prezydenta Miasta Jaworzna w dziedzinie sztuki od 2014 r. oraz laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”.