Uroczyste powitanie, prezentacje wyników pracy starszych stażem stypendystów, koncert w wykonaniu funduszowych muzyków oraz wykłady z różnych dziedzin wiedzy wypełniły spotkanie inaugurujące 41. edycję Programu ZDOLNI. 26 października w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie zjawiło się ponad 120 młodych, uzdolnionych ludzi, zafascynowanych różnymi dziedzinami nauki i sztuki. Było to dla nich pierwsze spotkanie z rówieśnikami, naukowcami i artystami, z którymi i dzięki którym będą mogli zaangażować się w badania naukowe i doskonalić swój warsztat artystyczny.
Program ZDOLNI to unikatowa na skalę europejską inicjatywa. Dzięki niej uczniowie, których pasje i uzdolnienia daleko wykraczają poza szkolne ramy, mają dostęp do najlepszych w kraju uniwersytetów i placówek badawczych, a także instytucji sztuki. Tam pod okiem wybitnych specjalistów i starszych kolegów poznają realia pracy naukowej i artystycznej. Dlatego też, pierwsze spotkanie z nowo przyjętymi do Programu stypendystami wykorzystujemy jako możliwość zapoznania młodych ludzi z szansami i możliwościami, jakie daje współpraca z Funduszem.
Uczymy się na przykładach
O tym, jak ciekawe i ważne rzeczy można robić, będąc pod skrzydłami Funduszu, nowi stypendyści przekonali się słuchając prezentacji naukowych i koncertu w wykonaniu ubiegłorocznych uczestników Programu:
- Kornelia Gościmińska z Łaska wprowadziła zebranych w tajniki krystalografii, opisując swoją pracę podczas staży naukowego w Instytucie Fizyki PAN.
- Matylda Szewczak z Grudziądza pokazywała związki pomiędzy życiem uczuciowym Adama Mickiewicza a wątkami dramatu „Dziady” cz. III.
- Aleksander Skóra z Łodzi przybliżył metody używania barwników w wykrywaniu białek w neuronach i przekonywał „Dlaczego staż to wspaniałe doświadczenie?”.
Z bardzo entuzjastycznym przyjęciem spotkał się też recital tria w składzie: Michał Skibiński – skrzypce, Ignacy Jurek – wiolonczela, Michał Korzeń – fortepian. Młodzi muzycy zagrali wybrane przez siebie utwory kompozytora ormiańskiego pochodzenia Arno Babajanyana.
Wielu osobom trudno też było oderwać wzrok od prezentowanych w Zamku Królewskim obrazów Witolda Żmudzkiego.
Pozostał niedosyt
Drugą cześć spotkania inauguracyjnego wypełniły wykłady (do wyboru), przygotowane przez starszych i bardziej doświadczonych absolwentów i współpracowników Funduszu:
- prof. dra hab. Pawła Golika z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Geny w sieci – od Mendla do biologii systemów - Marcina Koziaka z Akademii Muzycznej w Krakowie
Pomyślmy o dniu koncertu. Warsztat o lwach, mrówkach i akacjach - dra hab. Radosława Poleskiego, prof. UW z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego
Czym nie jest ciemna materia? - prof. Mariana Stępaka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Ku nowoczesności - dr Marty Szady z Katedry Filologii Klasycznej Wydział Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Co się wydarzyło w 476 roku?
Uczestnicy wykładów docenili zarówno poziom merytoryczny, jak i możliwość zadawania pytań. Z pierwszych sprawozdań po spotkaniu inauguracyjnym wiemy, że spotkanie rozbudziło ciekawość i pozostawiło niedosyt. Zachęta przyniosła skutek – stypendyści korzystają w pierwszych naukowych inspiracji, zapisują się na kolejne funduszowe zajęcia, a co najważniejsze dołączyli do wielopokoleniowego kręgu relacji. Budowanie kontaktów, opartych na życzliwości i wzajemnej ciekawości, to jedna z największych wartości Programu ZDOLNI.
Przed nami wiele okazji do pracy
Już wkrótce stypendyści Programu ZDOLNI będą rozwijać swoje zainteresowania podczas:
- Spotkań humanistycznych w Krakowie
- Wielodyscyplinarnych warsztatów naukowych dla uczniów szkół podstawowych
- Późnojesiennych warsztatów plastycznych
- Warsztatów w Instytucie Chemii Organicznej PAN i w Instytucie Chemii Fizycznej PAN
- Warsztatów Matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim
To lista zająć w ostatnich dwóch miesiącach tego roku. Od stycznia na stypendystów Programu ZDOLNI czekają kolejne propozycje – warsztatów, obozów naukowych, koncertów, wystaw i indywidualnych tutoriali. Więcej o możliwościach rozwoju w ramach Programu ZDOLNI.
Spotkanie inauguracyjne sfinansowane zostało ze środków:
Ministerstwa Edukacji Narodowej
oraz darowizn indywidualnych i 1,5% PIT.