...
  • PL   EN

zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 7 listopada 2021

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 7 listopada 2021 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 7 listopada, godz. 12:00, Sala Koncertowa

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Zamku Królewskim. Bilety również można nabyć w kasie Zamku. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:
https://youtu.be/mXwqxf3CC9w

Niedzielny koncert wypełni muzyka kompozytorów różnych epok, począwszy od klasycznego Haydna, przez romantycznego Chopina, Poppera, Paderewskiego, aż do muzyki postromantycznej Szymanowskiego czy współczesnej w utworach Waigneina.

W programie:
Cahuzac, Chopin, Francaix, Haydn, Paderewski, Popper, Saint-Saëns, Szymanowski, Waignein, Widor

Wystąpią:
Amelia Bryl – wiolonczela, Marcin Kucharzewski – fortepian; Margarita Latypova – fortepian; Leon Łunkiewicz – klarnet, Irina Bogdanovich- fortepian; Mikołaj Zdebski – saksofon, Agnieszka Kopacka – Aleksandrowicz – fortepian; 4Tissimo Sax Quartet w składzie: Krystian Ślusarczyk – saksofon sopranowy, Mikołaj Zdebski – saksofon altowy, Paulina Ból – saksofon tenorowy, Zuzanna Zajda – saksofon barytonowy.

Amelia Bryl – 15-letnia wiolonczelistka, uczennica PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie Krzysztofa Koziatka. Swoje umiejętności rozwija pod kierunkiem wybitnych pedagogów na kursach mistrzowskich (min. w Lusławicach, Pucku, Busku -Zdroju, Gdańsku). Wielokrotnie koncertowała jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej ostatnich osiągnięć należą: 1. miejsce w XXVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej, 1. miejsce w International Music Competition, Belgrad 2021; tytuł laureata w V Ogólnopolskim Konkursie dla Skrzypków, Altowiolistów, Wiolonczelistów i Kontrabasistów w ramach Festiwalu Forte 2020; 2.miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów smyczkowych Elbląg 2021, 2. miejsce w The Muse 2021 International Music Competition; 2. Miejsce w Primuz International Strings Competition 2021, 3. miejsce w XV Młodzieżowym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego 2020. Amelia była uczestniczką projektu Lusławicka Orkiestra Talentów realizowanym przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Od 2018 roku pozostaje pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, uzyskała również stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Olsztyna, oraz Klubu Rotary.

Margarita Latypova – 18-letnia pianistka, uczennica PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie dr. hab. Michała Rota. Margarita urodziła się w mieście Nabierieżnyje Czełny w Rosji. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat w Szkole Muzycznej nr I w Nabierieżnych Czełnach. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych zarówno jako solistka jak i kameralistka. Do jej najważniejszych osiągnięć należą m.in.: I nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Talanty Rossii”( 2018), II nagroda w VI Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym (2021), oraz w składzie trio fortepianowego: IV nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich 2021. Często występuje na festiwalach muzycznych, występowała także z Lerman Chamber Orchestra na terenie Rosji. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Margarita jest od 2021 r.

Leon Łunkiewicz – 14-letni klarnecista, uczeń ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie Doroty Żołnacz. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów klarnetowych zarówno jako solista jak i kameralista. Do jego ostatnich osiągnięć należą: 1. miejsce w XXVII Śląskim Konkursie – „Instrumenty Dęte – Drewno dla Najmłodszych” w Dąbrowie Górniczej (2021), 1. miejsce w King’s Peak Internetional Music Competition, USA (2021), 3. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus w Krakowie (2021), Srebrny Medal w IV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych „Finalis” w Białymstoku (2019) oraz 1. miejsce w kategorii solista oraz zespoły kameralne w X Ogólnopolskim Konkursie „Instrumenty Dęte” w Chełmnie (2019). Leon jest stypendystą Funduszu od 2020 r.

Mikołaj Zdebski – 19-letni saksofonista, student I roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Pawła Gusnara. Pochodzi z Kobylca (Łapanowa). W latach 2012-2018 uczył się w Szkole Muzycznej I stopnia w Trzcianie w klasie saksofonu Tomasza Skiby, następnie kontynuował naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie również pod opieką Tomasza Skiby. Absolwent Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, pod którego opieką był od 2020 r.

4tissimo Sax Quartet – tworzą dwie saksofonistki i dwóch saksofonistów, dwoje z nich Zuzanna i Mikołaj to absolwenci Funduszu, studenci I roku w klasie saksofonu u prof. Pawła Gusnara. Kwartet został założony w 2019 roku w Krakowie przez Tomasza Skibę, pod którego opieką pozostają Paulina i Krystian. W ciągu swojej dwuletniej kameralistycznej działalności zespół został laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Do największych osiągnięć 4tissimo Sax Quartet należą: zajęcie pierwszego miejsca w VIII Rome International Music Competition oraz International Moscow Music Competition, zdobycie drugiej nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2021. Ponadto zdobyli wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych CEA. Młodzi artyści przepełnieni są pasją i zapałem, a ich zespół, poza wspólną pracą nad budowaniem repertuaru, łączy również przyjaźń. Kwartet był uczestnikiem programu stypendialnego „e-Bank Taletów 2021” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie miał możliwość kształcenia się pod okiem prof. dr. hab. Pawła Gusnara.
Skład: Krystian Ślusarczyk – saksofon sopranowy, Mikołaj Zdebski – saksofon altowy, Paulina Ból – saksofon tenorowy, Zuzanna Zajda– saksofon barytonowy.

Młodzi Wirtuozi to projekt od lat realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Więcej informacji o naszym wsparciu dla młodych muzyków: https://fundusz.org/program-zdolni/zajecia-muzyczne/