...
  • PL   EN

Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne Rogoziniec 2019 już za nami

Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne Rogoziniec 2019 już za nami 2560 1707 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

X Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne KFnrD Rzeczpospolita mniej znana w tym roku odbywały się w Rogozińcu (woj. lubuskie, gmina Zbąszynek) w dniach 27 lipca – 10 sierpnia.

W ramach tego wakacyjnego cyklu odwiedzamy miejsca ciekawe i ważne dla zrozumienia naszej narodowej tożsamości, a trochę zapomniane. Byliśmy już w Opatowie (2010), Zwierzyńcu (2011), Kruszwicy (2012), Brodnicy (2013), Złotym Potoku (2014), Miliczu (2015), Iwoniczu-Zdroju (2016), Zabrzu (2017) oraz Piątku (2018).

W Spotkaniach uczestniczyli stypendyści KFnrD o różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach: plastycy, muzycy, astronomowie, humaniści i przyrodnicy. W programie dnia obok zajęć warsztatowych (plastycznych i poznawczych) były także zajęcia rekreacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczorne rozmowy z cyklu „Rozmawiamy serio”, a także obserwacje astronomiczne, wycieczki historyczne i przyrodnicze czy odczyty prezentujące zainteresowania uczestników Spotkań. Wakacyjne Spotkania to równocześnie plener malarski dla naszych plastyków. Stypendyści zainteresowani innymi dziedzinami przygotowali własne wystąpienia na wybrany temat.

Zorganizowaliśmy wycieczki po Rogozińcu i okolicznych miejscowościach, których zabytki uznaliśmy za warte odwiedzenia: zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu z XIII w., Międzyrzecki Rejon Umocniony, stworzony w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy, miasta, których historia sięga nawet X w., jak Międzyrzecz, Świebodzin, Trzciel, Wolsztyn, Zbąszyń i Rakoniewice oraz te założone w XX w., jak Zbąszynek.

Tradycyjnie odbył się koncert naszych stypendystów, a także wystawa prezentującą prace plastyczne powstałe na plenerze (i drugą – w październiku – w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego). Oba wydarzenia były otwarte dla mieszkańców i gości Rogozińca i Zbąszynka.

Po raz kolejny Spotkania połączyliśmy z naszym nowym programem wsparcia dla nauczycieli. Grupa 10 pedagogów biorących udział w tegorocznej edycji Inspiratorium uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych specjalnie dla nich, ale także hospitowała zajęcia prowadzone dla stypendystów i włączyła się w życie Spotkań.

Zobacz program Spotkań (pdf)

Reportaż z Rogozińca w „Gazecie Wyborczej” z 26.10.2019: http://wyborcza.pl/Jutronauci/7,165057,25347264,zeby-nas-nie-zaglaskali.html