...
  • PL   EN

Koncert wiolonczelowy w Lusławicach

Koncert wiolonczelowy w Lusławicach 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

25 stycznia (środa) godz. 19.30

KONCERT WIOLONCZELOWY

Wojciech Fudala (wiolonczela) & Michał Rot (fortepian)

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Sala Kameralna

wstęp wolny

program koncertu:

Johann Sebastian Bach, Suita C-dur na wiolonczelę solo

Preludium, Courante, Sarabande

Ludwig van Beethoven, Wariacje na temat arii  Bei Mannern, welche Liebe fuhlen na wiolonczelę i fortepian

Robert Schumann, Adagio und Allegro op. 70

Mieczysław Weinberg, Sonata nr 2 op. 68 na wiolonczelę i fortepian

27 stycznia (piątek) godz. 19.00

 

Wojciech Fudala, wiolonczelista, urodzony w 1988 roku w rodzinie o długich artystycznych tradycjach. Wieloletni student prof. Pawła Głombika, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jako stypendysta Rządu Belgii ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli w klasie wiolonczeli prof. Jeroen’a Reuling’a. Studiował również w elitarnym instytucie muzycznym Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo, gdzie kształcił się pod kierunkiem Gary’ego Hoffman’a.
W roli solisty zadebiutował w 2007 roku wykonując koncert wiolonczelowy a-moll C. Saint-Saens’a z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją maestro Jerzego Koska. Od tego momentu prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami, jest regularnie zapraszany na festiwale muzyczne w Polsce i za granicą.
Jest laureatem konkursów muzycznych w kraju i za granicą, między innymi: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu napisanego na zamówienie konkursu (2010), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. D. Poppera w Varpalocie (2004), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. E. Baert w Brukseli (2010), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. A. Prohasku w Koszycach (2002,2004).
Swoją pasję do sztuki realizuje również jako muzyk kameralista. Podczas mistrzowskich kursów kameralnych pracował m.in. pod kierunkiem Marii Szwajger-Kułakowskiej, Quatour Schumann, Apollon Musagete Quartett. Jest członkiem i założycielem Polish Cello Quartet. Zespół ten prowadzi intensywną działalność koncertową w Polsce i za granicą. W roku 2017 ukaże się debiutancka płyta CD Polish Cello Quartet. Wojciech Fudala jest również inicjatorem i wykładowcą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie.

Michał Rot, pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 2012 roku w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego. Ponadto doskonalił swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, klasa fortepianu KS prof. Andrzeja Ratusińskiego oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim, klasa kameralistyki prof. Michaela Flaksmana i prof. Jeleny Očić.
Najważniejszymi osiągnięciami są: wyróżnienie na Konkursie Chopinowskim im. Wł. Kędry w Łodzi, II miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie współczesnego utworu polskiego na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Łodzi, nagroda dla najlepszego pianisty na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach oraz IV nagroda i nagroda specjalna na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów im. R. Straussa w Sofii.
Duży wpływ na rozwój artystyczny pianisty miały spotkania z wielkimi indywidualnościami świata muzycznego. Pracował pod okiem: Paula Badury – Skody, Andrzeja Jasińskiego, Elzy Kolodin, Dang Thai – Sona, Jonathana Zaka, Jose Gallardo, Eduardo Huberta, Petera Eflera, Paula Guldy, Victora Chestopala i wielu innych. Współpracował z wybitnymi muzykami: Michaelem Flaksmanem, Roberto Traininim, Jerzym Salwarowskim, Jerzym Swobodą, Tomaszem Darochem, Jeleną Očić, Tomaszem Chmielem, Andrzejem Kosendiakiem, Aleksandrą Szwejkowską – Belicą. Stale współpracuje w dwóch duetach: Reger Duo wraz z wiolonczelistą Krzysztofem Karpetą, a także z utytułowaną skrzypaczką Patrycją Słomczyńską.
Liryka wokalna stanowi obszar fascynacji pianisty. Od 2007 roku pianista tworzy duet kameralny z żoną Joanną Rot (mezzosopran), równolegle stale współpracuje ze znakomitym polskim barytonem młodego pokolenia Stanisławem Kiernerem oraz innymi uznanymi śpiewakami: Baruchem Finkelsteinem, Szymonem Komasą, Katarzyną Haras, Bernadettą Grabias, Kariną Skrzeszewską – Trapezanidou, Anną Lichorowicz, Ziemowitem Wojtczakiem. Artysta otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki.