...
  • PL   EN

Kolejny obóz naukowy w Serocku już za rok

Kolejny obóz naukowy w Serocku już za rok 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

8 maja zakończył się nasz doroczny obóz w Serocku n. Narwią. Spotkali się na nim najwybitniejsi naukowcy i ich młodsi koledzy ze szkół w całej Polsce.

Obóz trwał od 28 kwietnia (młodsza grupa uczestniczyła w „małym” obozie nieco krócej). Na naszej stronie do obejrzenia pełny program obozu i zdjęcia.

Uczestniczki i uczestników obozu prosimy o sprawozdania. Lepiej je pisać od razu – na świeżo.

Jak co roku w obozie wzięło ponad 130 najzdolniejszych uczennic i uczniów z całej Polski. Do tego kilkadziesiąt osób kadry: najwybitniejsi naukowcy z całego kraju, świetni doktoranci i wyróżniający się studenci – w większości dawni i niezbyt dawni stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Doroczny wiosenny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci to de facto dwa odbywające się równocześnie i obok siebie podobozy (dla młodszych i starszych uczniów), z równoległymi programami wykładów, spotkań i warsztatów.

Program obozu naukowego (starsza grupa)

Program obozu ogólnorozwojowego (młodsza grupa)

Celem obozu jest stworzenie wyjątkowych możliwości dla pogłębiania zainteresowań i zdobycia nowej wiedzy, ale przede wszystkim zainspirowanie uczestników do samodzielnej, wytrwałej pracy. Oczekujemy od nich aktywnego udziału we wszystkich zajęciach. W programie organizatorzy przewidują bardzo różne formy zajęć, wśród których można wybierać: warsztaty, seminaria, wykłady z różnych dziedzin i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Są też odczyty uczestników, koncert, wieczór poetycki i gazeta obozowa, a także codzienne zajęcia rekreacyjne (na boisku, na basenie i w siłowni).

Wśród bardzo wielu naukowców i twórców odwiedzających obóz w tym roku byli między innymi prof. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki UW, prof. Karol Modzelewski z Instytutu Historycznego UW, reżyser prof. Krzysztof Zanussi, prof. Henryk Samsonowicz z Wydziału Artes Liberales UW, prof. Mariusz Jaskólski z Wydziału Chemii UAM i dwaj z trzech ostatnich laureatów Nagród Fundacji Nauki Polskiej, czyli tzw. polskich nobli – prof. Stanisław Penczek z Centrum Biologii Molekularnej i Makromolekularnej w Łodzi i prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

 

fot. Sebastian Soberski

Tak wyglądały programy obozu w ubiegłych latach:

 

Obozy w Serocku to część długiej tradycji wiosennych obozów naukowych. Przez całą poprzednią dekadę spotykaliśmy się w Świdrze k. Otwocka. A jeszcze wcześniej – w Jadwisinie k. Serocka! Ośrodek, w którym organizujemy zajęcia od kilku lat, niemal sąsiaduje z kultowym wśród Funduszowców Parkiem Jadwisińskim.

 

Jadwisin - obóz naukowy 1990 KFnrD

Jadwisin 1990 / fot. K. Kowalewski

Więcej zdjęć na facebook.com/zdolni: 2011 – 20122013201420152016